دریاچه اوان الموت، جاذبه ای شگفت انگیز در قزوین

آشنایی با دریاچه اوان در قزوین

قزوین یکی شهرهای تاریخی ایران است که در فاصله ی نسبتا کمی از تهران قرار دارد و برای گردش های یک روزه گزینه ی بسیار عالی به شمار می رود. در این شهر آثار تاریخی بسیار دیدنی و جالبی وجود دارد که از دوران گذشته تاکنون در این شهر باقی مانده است. بخواهید از جاذبه های گردشگری قزوین بازدید کنید، می توانید در ۲ روز همه ی آنها را ببینید اما اگر بخواهید کمی فشرده تر برای آنها وقت بگذارید، در یک برنامه ی فشرده ی یک روزه هم می توانید چند آثار گردشگری مهمی از این شهر را بازدید کنید که برای این کار ما برنامه ی فشرده ای را در این مطلب برایتان در نظر گرفته ایم. اما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره دریاچه اوان در قزوین خدمتتان اطلاعات لازم و کافی را بدهیم تا در صورتی که خواستید از به سمت این شهر بروید بدانید چطور می توانید به این جاذبه دسترسی داشته باشید و از آن دیدن کنید.

دریاچه اوان در قزوین
مطالب مرتبط:
آشنایی با عمارت شهرداری قزوین
عمارت باغ سپهدار، موزه کشاورزی قزوین
ایوان سنگی نیاق، جاذبه ای اسرار آمیز در اطراف قزوین

همانطور که گفتیم شهر قزوین جاذبه های تاریخی بسیاری وجود دارد که در کنار جاذبه های طبیعی آن سبب شده تا از آن به عنوان یک مقصد گردشگری جذاب یاد شود. دریاچه ی اوان در قزوین یکی از همین جاذبه های طبیعی است که با توجه به چشم اندازه های بی نظیر و محسورکننده ای که دارد بسیار برای گردشگران داخلی و خارجی جذاب به نظر می آید. دریاچه اوان دریاچه‌ای زیبا و بی‌نظیر در استان قزوین است که در حلقه چهار روستای «اوان»، «ورین»، «زواردشت» و «زرآباد» واقع شده است. این دریاچه بیش از ۷۰ هزار متر مربع مساحت دارد و عمق دریاچه در عمیق ‌ترین قسمت به حدود ۶ متر می ‌رسد. نکته ی جالبی که درباره دریاچه اوان در قزوین وجود دارد این است که این دریاچه از محیط خارجی خود آبی را دریافت نمی کند و تنها منبع تغذیه ی آن نزولات جوی و چشمه های موجود در کف دریاچه می باشد. همچنین، از سرریز آب دریاچه رود کوچکی تشکیل می شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین است.

دریاچه اوان در قزوین

ویژگی های دریاچه الموت در قزوین

دریاچه الموت در فاصله ی ۷۵ کیلومتری قزوین قرار دارد و در منطقه ی کوهستانی این شهر واقع می باشد. با توجه به موقعیت جغرافیایی که این دریاچه دارا می باشد در فاصله ی ۱۸۱۵ متری از سطح دریا قرار گرفته و برای علاقمندان به طبیعت می تواند بسیار جالب و دیدنی باشد. اگر از بالا به این دریاچه بنگریم متوجه پوشش گیاهی زیبایی می شویم که آن را محصور کرده است و تا پای کوه هایی مرتفع ادامه می یابد و کوه ها نیز استوار ایستاده اند که از دریاچه و پوشش گیاهی اطرافش محافظت می کنند. وجود جاده ای مناسب در کنار دریاچه و امکانات مناسبی که در حاشیه ی این منطقه وجود دارد سبب شده که تفرجگاهی بسیار جذاب برای تفریح های خانوادگی باشد. همچنین وجود زمین مناسب جهت برپایی کمپ یکی دیگر از ویژگی های دریاچه اوان است که علاقه مندان به شب مانی در طبیعت را به سوی خود می کشاند.

لازم به ذکر است که نام این دریاچه ی شگفت انگیز، اُوان و به معنای محل گرد آمدن آب است و از تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۸۹، به عنوان هشتاد و نهمین اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار دارد.

دریاچه الموت

این دریاچه در فصل زمستان و پاییز بسیار سرد است و پناهگاهی مناسب برای پرندگان مهاجر نظیر قو، غاز و مرغابی به شمار می رود. با توجه به ارتفاع ۱۸۱۵ متری این دریاچه از سطح دریا آب و هوای به نسبت سردی در این منطقه برپا است و در زمستان سطح دریاچه به یکپارچه یخ می زند و امکان اسکیت سواری را برای علاقمندان به وجود می آورد. از طرفی در فصل تابستان، آب دریاچه محل مناسبی برای ماهی گیری، آب تنی و قایق سواری است. در این فصل قایق‌های پدالی پذیرای گردشگران خواهند بود و دقایقی لذت بخش را برای آن‌ها رقم خواهند زد.

