تفلیس کجاست؟

شهر تفلیس در گرجستان | Tbilisi City In Georgia

در این روزهای داغ تابستان، حتما این اتفاق برایتان پیش آمده که به دنبال مقصدی برای خاطره ساز کردن روزهایتان بگردید و در جست و جوهایتان به اسم شهری به نام تفلیس برخورده باشید. شهر تفلیس در گرجستان خیلی وقت است که تبدیل به مقصدی معروف و محبوب برای سفرهای خارجی شده است. اما آیا این شهر را می شناسید؟ سفر کردن به هر جایی زمینه ای است برای شناختن بیشتر جهان از زاویه دیدی متفاوت که مردمانش پایه گذارش بوده اند. جالب است که ببینید مردمانی در گوشه ای دیگر از جهان هم زمان با اجداد ما چه فکر می کرده اند و چه تاریخ و اثری از خود به جای گذاشته اند. از آن جایی که بدون شک شما به زودی عازم شهر تفلیس در گرجستان خواهید شد ما در الی گشت می خواهیم تا به شما این شهر را به صورت کامل برای شما معرفی نماییم تا بدانید که به چه شهری با چه پیشینه ای پای می گذارید. با ما همراه باشید.

برای این که اطلاعات خود را در زمینه ی سفر به تفلیس بیشتر کنید و همه چیز را از جهات مختلف بدانید، راهنمای سفر به تفلیس را حتما مطالعه بفرمایید.

شهر تفلیس در گرجستان | tbilisi

شهر تفلیس در گرجستان ، همه چیز درباره ی شهر زیبای تفلیس

مطالب مرتبط:
جملات پرکاربرد گرجی که در سفر به تفلیس لازمتان می شود!
۱۵ تفریح محبوب در تفلیس که نباید آن ها را از دست بدهید!
۹ غذای خوشمزه و لذیذِ گرجی که در سفر به تفلیس باید امتحان کنید!

همه چیز درباره ی شهر تفلیس در گرجستان

شهر تفلیس را باید یکی از شهرهای پر طرفدار و مشهور کشور گرجستان معرفی کنیم.

در واقع این شهر را باید به عنوان پایتخت این کشور و البته در کنارش بزرگ ترین شهر گرجستان به شما معرفی نماییم.

این شهر زیبا و پر جاذبه که جمعیتی در حدود ۱ و نیم میلیون نفر را در خود جای داده است، در قرن ۵ میلادی به دست یکی از پادشاهتان سرزمین گرجی ها به نام وختانگ اول به وجود آمد.

قبل از این که نام این شهر به تفلیس تغییر پیدا کند این پادشاه نام آن را ایبریا (iberia) گذاشته بود که از نام پادشاهی گرجستان که در حدود ۳ هزار سال پیش بر این کشور حکومت می کردند، گذاشته شده است. ایبری ها با شکست مادها خودشان را از اورارتو یا پادشاهی آرارات به این مکان رساندند.

نام فعلی این شهر یعنی تفلیس به این خاطر بر روی این شهر گذاشته شد که این شهر دارای چشمه های آب گرم بسیار فراوانی بود که به آن معروف شده بود.

در واقع واژه ی تبیلی به معنای گرم و جوشان به این خاصیت این جوی ها اشاره می نماید.

حمام های گوگردی تفلیس

شهر تفلیس امروزه یکی از شهرهای بسیار مهم کشور گرجستان است و توریست ها و گردشگران بسیار زیادی سالانه به آن می آیند تا تعطیلات خود را در آن بگذرانند.

مردم این شهر همگی به زبان رسمی این کشور یعنی زبان گرجی سخن می گویند و همگی ارز رایجشان لاری (GEL) گرجستان است.

از لحاظ زمانی هم این شهر از تهران در حدود ۳۰ دقیقه جلوتر است.

از لحاظ آب و هوایی شهر تفلیس در گرجستان این شهر دارای آب و هوایی دارای ویژگی های اقلیم نیمه گرمسیری است که معمولا تحت تاثیر سامانه های اقلیم قاره ای مرطوب می باشد. این توصیف پیچیده از آب و هوای تفلیس به زبانی ساده تر به این معنا است که این شهر در فصل تابستان آب و هوایی گرم و در فصل زمستان آب و هوایی بسیار سرد و به معنای واقعی زمستانی در خود دارد.

