بلیط هواپیما

سوغاتی های معروف شهرهای جنوبی ایران

با سوغاتی های جنوب ایران آشنا شوید

خطه ی جنوب ایران، یکی از زیباترین و پر جنب و جوش ترین نواحی کشورمان است و هر کس که به این نواحی سفر می کند، برای آوردن سوغاتی از سفر و اوقات خوشش برای دوستان و عزیزانش دستش بسیار باز است. در جنوب بسیاری از خوراکی ها و غذاهای خوشمزه و محصولات و صنایع دستی به صورت متنوع و فراوان وجود دارد. در این مطلب سعی ما بر این است تا به صورت کاربردی و جامع سوغاتی های جنوب ایران را برای شما خوانندگان گرامی گرد آوریم تا شما در سفر خود به این نواحی، بهترین راهنما را برای خرید آن ها داشته باشید. با الی گشت همراه باشید.

بازارهای جنوب
مطالب مرتبط:
چرا فرش های ایرانی در جهان معروف شدند؟
روستای خرانق در یزد، زادگاه خورشید ایران

همانطور که در سطر بالاتر توضیح دادیم، سوغاتی های مناطق جنوبی ایران که شامل استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان می شوند، اقلامی چون غذاها و خوراکی ها، محصولات و صنایع دستی و سنتی و در برخی از شهرها، لباس و دیگر ملزومات مصرفی است. سوغاتی هایی همچون خرما، کلیچه، حلوا شکری، مرکبات و انواع ماهی و میگو از معروف ترین سوغاتی های خوردنی نواحی جنوب ایران و گبه و گلیم، حصیربافی، گرگور بافی، سفال و سرامیک از سوغاتی هایی ماندگار از جنوب ایران است. در ادامه سوغاتی های خوراکی و غیر خوراکی هر کدام از این ۳ استان را به تفکیک برای شما می آوریم.

خرما
نخلستان خرما

سوغات خوزستان

خوزستان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های ایران است که ایرانی ها تا به امروز در آن سکونت داشته اند. سوغات خوزستان بیشتر شامل انواع مرکبات، کلوچه های خوش طعم محلی، انواع خرما و صنایع دستی است. مرکز استان خوزستان، شهر اهواز است و به عنوان پنجمین استان پرجمعیت کشور نیز شناخته می شود. به خاطر فراوانی آب در استان خوزستان، جلگه های حاصل خیزی در این استان به وجود آمده است که باعث رونق کشاورزی در این منطقه شده است و کشاورزی صنعتی و سنتی با هم انجم می شود. از محصولات این استان می توان به برنج، گندم، مرکبات، نیشکر و صیفی جات اشاره کرد.

مسقطی

سوغاتی خوراکی

  • خرما: استان خوزستان در ایران به عنوان قطب تولید خرما و صادرات آن شناخته می شود. خرمای استان خوزستان هم کیفیتی بالایی دارد و هم طعمی فوق العاده دلنشین دارد. از جمله انواع خرماهای استان خوزستان می توان به استعمران، خضراوی، کبکاب، زاهدی، گنتار، برهی، خاصویی، دیری، شکر و حلاوی اشاره کرد.
  • کلیچه: نوعی شیرینی بومی است که در همه جای استان خوزستان از جمله؛ خرمشهر، دزفول و شوشتر پختش رواج بیشتری دارد. در خمیر این شیرینی معروف، زیره و ماست می ریزند و در بین خمیر آن، خرما می گذارند. بر روی آن هم کنجد می ریزند. کلیچه یکی از خوراکی هایی است که بسیار مورد اقبال گردشگرانی است که به استان خوزستان می آیند و اکثرا از این شیرنی به عنوان سوغاتی به همراه خود می برند.

صنایع دستی

گلیم افشار خوزستان
  • گلیم افشار خوزستان: این گلیم های زیبا به وسیله ی عشایر عرب و بختیاری استان بر روی دارهای عمودی بافته می شود. این گلیم از نوع پشمی و زبر است و تعداد رنگ های محدودی در آن به کار می رود که البته بیشتر این رنگ ها تیره هستند. بعضی از بافندگان این نوع گلیم ها برای بافت این قالی، از روش جفت قلاب متصل استفاده می کنند. بر روی گلیم افشار عمدتا نقش طرح های هندسی ساده مثل لوزی در قالب یک طرح ساده بافته می شوند.
  • عبا بافی: در برخی نقاط استان خوزستان همچون بهبهان، عبا بافی در حدود ۵ قرن قدمت دارد و کاملا هم به شیوه ی سنتی بافته می شوند. جنس این عباها پشمی است و از نخ های دست ریس پشم گاو درست می شوند. این عباها به این علت که از پشم طبیعی هستند، رنگی طبیعی دارند و معمولا سفید، قهوه ای، خاکستری و سیاه هستند.
عبا بافی
  • قلم نی: اکثر قلم نی هایی که خوشنویسان از آن ها برای خوشنویسی بهره می گیرند، سوغاتی خاص و ویژه استان خوزستان است. مرغوب ترین نوع این قلم ها برای دزفول است و علت آن هم این می باشد که گیاهی که این نی ها از آن ساخته می شوند، در کنار رودخانه به صورت خودرو رشد می کنند و به وفور یافت می شوند. استحکام و کیفیت این قلم ها باعث شده است که قلم دزفولی به کشورهای دیگر هم صادر شود.
  • کپو بافی: کپو بافی نوعی حصیر بافی است که در استان خوزستان و به ویژه در شهرستان دزفول بسیار رواج دارد. در بافت محصولات کپوبافی از کامواهای رنگی استفاده می شود. البته این نکته مهم را درباره ی این سوغاتی در نظر داشته باشید که شیوه های بافت این این حصیر متفاوت است و از جمله شیوه های مرسوم در بافت این حصیر بافت فیتیله ای است
کپوبافی

