بلیط هواپیما

دیدنی های استان پهناور سمنان

دیدنی های سمنان

سمنان از لحاظ مسافت ششمین استان کشور است و به دلیل موقعیت جفرافیایی آن اقلیم بیانانی و نیمه بیابانی دارد. مردم استان سمنان در شهر های مختلف لحجه ها و گویش های متفاوتی دارند و مردم شهر سمنان، مرکز استان به زبان سمنانی که بازمانده ی زبان پارتی کهن می باشد صحبت می کنند. زبان سمنانی در فهرست میراث معنوی کشور و در کنار زبان‌های فارسی، کردی، بلوچی، ارمنی، ترکی و عربی ثبت ملی شده است. دیدنی های سمنان هم به آثار باستانی و هم جاذبه های طبیعی تقسیم می شوند. با الی گشت همراه باشید تا برخی از جاذبه های این استان پهناور را برایتان شرح دهیم.

دیدنی های سمنان

مسجد جامع سمنان

مطالب مرتبط:
معرفی موزه گرمابه پهنه سمنان + تصویر
جنگل ابر، جنگلی که در میان اقیانوسی از ابر است+تصویر

اگر به شهر سمنان سفر کردید حتما به این بنای تاریخی سر بزنید. این مسجد کهن که احتمالا به دوران سلجوقی و تیموری برمیگردد در طول تاریخ از اعتبار زیادی برخوردار بوده است. معماری آن به شیوه آذری بوده و دارای یک مناره در شمال شرقی آن می باشد. روی مناره کتیبه ای به خط کوفی دیده می شود که در نوع خود بسیار جالب است.

مسجد جامع سمنان

دروازه ارگ سمنان

در سفر به شهر سمنان از دروازه ارگ، که دروازه دولتی سمنان ساخته در زمان قاجار است، دیدن کنید. ساخت این دروازه در زمان حکومت فرزند فتحعلی شاه، شروع شد که ویژگی قابل ذکر آن نقاشی تاریخی نبرد رستم با دیو سپید بر سر در ورودی دروازه است. روی آن کتیبه ای موجود است و  از متن آن اینطور به نظر می رسد که این بنا در زمان سلطنت ناصر الدین شاه به اتمام رسید.  از خود مجموعه ارگ چیزی باقی نمانده است به جز این دروازه که دو نمای شمالی و جنوبی دارد. کتیبه به خط نستعلیق است که طرح و برگ های اسلیمی به آن زیبایی خاصی بخشیده است.

دروازه ارگ سمنان

شهمیرزاد

در شمال شهر سمنان پس از آنکه بیست دقیقه با ماشین طی کنید به منطقه ای کوهستانی و سرسبز خواهید رسید. این منطقه که شهمیرزاد نام گرفته از دیدنی های سمنان و مناطقیست که گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. ویژگی خاص آن این است که با شهر سمنان حدود ۱۰۰۰ متر اختلاف ارتفاع دارد که این موضوع جزو عجایب استان سمنان می باشد. به شهمیرزاد بروید و در کوچه باغ های آن جا زندگی کنید.

شهمیرزاد

مسجد تاریخانه

مسجد تاریخانه که جزو قدیمی ترین مسجدهای ایران به شمار می آید از تکیب نام ترکی تاری (خدا) و نام پارسی خانه است و در شهر دامغان در استان سمنان قرار دارد. “گدار” باستان شناس معروف، این مسجد را در کنار مسجد جامع نایین، قدیمی ترین مساجد ایران مربوط به دوره سلجوقیان می داند. این مسجد قبل از سلجوقیان به عنوان بنایی برای عبادت خدا استفاده می شده است. سلجوقیان به جای مناره ی ساخته شده از خشت و گل آن که به مرور زمان تخریب شده بود، مناره ای از آجر در کنار مسجد بنا کردند. به داخل که وارد شوید صحنی مربعی می بینید که از چهار طرف دارای طاق می باشد و یکی از آنها که نسبت به بقیه عمیق تر است حکم مقصوره مسجد را دارد. به دلیل ستون های متعددی که در مسجد وجود دارد آن را چهل ستون هم نامیده اند.

