دیدنی های چابهار، هندوستان ایران

دیدنی های چابهار

شهر بندری چابهار در جنوب استان سیستان و بلوچستان بهشتی است که یکی از بایدهای ایرانگردی می باشد. این شهر که جزو مناطق آزاد محسوب می شود در کنار دریای عمان دارای جاذبه های بسیاری است که آن را مقصد بسیار خوبی برای سفرهای داخلی کرده است. چابهار به هندوستان ایران معروف است زیرا در آن رسم و رسوم خاص و لباس های مردم کمی شبیه به مردم هندوستان می باشد. البته دیدنی های چابهار تنها به ساحل های آن محدود نمی شوند و این شهر جاذبه های دیگری هم دارد که ارزش سفر به آن را دوچندان می کند. آب و هوای متعادل و خوب چابهار نیز جزو دلایلی است که صنعت گردشگری را در آن رونق بخشیده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با دیدنی های چابهار بیشتر آشنا شوید.

دیدنی های چابهار

۱- کوه های مینیاتوری

مطالب مرتبط:
قلعه پرتغالی ها در چابهار + تصویر
خلیج گواتر در جنوب ایران

مجموعه ی کوه های منحصر به فردی که جزو پدیده های زمین شناسی محسوب می شوند جزو دیدنی های چابهار هستند که برای دسترسی به آن ها ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر باید به سمت بندر گواتر بروید و پس از طی این مسافت در سمت چپ تان کوه هایی که به «کوه های مریخی» و یا «مینیاتوری» هستند را می توانید مشاهده کنید. آن ها تقریبا از منطقه کچو تا نزدیکی خلیج گواتر در امتداد ساحل ادامه دارند.

کوه های مینیاتوری چابهار

۲- مسجد جامع دزک

این مسجد قدیمی با اینکه قدمت دقیق آن مشخص نیست اما برخی از کارشناسان زمان ساخت آن را به دوران صفویه نسبت می دهند. مسجد دزک از خشت و چینه درست شده و سقف آن با فرآورده هایی از درخت نخل، خرما، گز و کنار ایجاد شده است. دو شبستان مسجد به شبستان تابستانی و زمستانی نامیده می شوند و ستون های آن را تا حدودی شبیه به سبک معماری مسجد تاریخانه دامغان می دانند. تاقچه های تزیینی و مقرنس هایی که در این مسجد وجود دارند از ویژگی های دیگر آن است.

مسجد دزک

۳- موزه محلی چابهار

بنایی قدیمی که در دوران قاجار کاربرد متفاوتی داشت و به عنوان ساختمان فرمانداری استفاده می شد، اکنون به عنوان یک موزه محلی از دیدنی های چابهار محسوب می شود. موزه شامل قسمت های مختلفی می باشد که آثاری از دوران پیش از تاریخ تا معاصر را در خود جای داده است. موزه محلی چابهار روی سکویی بنا گشته که یک متر و نیم ارتفاع دارد و ۶۵۰ متر مربع مساحت آن می باشد. در دوران پیش از تاریخ می توانید آثار کشف شده در چابهار شامل خمره، دیگ مفرغی و … را مشاهده کنید. دوران تاریخی این مسجد نیز آثار متنوعی از جمله مصنوعات سفالی را برای نمایش ارائه داده است. همچنین در بخش معاصر این موزه مجسمه ها و آثار متنوعی از این دوران قابل مشاهده می باشد.

موزه محلی چابهار

۴- تالاب لیپار

اگر عاشق جاذبه های خاص هستید، به شما این خبر را می دهیم که در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار تالابی وجود دارد که رنگ آب آن صورتی است و به همین منظور به تالاب صورتی نیز خوانده می شود. پرنده نگری یکی از تفریحات خوبی است که می توانید در این تالاب انجام دهید که وجود پرندگانی مانند چنگر، کشیم، حواصیل، باقرقره و … این فعالیت را هیجان انگیز می کند.

