سفری فضایی به کوه های مریخی چابهار

کوه های مریخی چابهار

همیشه دیدن یک دنیای دیگر و سفرهای فضایی به کرات دیگر برای انسان وسوسه کننده و آرزوی دیرین بشر بوده است که تا حدودی هم به آن رسیده است. اما برای دیدن مناظری از یک سیاره ی دیگر حتما لازم نیست از جو زمین خارج شویم! مناظری در روی کره ی زمین هستند که به دلیل شکل خاصی که دارند، دقیقا مانند کرات دیگر هستند و تعجب نکنید اگر به شما بگوییم که یکی از این مکان ها در کشور خودمان است. جایی که مناظر آن تداعی کننده ی کره ی مریخ است و با قدم گذاشتن در آن، سفری فضایی به مریخ را تجربه خواهید کرد. پس همراه الی گشت به چابهار بیایید و خودتان را برای ورود به یک سیاره ی دیگر اماده کنید:

کوه های مریخی چابهار

کوه های مریخی در چابهار

مطالب مرتبط:
شکوه طبیعت ایران در بهشت گمشده گیلان، ماسال
صعود ۲۱ پله ای ایران در جدول جهانی گردشگری

کوه های مریخی در چابهار یکی از شگفت انگیزترین جلوه های طبیعت هستند که تصویر مریخ را تداعی می کنند. در حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری شهر پابهار، به کوه هایی بر می خوریم که انگار از سیاره ی دیگری هستند.

کوه های مریخی، کوه هایی به رنگ طوسی و سفید هستند که قدمت آنها به ۴ تا ۵ میلیون سال قبل تخمین زده شده است. این کوه ها ارتفاع های متفاوتی دارند و در بعضی از جاها ممکن است کمتر از ۱۰ متر و در بعضی از جاها به بیشتر از ۱۰۰ متر برسد و برخلاف ظاهر نرمی که دارند، فوق العاده سخت هستند و در صورتی که بخواهید از آنها بالا بروید باید صخره نوردی بلد باشید.

کوه های مریخی

زمین شکافی پدیده ی کوه های مریخی

شاید برایتان سوال باشد که شکل عجیب این کوه ها از کجا آمده است. در واقع این کوه ها، از نظر زمین شناسی، به آنها زمین بد (Badland) گفته یم شود چون نمی توان روی آنها کشاورزی یا دامداری کرد و به همین دلیل از این نظر ارزشی ندارند و علاوه بر این، در این منطقه ریزش باران به اندازه ای کم است که هیچ گیاه و حتی علفی نمی تواند در آن بروید و به همین دلیل به آن سرزمین بد گفته می شود.

طبق گفته ی زمین شناسان و باستان شناسان، روی این کوه ها، شیارها و روسب هایی وجود دارد که در اثر فرسایش در طول هزاران سال بوجود آمده اند و کوه هایی به این زیبایی خلق کردده اند. جالب است بدانید که جستجوهای زیادی در این کوه ها انجام شده است و محققان در این جستجوها، صدف و بقایای جانداران را کشف کردهاند که این موضوع نشان دهنده ی این است که این کوه ها در گذشته های دور زیر دریای عمان بوده اند. کوه هایی که از بقایای جاندارن به همراه رسوبات اهکی و ماسه و خاک تشکیل شده اند و بخاطر فرسایش بوجود آمده، اشکالی شبیه به ناهمواری های سطح مریخ را بوجود آورده اند.

کوه های مریخی در چابهار

چطور برویم؟

چابهار را به سمت گواتر طی کیند. بعد از پیمودن ۴۰ کیلومتر به این پدیده خارق العاده می رسید.

مدیر کل یونسکو برای کشورهای عضو پیام نوروزی ارسال کرد
مدیر کل یونسکو برای کشورهای عضو پیام نوروزی ارسال کرد
معرفی مسجد جامع نطنز، یادگار شکوهمند ایلخانیان
معرفی مسجد جامع نطنز، یادگار شکوهمند ایلخانیان
آیا بهترین مراکز خرید اهواز را می شناسید؟
آیا بهترین مراکز خرید اهواز را می شناسید؟
حمام نوبر، جاذبه ای تاریخی از دوره قاجار در تبریز
حمام نوبر، جاذبه ای تاریخی از دوره قاجار در تبریز

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code