دریاچه ها و تالاب های شگفت انگیز ایران (قسمت اول)

آشنایی با مکان های عجیب و بکر کشور زیبای ایران

عجایب در جهان کم نیستند. در ایران زیبای ما نیز با این وسعت و تنوع شرایط آب و هوایی اقلیمی، گاهی عجایبی در طبیعت دیده می شوند که به معنای واقعی ناب و شگفت آور هستند. تالاب و دریاچه که طبیعتا فضایی آرام، دلنشین و زیبا را تداعی می کند، در بستر خاص محیط طبیعی خود که قرار بگیرد گاهی به غریب ترین اعجوبه هایی تبدیل می شوند که دیگر نباید فقط به تعریف صفات آن ها بسنده کرد. باید طی مسیر کرد و راه بر خود هموار کرد تا شگفتی های طبیعی با همان ظرافت و جزییات، خود جلوی چشمان مان عیان شوند. با الی گشت همراه باشید تا در ادامه به شرح ویژگی های چند دریاچه و تالاب عجیب و غریب بپردازیم.

مطالب مرتبط:
دریاچه ها و تالاب های شگفت انگیز ایران (قسمت دوم)
۵ دریاچه شگفت انگیز در آفریقا

۱٫ دریاچه مهار لو شیراز

این دریاچه ی زیبا به رنگ صورتی بوده و در شیراز واقع شده است. اما رنگ آن در گذشته صورتی نبوده است. این دریاچه روزگاری پناهگاه پرنده هایی چون فلامینگو، تنجه، اردک سرسبز، مرغابی، آبچلیک و … بوده است، اما این روزها که رنگ صورتی به خود گرفته به همان اندازه که برای بسیاری از ما جالب است، برای پرنده ها خطرناک می باشد. آب دریاچه مهارلو همیشه شور بوده و از سه رودخانه و دو چشمه ی بزرگ تامین شده است. اما این روزها به دلیل خشک سالی، پایین آمدن سطح آب و رشد جلبک های قرمز رنگ، هر چند که زیبا و صورتی رنگ شده اما حال خوبی ندارد و در واقع با سیلی صورت خودش را سرخ نگه داشته اشت. شوری زیاد آب، عاملی موثر برای رشد بیش از حد جلبک های قرمز رنگ است که برای موجودات دریاچه مضر هستند. این جلبک ها با رشد سریعی که دارند سطح آب را به سرعت می پوشانند و باعث کاهی تبادل اکسیژن میان هوا و آب می شوند. در نتیجه سطح اکسیژن آب دریاچه پایین آمده و همزمان تولید سم می شود.
آدرس دریاچه در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

دریاچه مهارلو شیراز

۲٫ دریاچه ارواح نوشهر 

دریاچه ای مه گرفته که خودش را میان درختان انبوه جنگل پنهان کرده است. بهتر است بدانید راه دسترسی به این دریاچه هم سخت و هم خطرناک است. با اینکه خطراتی چون گذر از جنگل احتمال مواجه شدن با حیوانات وحشی در مسیر رسیدن این دریاچه وجود دارد، اما افراد زیادی برای دیدن دریاچه به این منطقه آمده اند. دریاچه «ملا کلا» معروف به دریاچه ارواح در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر قرار گرفته است. طول دریاچه حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر بوده و درخت های خشکیده و شکسته ای از سراسر دریاچه بیرون زده اند. ترکیب درختان مرده و شکسته و مهی که بیشتر اوقات روی دریاچه را فرا گرفته است در کنار صدای حیوانات وحشی آن منطقه، همگی باعث شده اند تا لقب دریاچه ارواح به این دریاچه داده شود. تا به امروز کسی داستانی از وضعیت ظاهری دریاچه و یا مشاهده ارواح در منطقه نشنیده است. اما به هرحال احتیاط شرط عقل است، مراقب باشید.
آدرس این دریاچه نوشهر ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر است.

دریاچه-ارواح-نوشهر

۳٫ دریاه سیاه گاو ایلام

دو دریاچه زیبا و عمیق که با دو رنگ متفاوت با یک کانال آبی به هم متصل شده اند. سیاه گاو تنها دریاچه دوقلوی کشور است که در استان ایلام واقع شده است. اسم اصلی دریاچه ها سیاه آب هست که به علت هلالی بودن و شبیه بودن شکل آن ها به شاخ گاو، اسم دریاچه سیاه گاو را برایش انتخاب کرده اند. البته محلی ها افسانه ای نیز دارند که در طبق آن، در گذشته های دور یک اسب آبی سیاه رنگ در این دریاچه زندگی می کرده و به دلیل ناشناخته بودن برای مردم، اسم سیاه گاو را روی دریاچه محل زندگی حیوان نهاده اند. دو دریاچه از طریق کانالی به طول ۷۰ متر به هم متصل شده اند. دریاچه اول که حکم سرچشمه را دارد با اندکی اختلاف در سطح بالاتری قرار دارد و آبش زلال و شفاف است. آبی که از دریاچه دوم خارج می شود به صورت رودی نسبتا پر آب، به سمت زمین‌های اطراف روانه می شود. عمق دریاچه ها با اینکه قسمت های نزدیک خشکی کم عمق بوده  و کف آن ها به راحتی دیده می شود اما عمق آب ناگهان به بیش از دو متر و در برخی قسمت ها به بیست متر نیز می رسد. بنابراین اگر مهارت کافی در شنا ندارید، به هیچ وجه وارد آب نشوید.
آدرس این دریاچه ایلام، آبدانان ۱۵ کیلومتری شهر آبدانان است.

دریاچه سیاه گاو
بازدید رایگان از جاذبه های تهران در ایام دهه فجر
بازدید رایگان از جاذبه های تهران در ایام دهه فجر
شاید باورتان نشود اما جنگل لفور در سوادکوه، ۴۰ میلیون سال قدمت دارد!
شاید باورتان نشود اما جنگل لفور در سوادکوه، ۴۰ میلیون سال قدمت دارد!
لیست اقامتگاه های بومگردی کویری ایران
لیست اقامتگاه های بومگردی کویری ایران
آشنایی با گیاهان بیابانی ایران + تصویر
آشنایی با گیاهان بیابانی ایران + تصویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code