سوغات بوشهر

بوشهر یکی از شهرهای بندری در جنوب غربی ایران است که مملو از جاذبه های طبیعی و تاریخی است و سوغاتی های بسیار زیبایی دارد. مهمان نوازی مردم بوشهر این شهر را تبدیل به یکی از ایده آل ترین و مهمان نوازترین شهرهای ایران کرده است. پیشینه ی این شهر را به دوره ی ساسانی مرتبط دانسته اند و یکی از نام های قدیمی آن، ریشهر است. بوشهر موقعیت بسیار مطلوب و مناسبی در صنعت صیادی دارد و در این زمینه یکی از صادرکنندگان به حساب می آید. درادامه با هم مروری بر سوغاتی های این شهر داریم.

سوغاتی خوراکی

پنیر نخل: ماده ای ترد و سفید رنگ که بخش میانی درخت خرما است را، پنیر نخل می نامند. این ماده بسیار شیرین و خوشمزه است و در جهرم و هرمزگان هم تولید می شود.

ارده بوشهر: یکی از فرآورده های خوشمزه وخوش خوراک کنجد، ارده است که می توان آن را در کنار شیره خرما و یا شیره ی انگور مصرف کرد. ارده، منبعی مفید و غنی از ویتامین ها، آنتی اکسیدان و چربی اشباع شده است.

خارک: خارک بر دو نوع پخته و خام است. در واقع بوشهری ها به خرمای نپخته خارک می گویند که از لذیذ ترین خوراکی های این استان است. خارک پخته از خارک خام و شکر به عمل می آید و یکی از شیرینی های محبوب این استان و سوغاتی محبوب گردشگران  است.

باقلوای جنوبی

دیگر خوراکی ها: حلوای راشی، سنگک، پسکی، مسقطی و انواع نان ها و شیرینی های سنتی و محلی بوشهری و همچنین ترشی و ماهی و میگوی استان بوشهر از جمله خوراکی های معروف این استان هستند که طرفداران بسیار زیادی هم دارند.

صنایع دستی

سفال: همانطور که می دانید آب و هوای استان بوشهر بسیار گرم است و به همین دلیل برای خنک نگه داشتن آب و مواد غذایی هنر سفال گری بسیار در این استان رواج یافته است و امروزه یکی از سوغاتی های این استان، سفال است.

گبه و گلیم: مشهورترین سوغاتی صنایع دستی بوشهر که در روستاها تهیه می شود، گلیم و گبه بافی است که حتی به کشورهای دیگر نیز صادر می شود.

حصیر بافی: به خاطر وجود الیاف درخت خرما در بوشهر، حصیر بافی یکی از مشهورترین صنایع دستی این خطه ی جنوبی ایران است. از محصولات حصیری که به عنوان سوغاتی استفاده  می شوند می توان از بادبزن، زیرداغی، کپو و سبد اشاره کرد.

انواع مرکبات سوغات جنوب

سوغات هرمزگان

استان هرمزگان در جنوب ایران و شمال تنگه ی هرمز است و مرکزش شهر بندرعباس است. این استان از سمت جنوب به آب های خلیج فارس می رسد و یکی از استان هایی است که گردشگران در بیشتر فصل های سال برای تفریح و استراحت به آن سفر می کنند.

سوغاتی های خوراکی

ماهی و میگو: یکی از مهم ترین شغل هایی که مردم استان به آن مشغول اند، ماهیگیری است و آن هم به خاطر همجواری با دریاهای اطراف این استان است. در واقع به همین خاطر می توان گفت که ماهی و میگو از انواع تن که تازه هم هستند، از معروف ترین سوغات های این شهر هستند.

مرکبات: از دیگر سوغات این استان، مرکبات و محصولاتی است که حاصل مرکبات هستند. هرمزگان مملو از باغ مرکباتی است که سالانه حتی درصدی از محصولات خود را به کشورهای اطراف خلیج فارس صادر می کند.

گلابتون دوزی

صنایع دستی

صنایع دستی حصیری و دریایی: انواع و اقسام صنایع دستی که حاصل نعمت ها و فرآورده هایی است که از زمین و دریا، برای مردم استان به ارمغان می آید، در استان وجود دارد. محصولات حصیری چون درپوش کوزه، دمکش، ظرف میوه و تابلوهای نقش برجسته ی صدفی و و زیورآلات و مجسمه های مختلف، حاصل این نعمت ها هستند.

انواع دوختنی ها: گلابتون دوزی، خوس دوزی، کم دوزی، سوزن دوزی، و بافتنی هایی همچون چنته بافی و داربافی از دیگر سوغاتی های معروف استان بوشهر است که حاصل هنرهای دستی است.

خانه کلبادی، خانه ای از دوران قاجار در ساری
خانه کلبادی، خانه ای از دوران قاجار در ساری
مکان های مرموز و ناشناخته ایران! + تصویر
مکان های مرموز و ناشناخته ایران! + تصویر
برای برف بازی در تهران کجا برویم؟
برای برف بازی در تهران کجا برویم؟
بهترین مسیرهای زمینی برای جهانگردان ایرانی – قسمت دوم
بهترین مسیرهای زمینی برای جهانگردان ایرانی – قسمت دوم