جاده الموت

پوشش گیاهی دریاچه ی اوان در قزوین

در اطراف دریاچه ی اوان در قزوین که در منطقه ی الموت قرار گرفته نیز گیاهان مختلفی وجود دارد که سبب شده اند چشم انداز سرسبزی در این منطقه پدید بیاید. گونه های درختی مختلفی نظیر بید، چنار، تبریز، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو و انواع گیاهان علفی مانند گون، کنگر، شیرین بیان و گونه‌های مختلف دیگر از خانواده گرامینه و لگومینیوزه هم در حوزه آبخیز اوان وجود دارند.

حیواناتی که در اطراف دریاچه خواهید دید

در منطقه دریاچه اوان در قزوین حیواناتی نظیر بز کوهی، پلنگ، خرس قهوه‌ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، شنگ (نوعی سمور)، سیاه گوش (گربه وحشی) انواع عقاب، دال، دلیچه، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغ و انواع گنجشک‌سانان، قورباغه، لاک‌پشت و خرچنگ زندگی می کنند. همچنین در آب دریاچه ماهی های قزل‌آلای رنگین‌کمان و کپور نیز وجود دارند و به سبب وجود گیاهان درون دریاچه محیط مناسبی برای زندگی اردک ماهی نیز فراهم شده است.

پوشش جانوری

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه

برای این که بخواهید در زمان مناسب به بازدید از این جاذبه ی طبیعی در قزوین بروید باید بگوییم با توجه به شرایط جغرافیایی که دارا هست بهترین زمان می تواند بین فصل های بهار و تابستان باشد و البته باید بگوییم که در این بازه ی زمانی عموما این منطقه پر از مسافر هم هست. اما با آغاز فصل سرما و کاهش دما، سرما بر منطقه حاکم می شود اما نمی توان از هزار رنگ پاییزی و سپیدی چهره زمستان گذشت و این زیبایی ها را ندیده گرفت.

نمایی دیگر از دریاچه الموت

تفریحات ممکن در دریاچه اوان در قزوین

قایق سواری: یکی از بهترین تفریحاتی که می توانید در دریاچه اوان در قزوین انجام دهید قایق سواری است.  با قرار گرفتن در وسط دریاچه نمایی متفاوت از آن را خواهید دید که تصویری فراموش نشدنی در ذهن تان حک می کند.

پیک نیک و عکاسی: سعی کنید همراه گروه های چند نفره به بازدید از این دریاچه بروید و در حاشیه دیدنی دریاچه بساط کنید و چند ساعتی را به کسب آرامش و لذت بردن از طبیعت بگذرانید.

کوهنوردی: کوه های مرتفعی که دریاچه اوان را احاطه کرده اند می توانند موقعیت خوبی را برای کوهنوردی فراهم کنند. با بالا رفتن از این کوه ها می توانید از ارتفاع شاهد زیبایی های دریاچه باشید.

اسکیت روی یخ: اگر برودت هوا در زمستان به میزان کافی باشد، سطح دریاچه یخ می زند و علاوه بر نمایش جلوه ای تازه، به مکانی مناسب برای تجربه اسکیت روی یخ تبدیل می شود.

دسترسی به دریاچه اوان در قزوین

به منظور دسترسی به دریاچه اوان در قزوین می توانید از طریق تورهای گردشگری یک روزه که برای بازدید از آن برپا هستند استفاده کنید. اما اگر خواستید که با خودروی شخصی خودتان به سمت این جاذبه ی گردشگری سفر کنید می بایست مسیرتان از اتوبان تهران – قزوین آغاز کنید و خودتان را به میدان غریب کش برسانید. در سمت راست تابلوی الموت را خواهید دید، پس از آن در مسیر قزوین و الموت مسیری تماشایی و پر از دشت‌ های سرسبز و البته کوهستانی و صعب العبور قابل مشاهده هستند. این مسیر زیبا و البته پر از گردنه‌های خطرناک است که پیشنهاد می کنیم توجه بسیاری در هنگام رانندگی داشته باشید. بعد از پشت سر گذاشتن رجایی‌ دشت، حدود ۳ ساعت راه در پیش خواهید داشت تا به یک دو راهی برسید. یک راه به سمت الموت راه دیگر به دریاچه اُوان می‌رود. پس از طی ۸ کیلومتر و گذشتن از روستای سرسبز زرآباد، گردنه آخر را که رد کنید، دریاچه اُوان پیدا می‌شود.

در کنار دریاچه، سرویس های بهداشتی و محل‌هایی برای چادر زدن و فضایی برای پارک اتومبیل هم پیش‌بینی شده است تا دغدغه کمتری برای گردشگران وجود داشته باشد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد