دنیای نور و رنگ در مسجد نصیر الملک شیراز

شیراز شهر دلربای ایران، شهری که با جاذبه های منحصر به فرد خودش می تواند تجربه یک سفر خاره انگیز را فراهم بیاورد. از مهمترین و زیباترین جاذبه های این شهر دوست داشتنی، مسجد نصیر الملک است. مسجدی که پنجره های رنگارنگ آن را کمتر کسی است ندیده باشد. مسجد نصیر الملک در شیراز از قدیمی ترین مساجد این شهر است سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سمت خود جذب می کند. برای آشنایی با این مسجد جذاب ایرانی در شهر شیراز می توانید در ادامه ما را در الی گشت همراهی کنید.

به منظور رزرو بلیط هواپیما جهت سفر به شیراز می توانید از سایت الی گشت به صورت آنلاین اقدام به خرید نمایید.

مسجد نصیر الملک شیراز
مطالب مرتبط:
شکوه طبیعت ایران در بهشت گمشده گیلان، ماسال
آثار تاریخی ایران ثبت شده در یونسکو + عکس

یکی از اولین و بهترین توصیفاتی که راجع به این مسجد می توان گفت، بازی رنگ و نور است؛ از آنجا که ترکیب این دو همیشه با هم شگفت انگیز است پس بهترین لقب ممکن برای مسجد نصیر الملک در شیراز جایی برای بازی رنگ و نور است. به جرات می توان نصیر الملک در شیراز را یکی از برترین مساجد ایران از نظر سبک معماری دانست. لازم به ذکر است که بگوییم که در صورتی که تمایل به بازدید از مسجد نصیر الملک در شیراز دارید می توانید تور شیراز را از سایت الی گشت تهیه نمایید.

تاریخچه ی مسجد نصیر الملک

مسجد نصیرالملک در شیراز و در محله ی گودعربان، در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد؛ این مسجد معروف ایرانی در دوران سلطنت قاجاریان به دستور میرزا حسین علی که به نصیرالملک معروف بود ساخته شد و به همین نام هم نامگذاری شد. معمار زبردست این بنای ارزشمند، محمد حسن معمار از معماران سرشناس و چیره دست آن زمان بوده است.

مسجد نصیرالملک شیراز، مسجدی از نور و رنگ

ورودی مسجد

بعد از عبور از در مسجد، وارد حیاط چهارگوشی می شوید که حوض بزرگ مستطیل شکلی که با گلدان های شمعدانی تزیین شده است، به چشم می خورد. تا اینجا خبری از رنگ و نور نیست اما آرامش عجیبی که در آن وجود دارد، را می توان در جای جای آن با تمام وجود حس کرد. برای دیدن طاق ها، نور و رنگ ها باید به شبستان مسجد رفت.

علاوه بر طاق های بلند، اندرونی خوش ساخت، کاشی کاری های بی نظیر و بازی نور یکی از عناصر اصلی این مسجد است که در گذر از شیشه های رنگی، فضای بسیار تاثیر گذار و بی مثالی را بوجود می آورد.

شبستان مسجد نصیرالملک شیراز

در مسجد نصیرالملک در شیراز که به مسجد صورتی هم معروف است، ۲ شبستان شرقی و غربی وجود دارد. شبستان غربی دارای ۷ درگاه چوبی با شیشه های رنگین و زیبا است که موقع تلالو نور از آن، این زیبایی صدها برابر می شود. شبستان غربی دارای ۱۲ ستون به نیت ۱۲ امام است و پوشش آجری زیبایی با جزییات فراوان دارد؛ در انتهای ستون ها، یک محراب زیبا به چشم می خورد.

منظره ی فوق العاده ای که بعد از عبور نور آفتاب از شیشه های رنگی به داخل شبستان و روی کف زمین و ستون ها می افتد، در هیچ تابلوی نقاشی ای نمی توانید ببینید.

شبستان شرقی که به شبستان زمستان معروف است، دارای ۷ ستون بوده و سقفی کاری کاری شده دارد. ایوان این شبستان دارای ۷ جرز آجری مزین شده به آیات قرآنی است و کاشی کاری هایی با نقش گل و بوته دارد.

بهترین زمان بازدید از مسجد نصیر الملک

بهترین زمان بازدید از این مسجد در فصل پاییز و زمستان است چون در فصل های گرم سال (اواخر بهار و تابستان) برای آسیب نرسیدن به کاشی ها، پرده ها را می کشند و در نتیجه نمی توانید چیزی از زیبایی رنگ ها ببینید.

توجه داشته باشید برای بازدید از این مسجد جذاب در شهر شیراز بهترین زمان صبح ها است.

ساعات و هزینه بازدید از مسجد نصیر الملک در شیراز

  • زمان بازدید مسجد نصیر الملک در شیراز:

۰۸:۰۰ تا ۱۸:۰۰ در شش ماه اول سال

۰۷:۰۰ تا ۱۶:۳۰ در شش ماه دوم سال

توجه داشته باشید که بازدید از مسجد در ساعت ۱۳:۰۰ تا ۱۵:۰۰ در نیمه اول سال و در ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۵:۰۰ در نیمه دوم سال، عاشورا و تاسوعای حسینی، اربعین، سی‌ام صفر، اول شوال (عید فطر)، ۲۱‌ام ماه رمضان امکان پذیر نیست.

  • هزینه بازدید مسجد نصیر الملک در شیراز:

برای گردشگران ایرانی ۵۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۵۰۰۰۰ تومان

جاذبه های نزدیک به مسجد نصیر الملک

بعد از این که بازدیدتان از مسجد نصیر الملک در شیراز تمام شد می توانید به سمت جاذبه های نزدیک به این مسجد نظیر نارنجستان قوام، حمام گچینه، مدرسه خان، بازار وکیل، مسجد وکیل، مسجد عتیق، بارگاه مقدس شاهچراغ (ع) بروید.

بهشت روز های گرم باغرود نیشابور
بهشت روز های گرم باغرود نیشابور
۱۵ اسفند «روز ملی دریاچه ارومیه» نامگذاری شد
۱۵ اسفند «روز ملی دریاچه ارومیه» نامگذاری شد
قرآن نگل، گنجینه ای نورانی در کردستان
قرآن نگل، گنجینه ای نورانی در کردستان
از ارگ کریم خان شیراز چه می دانید؟
از ارگ کریم خان شیراز چه می دانید؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code