مسجد تاریخانه دامغان

گنبد پیر علمدار

در شهر دامغان استان سمنان و در محله خور بنایی واقع شده که یک نمونه‌ ارزشمند سده‌ی پنجم هجری قمری می باشد. این بنای تاریخی، آرامگاه ابی جعفر محمد بن ابراهیم، پدر یکی از فرمانروایان حکومت آل زیار می باشد. این مقبره ۱۳ متر ارتفاع دارد و به صورت مدور آجری ساخته شده است. گنبد مخروطی شکل آن زیبایی خاصی به بنا اضافه کرده است. عمده ی معروفیت این بنا به کتیبه ی زیبایی به خط میخی برمیگردد. همچنین این آرامگاه ورودی زیبایی به صورت مستطیل شکل دارد که دارای تزییتانی مانند کتیبه و گچ بری های زیبا می باشد.

گنبد پیر علمدار دامغان

چشمه علی

اگر در میان اقلیم بیابانی سمنان هوس گذراندن یک روز در کنار آب و بناهای تاریخی هستید به چشمه علی دامغان بروید. در ۳۵ کیلومتری شمال دامغان به سمت کیاسر، این چشمه را خواهید یافت. جالب است بدانید که چشمه آب شهر دامغان را تامین میکند. در این جا شما دو بنا را مشاهده می کنید که یکی مربوط به دوره قاجار و دیگری به عصر صفوی تخمین زده می شود. اما عمده استفاده این عمارت در زمان پادشاهی قاجار بوده است. در آن زمان، از آنجایی که پادشاهان علاقه خاصی به استان سمنان داشتند، عمارتی در این منطقه بنا کردند. فتحعلی شاه که در دامغان متولد شده بود در سفرهایی که به این شهر داشت تصمیم گرفت که عمارتی برای خود در شهر زادگاهش بنا کند. مردم شهر عقیده دارند که این چشمه از کوبیده شدن سم اسب حضرت علی به وجود آمده است. از این رو این مکان را چشمه علی می خوانند.

چشمه علی دامغان

بازار سنتی شاهرود

در شهر شاهرود می توانید از بازار سرپوشیده و کهنی دیدن کنید که به زمان قاجار بر می گردد. قدمت این بازار به ۱۵۰ سال پیش میرسد و علاوه بر حجره های مختلف دارای چندین کاروانسرا، آب انبار، حمام و مدرسه است. این بازار به دلیل اینکه محل عبور بازرگان ها نیز بوده است از جنبه ی اقتصادی نیز دارای اهمیت ویژه ایست.

بازار سنتی شاهرود

جنگل ابر شاهرود

اگر عاشق طبیعت، ارتفاع، جنگل و ابر هستید، باید از جنگل ابر شاهرود یکی از دیدنی های استان سمنان، حتما دیدن کنید. برای رفتن به آنجا یک اجبار جذاب وجود دارد! شما باید از میان باغ های زیبا و فریبنده بسطام عبور کنید و به ارتفاع ۴۰۰۰ متری برسید. وسعت این جنگله ۳۵ هزار هکتار است و جزو جنگل های هیرکانی شمال ایران به حساب می آید. از ویژگی های این منطقه می توان به ویژگی ییلاقی بودن آن، چشمه های فراوانی که دارد و پوشش گیاهی متنوع اش اشاره کرد.

جنگل ابر شاهرود

روستای پاده

روستای پاده که در زندیکی شهر گرمسار قرار دارد از روستاهای قدیمی با بناهای کهن استان سمنان است. در این جا می توانید از یخچال، حمام، آب انبار و قلعه پاده دیدن کنید. در میان روستا قلعه ای قدیمی را مشاهده می کنید که به صورت مدور ساخته شده است. قلعه مربوط به دوران تاریخی پس از اسلام است و قدمت زیادی دارد. مردمان این روستا تا ۱۵۰ سال پیش در این قلعه زندگی می کرده اند و به مرور زمان اطراف آن ساختمان سازی کرده اند.

روستای پاده

از ویژگی های دیگر روستا خانه هاییست که همچنان معماری سنتی خود را حفظ کرده اند و قدمت برخی از آن ها به یک قرن میرسد.

با نرخ آذرماه بلیط های نوروز ۹۸ خود را تهیه کنید
با نرخ آذرماه بلیط های نوروز ۹۸ خود را تهیه کنید
با اولین پارک موضوعی ایران در مشهد، پارک بازی پروفسور بازیما آشنا شوید
با اولین پارک موضوعی ایران در مشهد، پارک بازی پروفسور بازیما آشنا شوید
خوشمزه ترین غذاهای شمال ایران
خوشمزه ترین غذاهای شمال ایران
تالاب میانکاله، مهاجر پذیر ترین نقطه برای پرندگان
تالاب میانکاله، مهاجر پذیر ترین نقطه برای پرندگان