دریاچه لیپار چابهار-سفر 5 روزه چابهار

۵- غارهای بان مسیتی

مواردی دیگر از دیدنی های چابهار که بسیار شگفت انگیزند، مجموعه غارهای بان مسیتی هستند که در نزدیکی چابهار و در دامنه کوه شهبازبند در روستای تیس قرار دارند. این مجموعه دارای یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی است که در کنار هم دیدنی و جذاب می باشند. غار طبیعی آن که به شکل نیم دایره دیده می شود توسط تراشکاری در داخل غار کمی بزرگ تر شده است و یک آرامگاه کوچک در آن دیده می شود. دهانه غار ۸۰ سانتی متر است و سقف کوتاهی دارد.

غارهای بان مسیتی

۶- درخت مکر زن

این درخت که به انجیر معابد نیز معروف است در شهرهای متفاوتی دیده می شود که یکی از معروف ترین آن ها در چابهار واقع است. در اصل این درخت از هند شرقی آمده است و به گونه ای است که شاخه های آن به سمت پایین می روند و زمانی که به زمین می رسند مجددا ریشه می زنند. برخی از ریشه های این درخت از ساقه های بیرون آن قابل مشاهده است که به ظاهر آن شکل عجیب و متفاوتی داده است. به این ریشه ها، «ریشه های شمعی» می گویند.

درخت مکرزن چابهار

۷- گِل فشان

می شود گفت که یکی از متفاوت ترین دیدنی های چابهار کوه های گل فشان می باشند که بخشی از مهم ترین آن ها در نزدیکی بندر تنگ و در جایی به نام کنارک دیده می شوند. کوه گل فشان بندر تنگ که حدودا ۱۰۰ متر ارتفاع دارد در صد کیلومتری شهر چابهار واقع می باشد. اگر به بالای کوه بروید می توانید ببینید که چاله ای با قطری کمتر از ۱ متر و عمقی نیم متری وجود دارد که با گِل پوشیده شده است. ویژگی آن این است که در فواصل زمانی مختلف می توانید مقداری گل را مشاهده کنید که با صدایی خاص شبیه به ترکیدن حباب از این چاله خارج می شوند و در اطراف پراکنده می گردند.

کوه گل افشان چابهار
کوه گل افشان

۸- منطقه حفاظ شده گاندو

اگر اهل طبیعت بکر و حیات وحش هستید بازدید از این مورد از دیدنی های چابهار را فراموش نکنید. شما می توانید در این منطقه تنها تمساح بومی ایران که با نام گاندو شناخته شده است را ببینید. همچنین شما شانس این را دارید که حیوانات دیگری مانند سیاهگوش، جبیر، سنجاب بلوچی، خدنگ، شغال، روباه و … را با گشت و گذار در این منطقه حفاظت شده مشاهده کنید.

منطقه حفاظت شده گاندو

۹- خلیج گواتر

آخرین موردی که می خواهیم به آن اشاره کنیم خلیج گواتر می باشد که در نزدیکی شهر چابهار قرار گرفته است. این خلیج و بندر را می توان آخرین نقطه مرزی شهر چابهار دانست که با پاکستان هم مرز است و سواحل زیبای آن جزو ویژگی هایی هستند که سفر به آن را ارزشمندتر می کند. در اطراف این بندر جنگل های حرا وجود دارند که به همین دلیل جزو مناطق حفاظت شده محیط زیست محسوب می شود و گردشگران آن را یکی از بهترین دیدنی های چابهار می دانند.

آبشار شوی، بزرگ ترین آبشار طبیعی خاورمیانه
آبشار شوی، بزرگ ترین آبشار طبیعی خاورمیانه
عفیف آباد، یکی از قدیمی ترین باغ های شیراز
عفیف آباد، یکی از قدیمی ترین باغ های شیراز
تعامل میراث فرهنگی و موزه ملی قرآن به مناسبت دهه فجر
تعامل میراث فرهنگی و موزه ملی قرآن به مناسبت دهه فجر
دریاچه هامون، زندگی بخش استان سیستان و بلوچستان
دریاچه هامون، زندگی بخش استان سیستان و بلوچستان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code