راهنمای حمل و نقل عمومی در باکو

سیستم حمل و نقل در باکو

باکو شهر نفت خیز جهان، پایتخت کشور آذربایجان است که در ساحل غربی دریای خزر قرار دارد. این شهر به دلیل نزدیکی به ایران و جذابیت های زیادی که دارد، ایرانی های زیادی را جذب خود کرده است، به همین دلیل در این مطلب از الی گشت قصد داریم سیستم حمل و نقل در باکو را بطور کامل توضیح دهیم تا در صورت سفر بتوانید راحت راهتان را پیدا کنید و با الی گشت باشید:

سیستم حمل و نقل در باکو
مطالب مرتبط:
در باکو این جاذبه ها را از دست ندهید
سفر به باکو و نکاتی که باید بدانید

در شهر باکو انواع سیستم حمل  و نقل عمومی از مترو گرفته تا اتوبوس، تراموا و تاکسی وجود دارد که می توانید بنا بر نیاز خودتان از هر کدام خواستید استفاده کنید. از آنجاییکه باکو به طور کلی شهر ارزانی است، این وسایل هم ارزان هستند و استفاده از آنها هزینه ی زیادی ندارد فقط تنها تفاوت آنها در کیفیتشان است.

مترو

متروی شهر باکو بسیار منطم است و تفریبا هر ۳ دقیقه یکبار قطار دارد. ایستگاه های آن بسیار تمیز هستندد و از امنیت بالایی برخوردارند. قیمت بلیط مترو در باکو ثابت است و ربطی به طول میسر ندارد. به طور کلی، ۲ خط مترو در شهر باکو وجود دارد که یکی به مرکز شهر می رود و خط دیگر، در قسمت شمال غربی رفت و آمد می کند.

متروی باکو
نقشه ی ایستگاه های مترو

متروی این شهر از ساعت ۶ صبح تا ۱ شب بدون وقفه فعالیت می نند و مسافران زیادی را هر روزه جابه جا می کنند. در مورد ایستگاه های مترو، همانطور که گفته شد به طور کلی ۲ خط اصلی وجود دارد که در ایستگاه های جعفر جبارلی و مای ۲۸ که ایستگاه مرکزی باکو هستند، به هم می رسند. یکی دیگر از ایستگاه های مرکزی شهر، ساحل نام دارد که در میدان معروف کمیسر۲۶ قرار گرفته است. به طور کلی در حال حاضر در این شهر، ۲۰ ایستگاه متروی فعال وجود دارد.

همانطور که می دانید باکو در گذشته جزیی از شوروری سابق بوده است و به همین دلیل ایستگاه های متروی آن، طبق سلیقه ی طراحان شوروی سابق کاملا باشکوه طراحی شده اند بطوریکه بخشی از جاذبه های گردشگری شهر باکو محسوب می شوند.

برای استفاده از مترو در باکو باید کارت الکترونیکی بخرید و به مقدار مورد نیاز آن را شارژ کنید.

یکی از ایستگاه های مترو باکو

اتوبوس و تراموا

در باکو استفاده از اتوبوس و تراموا به این صورت است که باید پول آن، نقدا پرداخت شود. اتوبوس های باکو در بیشتر خیابان های معروف باکو عبور و مرور می کنند و هزینه ی پایینی هم دارند در نتیجه می توانید با خیال راحت با آن ها سفر کنید. این اتوبوس ها هر روز از ساعت ۶ صبح شروع به کار می کنند و تا ۱۱ شب همچنان فعالند. برنامه ی زمانی خاصی برای عبور و مرور این اتوبوس ها وجود ندارد.

در مورد تراموا هم بد نیست بدانید که تراموا در باکو متاسفانه خیلی کارآمد نیست و خیلی از اوقات کار نمی کند. این تراموا متعلق به دهه ی ۶۰ میلادی است.

اتوبوس های باکو

تاکسی

در باکو هزینه ی  تاکسی از وسایل دیگر بیشتر است، برای مثال در صورتیکه بخواهید از مسیری در مرکز شهر به مسیر دیگر بروید، باید حدود ۱۵۰۰۰ مانات بپردازید. از آنجاییکه تاکسی های این شهر مجهز به تاکسی متر نیستند بنابراین ممکن است هزینه ی  بیشتری از شما بخواهند پس در این مورد مراقب باشید. اگر با راننده صحبت کنید می توانید تا حدی از هزینه کم کنید.

تاکسی در باکو

تاکسی های این شهر امنیت بالایی دارند و تاکسی هایی با نشان زرد و یا تاکسی های سفید با علامت آبی، تاکسی های رسمی و شناخته شده ی این شهر هستند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد