بلیط هواپیما

این حمام های گوگردی مخصوص شهر تفلیس هستند!

حمام های گوگردی تفلیس | Sulfur baths in Tbilisi

یکی از جاذبه های شهر تفلیس که تنها محدود به یک مکان نمی شوند، حمام های گوگردی آن هستند. حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا حمام گوگردی و حمام ساده نه؟ این حمام ها که صد در صد هم بوی گوگرد که زیاد هم شاید به شامه خوش نیایند می دهند، خاصیت درمانی دارند و طرفداران بسیار زیادی هم مخصوصا در بین گردشگران دارند. خیلی ها با این دید به این حمام ها می روند که بتوانند یا سلامتی پوستی و تنفسیشان را به دست بیاورند و یا بر آن بیافزایند. پیشنهاد می کنیم تا در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، داستان و فلسفه ی حمام های گوگردی تفلیس را بخوانیم.

حمام
مطالب مرتبط:
با شهر قدیم تفلیس آشنا شوید
۱۵ نکته کاربردی و مفید برای سفر به تفلیس
معرفی تورهای رایگانِ پیاده‌روی در تفلیس

در مطالب قبلی که به معرفی شهر تفلیس در گرجستان پرداختیم، اشاره کرده بودیم که در این شهر قسمتی وجود دارد که به آن تفلیس قدیم یا اولد تاون می گویند. در اولد تاون یکی از جالب انگیزترین دیدنی های به جای مانده از دورانی است که رومی ها در این شهر سیطره داشتند و ما امروزه آن ها را به عنوان حمام های گوگردی تفلیس می شناسیم. این حمام ها به این خاطر به وجود آمدند که در شهر تفلیس، چشمه های آب گرم طبیعی وجود دارد که علاوه بر این که یک جاذبه ی طبیعی هستند و آب این حمام ها را در تفلیس تامین می کنند، خاصیت درمانی هم دارند!

می گویند که آب حمام های گوگردی تفلیس برای کسانی که دارای بیماری هایی همچون روماتیسم، بیماری های پوستی و ورم مفاصل و بیماری هایی از این دست هستند، حکم دارو را دارد. از همه ی این خواص که بگذریم، مهم ترین و ثابت شده ترین خاصیتی که این چشمه های آب گرم دارند این است که آرامش بخش هستند و استرس و ناراحتی را از افراد دور می کنند.

حمام های گوگردی تفلیس

شاید به همین دلایل است که حمام های گوگردی تفلیس به وجود آمدند تا مردم و کسانی که خواهان استفاده از این امکان بوده اند بتوانند تا هم راحت تر به آن دسترسی داشته باشند و هم مردن تفلیس بتوانند از این چشمه ها استفاده ی بهتری داشته باشند. درباره ی خواص این چشمه ها داستان های جالبی وجود دارد. می گویند که تنها دلیلی که باعث شده است تا پادشاهی به نام واختانگ گرگاسالی که شاه وقت گرجستان بوده، بخواهد تا در این منطقه ساکن شود این بوده است که چشمه های آب گرم این منطقه را بسیار دوست می داشته و همیشه برای حمام به آن ها سر می زده است. بنابراین این فرد تصمیم می گیرد تا در این شهر ساکن شود و تفلیس را به عنوان پایتخت گرجستان اعلام نماید. برای اطلاعات بیشتر به لینک رزرو هتل در تفلیس مراجعه کنید.

جایگاه حمام های گوگردی تفلیس در بین مردم گرجستان

تاثیرات تاریخی حمام های گوگردی تفلیس

جالب است بدانید که در اصل واژه ی تفلیس از ریشه ی تبلی گرفته شده است که در زبان گرجی به معنای آب گرم است. به حمام های آب گرم موجود در تفلیس، حمام های آبانتوبانی نیز می گویند. حمام های گورگردی تفلیس از لحاظ ساختار کاملا شبیه به حمام های سنتی ایرانی هستد البته آن ها با هم یک فرق بسیار بزرگ دارند! در حمام های سنتی ایرانی از آب داغ شده توسط انسان ها استفاده می کنند و این در حالی است که در حمام های گوگردی تفلیس آب داغی که جریان دارد کاملا طبیعی است. دمای آب در این حمام ها بین ۴۱ تا ۴۲ درجه ی سانتی گراد است.

