خرج و برج گذران زندگی در شهرهای ترکیه(بخش اول)

می گویند زبان و دهن ندارد. هر طور بگذرانی همان طور پیش می رود.

خب طبیعی است که استاندارد زندگی تان هر چه بالاتر باشد بیشتر به جیب مبارک  فشار می آورید.  اما در این مطلب همه چیز را متوسط در نظر گرفته ایم و یک شمای کلی از وضعیت زندگی و خرج و دخل زندگی در ترکیه در دسته بندی های کلی پیش روی تان قرار داده ایم.

مطالب مرتبط:
نکاتی درباره ی ترکیه که نمی دانید
با ۵ مورد از دیدنی ترین مناطق ترکیه آشنا شوید

پول ترکیه

مسکن

کرایه مسکن در صدر هزینه های زندگی در ترکیه قرار دارد و نوع سوخت گرمایشی در هزینه مسکن بسیار موثر است. زغال سنگ، گاز لوله کشی ، گاز کپسول؛ گازوئیل ، هیزم از سوخت های مصرفی در ترکیه است که هر کدام قیمت های متفاوتی دارد . آپارتمان سیستم مرکزی دارد و بخاری یا پکیج در میزان هزینه ها تاثیرگذار است. کرایه مسکن از شهری به شهر دیگر متفاوت است. در بعضی شهرها کل کرایه یک سال را از شما پیش می گیرند و در بعضی شهرها ماه به ماه باید پرداخت کنید. ولی آنها هم معمولا ۲ یا ۳ ماه کرایه را پیش می گیرند. کرایه مسکن در ترکیه از ۳۵۰ لیر آغاز و تا ۱۰۰۰ لیر در نوسان است. در خانه های با سیستم مرکزی، مبلغ ۷۰ تا ۱۰۰ دلار باید پول سوخت پرداخت کنید و این مبلغ جدای از کرایه مسکن می باشد

هزینه تلفن

تلفن از ضروریات زندگی در ترکیه می باشد و همانند انرژی در ترکیه هزینه بالایی دارد. حداقل باید ۲۵ لیر در ماه هزینه تلفن بپردازید. سه نوع اپراتور تلفن همراه به نام های ترکسل و ودافون و اوا در ترکیه وجود دارد. اگر با اینترنت سرو کار دارید ماهانه ۵۰ لیر باید بپردازید. از بین این سه اپراتور، ترکسل ارزانترین و اوا گرانترین می باشد.

هزینه مواد غذایی

هزینه آشپزخانه ای در ترکیه تقریبا همانند ایران است چرا که قیمت مواد غذایی با ایران فرق چندانی ندارد. حدود ۳۰۰ لیر را برای این آیتم در ماه در نظر بگیرید.

سایر هزینه های منزل

همانطور که گفتیم، انرژی در ترکیه بسیار گران بوده به همین سبب باید در مصرف انرژی دقت و صرفه جویی نمایید. هر شش ماه قیمت بنزین، آب، برق و گاز افزایش می یابد. آب در مقایسه با سایر انرژی ها قیمتی مناسب تری دارد.

آشپرخانه شما هر دو ماه حداقل به یک کپسول گاز نیاز دارد و قیمت هر کپسول گاز ۵۲ لیر ترک می باشد.

ماهانه حداقل بین ۳۰-۱۰۰ لیر هزینه برق و ۲۰-۴۰ لیر برای آب باید بپردازید که البته بستگی به تعداد افراد خانه دارد . اگر از آبگرمکن گازی برای حمام استفاده کنید باید هر ماه، دو کپسول گاز که قیمت آن ۱۰۵ لیر می شود خریداری کنید.

هزینه های ایاب و ذهاب

هزینه های رفت و آمد در ترکیه یکی دیگر از هزینه های بالا در این کشور به شمار می رود. قیمت بلیط اتوبوس از استانبول به یک شهر دیگر که رفت و برگشتش۱۵۰ کیلومتر می شود، ۵۰ لیر است . از شهر دوغو بیازیت شهر مرزی به ایران تا استانبول قیمت بلیط رفت، ۸۰ لیر است. برای هر بلیط اتوبوس شهری، مترو و دولموش ها ۳ لیر در نظر بگیرید.

هزینه بهداشت و درمان

هزینه های سلامتی در ترکیه بسیار گران است و حتی مرز نشینان ترکیه برای مداوا و کارهای درمانی به شهرهای مرزی ایران می آیند. ویزیت یک دکتر در ترکیه از ۱۰۰ لیر شروع می شود . دارو و آزمایشگاه و رادیولوژی و…. جیب را خالی می کند.

 

 

وسایل حمل ونقل عمومی در استانبول
وسایل حمل ونقل عمومی در استانبول
تصاویری جالب از زندگی روزمره مردم ترکیه
تصاویری جالب از زندگی روزمره مردم ترکیه
با پارک های زیبای استانبول آشنا شوید
با پارک های زیبای استانبول آشنا شوید
معرفی هتل تانگو استانبول | ۴ ستاره
معرفی هتل تانگو استانبول | ۴ ستاره
 1. Avatar
  مرجان

  سلام من برای أقامت ترکیه میخواستم اقدام کنم اطلاعاتی لازم دارم اگر امکان داره راهنمایی کنید شهر مورد نظر من ازمیر هست اطلاعات کلی در مورد این شهر میخواستم نحوه أقامت گرفتن چگونه هست؟أیا مدرسه ودانشگاه به زبان انگلیسی در ازمیر وجود داره؟هزینه کلاسها حدودا چقدر هست ؟هزینه زندگی در ازمیر ماهیانه برای ۴نفرچقدر هست؟لطفا در إیمیل جواب دهید

 2. Avatar
  محمد سالاري

  سلام مطالب مال سال ۹۵ است و قطعا الان تغییر کرده است . آمار جدیدی اگر داشته باشید ممنون می شوم . مقصد من ازمیر است و دوست دارم راجع به هزینه های زندگی در ازمیر بیشتر بدانم
  ممنون

 3. Avatar
  فرشته

  سلام برای یک خانم هزینه زندگی در شهر ازمیر چقدر هست، هزینه ویزای کار را هم بیان کنید در ضمن لطف کنید مدرس زبان ترکی استانبولیخوب در کرج یا تهران معرفی کنید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code