حمام های گوگردی تفلیس | Sulfur baths in Tbilisi

حمام های گوگردی تفلیس تاثیر بسزایی بر روی فرهنگ حمام و نظافت سریع هم بر منطقه ی تفلیس و هم به خاطر موقعیت قرار گیریشان در جاده ی ابریشم بر روی دیگر مسافران و رهگذران این منطقه داشته است. البته درباره ی جاده ی ابریشم باید بگوییم که همین حمام ها تاثیر فوق العاده ای در جذب گردشگر از ابتدا داشته است. بر اساس مستندات ثبت شده از یک مورخ گرجی به نام الیسا شویلی در قرن ۱۳ میلادی در تفلیس نزدیک به ۶۳ حمام گوگردی بسیار بزرگ و شلوغ وجود داشته است. البته گویا این تعداد به مرور زمان تعدادشان کمتر و کمتر شده زیرا روس هایی که در قرن ۱۹ میلادی به این منطقه رفته بودند، تعداد حمام های گوگردی تفلیس را تنها ۱۰ عدد ذکر کرده بوده اند. در حال حاضر هم تنها چند حمام گوگردی در شهر تفلیس دایر است که بیشتر وجه جاذبه بودن آن ها مورد توجه است. از لحاظ جاذبه ای و همچنین جذب توریست جالب است که تعداد این حمام ها کمتر می شود زیرا مثلا روس ها از طرفداران پر و پا قرص این حمام ها هستند.

جایگاه حمام های گوگردی تفلیس در بین مردم گرجستان

در روسیه این حمام ها را به خاطر خاصیت شفا دهندگیشان می شناسند و به همین خاطر سالانه صدها نفر برای استفاده از این حمام ها به شهر تفلیس فقط و فقط از کشور روسیه سفر می کنند! در حمام های گوگردی تفلیس افراد معروف و تاریخ ساز بسیاری تا به حال حضور داشته اند که بعد از دفعه ی اولی که از این حمام ها استفاده کرده اند، دیگر تبدیل به طرفداران پر و پا قرص این حمام های سنتی شده اند. از مشهورترین این طرفداران معروف می توانیم به آلکساندر دوما و یا آلکساندر پوشکین روسی که امروزه لوح یادبودش در بیرون یکی از این حمام ها نصب شده است، اشاره نماییم.

درباره ی حمام های گوگردی تفلیس به یاد داشته باشید که:

حمام های گوگردی تفلیس در سراسر گرجستان بسیار محبوب هستند و از آن جایی که آذری زبان های بسیاری در نزدیکی این حمام ها زندگی می کنند، بسیاری از کارکنانشان زبان آذری را بلد هستند. با این حال خود مردم بومی علاقه ی زیادی برای استفاده از این حمام ها را ندارند. البته بر عکس الان، در گذشته و فرهنگ تفلیسی ها، حتی خانواده ی داماد عروسشان را به این حمام می آورده تا هم مریضی اگر دارد از تنش بریزد و هم اگر نقص عضوی دارد، زودتر متوجه شوند! توریست هایی که به این حمام ها می آیند این امکان را دارند تا پس از هماهنگی با مسئول حمام آن را دربست کرایه کنند.

از جمله ی امکاناتی که در این حمام ها ارائه می شود می توانیم به حوضچه های آب داغ، محوطه ی حمام و دوش اختصاصی و ماساژ اشاره نمود. البته درباره ی ماساژ در این حمام ها باید بگوییم که مشت و مالی اساسی در انتظار شماست. در ضمن به یا داشته باشید که تمامی هزینه ها به لاری یعنی واحد رسمی پول گرجستان از شما دریافت خواهد شد.

تاثیرات تاریخی حمام های گوگردی تفلیس

درباره ی حمام های گوگردی تفلیس به یاد داشته باشید که:

  • قبل از رفتن به حمام های گوگردی تفلیس غذا نخوردید! ممکن است حالتان به هم بخورد.
  • اگر باید چیزی میل کنید، سعی کنید فاصله ی زمانی چند ساعته را رعایت نمایید.
  • بعد از استفاده از این حمام ها برنامه ی مهم و یا قرار ملاقات نذارید و فقط استراحت کنید.
  • جای حوله در این حمام ها از لنگ استفاده می شود.
  • گوگرد موجود در آب حمام های گوگردی آبوتنبانی تفلیس باعث بدبو شدن این آب ها شده است که البته نشانه ی خوبی است و غلظت معدنی بودن این آب ها را به شما نشان می دهد.
حمام های گوگردی
  • گوگرد موجود در این آب برای درمان آکنه و اگزما خوب است.
  • بعد از مدتی به بوی گوگرد عادت خواهید کرد.
  • این حمام ها دو بخش زنانه و مردانه دارند.
امکانات حمام های گوگردی تفلیس

برای اطلاعات بیشتر از این حمام های گوگردی در  تفلیس پیشنهاد می کنیم که به سایت تریپ ادوایزر مراجعه کنید. 🚿

tripadvisor.com

چطور از فرودگاه تفلیس به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه تفلیس به مرکز شهر برویم؟
بازدید از جاذبه های تفلیس در ۲۴ ساعت!
بازدید از جاذبه های تفلیس در ۲۴ ساعت!
چطور برای سفر ۵ روزه به تفلیس برنامه ریزی کنیم؟
چطور برای سفر ۵ روزه به تفلیس برنامه ریزی کنیم؟
معرفی هتل مریوت تفلیس | ۵ ستاره
معرفی هتل مریوت تفلیس | ۵ ستاره

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code