البته این شهر در اکثر اوقات به خاطر این که از طرف کوه باد می آید، شهر بادگیری هم محسوب می شود.

میانیگین دما در تفلیس سالانه در حد ۲ درجه ی سیلیسیوس اندازه گیری شده است.

نمایی از شهر قدیمی تفلیس

از لحاظ آب و هوایی به نظر در هر دو فصل بهار و تابستان می توانید تا به این شهر سفر کنید البته هر کدام مزایای خود را دارند.

اگر در تابستان و در ماه های پر سفری همچون مرداد و یا شهریور به این شهر سفر کنید، همه ی امکانات مسافری و توریستی برای شما مهیا است و تفریحات تابستانی و آفتابی زیادی انتظار شما را خواهند کشید.

اما از آن طرف اگر در فصل زمستان به تفلیس سفر کنید و ماه های دی، بهمن و اسفند را برای سفر به این شهر در نظر بگیرید بدون شک باید لباس های گرم زیادی را به همراه خود ببرید ولی در عوض چون در فصلی به این شهر رفته اید که دیگران کمتر سفر می کنند می توانید از همه ی خدمات خوب این شهر با قیمیتی بسیار ارزان تر از تابستان در اختیار خود داشته باشید.

شهر تفلیس در گرجستان

خلاصه که سفر به تفلیس در هر فصلی حال و هوای مخصوص به خود را دارد!

از لحاظ جغرافیایی شهر تفلیس در گرجستان در ۱۲۰ کیلومتری مجموعه ی رشته کوه های قفقاز گرفته است که همسایگی اولین شهر را با سواحل دریای سیاه را به همراه آورده است.

چیزی که در ابتدا باعث به وجود آمدن شهر و شهر نشینی در تفلیس شد این بود که مردم به خاطر وجود دریا این منطقه را برای زندگی انتخاب نمودند.

بعدها هم که جمعیت زیاد شد و مردم مختلفی برای ادامه ی زندگی خود به این شهر آمدند، مناطق و مناظر اطراف هم به این شهر اضافه شدند و باعث به وجود آمدن شهر زیبایی شدند که ما امروزه آن را در نقشه ی جغرافیایی به نام تفلیس می شناسیم.

در حال حاضر هم مساحت شهر تفلیس در گرجستان عددی برابر با ۲۴۶ کیلومتر مربع است که در تمامی اطلس های جغرافیایی درباره ی این کشور به ثبت رسیده است.

شهر تفلیس در گرجستان از لحاظ تاریخی نیز داستان جالبی برای گفتن دارد.

● پل صلح | The Bridge of Peace

گفتیم که این شهر در زمانی واختناگ اول به وجود آمد و از آم زمان به بعد بود که مردم ابتدایی این شهر را به عنوان ایبریایی و بعدا با نام تفلیسی شناختند.

به علت قرار گیری شهر تفلیس در مسیر شرق به غرب یعنی جایی که دقیقا پادشاهی ها و امپراطوری های مختلف از آن گذر می کردند باعث این شد که بازرگانان بسیاری به این شهر در طول دوره های مختلف بیابند و موقعیت سیاسی و اجتماعی و از همه مهم تر بازرگانی این شهر را بالا ببرند.

شاید باورتان نشود اما تفلیس تا به الان جایگاه ۱۰ حکومت مختلف از زمان پیدایشش تا به الان بوده است. از اولین حکومت یعنی پادشاهی ایبریا تا آخرین آن که بعد از شوروی ها و از سال ۱۹۹۱ میلادی به بعد بوده است، این شهر را با ارزش تر و غنی تر از هر لحاظی نموده است.

یکی از ویژگی های این شهر که گویی با زبان بی زبانی تاریخ این شهر را به خوبی به مخاطب خود منتقل می کند، شکل معماری این شهر است!
سبک استالینی، قرون وسطا، نئوکلاسیک و رنسانسی این شهر این را به مخاطبان و مراجعانش می گوید که شهر تفلیس در گرجستان حرف های زیادی از دوره های مختلف برای گفتن دارد.

برج ساعت تفلیس

جاذبه های شهر تفلیس در گرجستان

  • باغ های بوتانیکال تفلیس | Botanical Gardens Tbilisi

یکی از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس در گرجستان باغ بوتانیکال این شهر است که دارای ۱۶۱ هکتار است و دارای ۴۵۰۰ نوع گونه ی گیاهی است.

این باغ بسیار قدیمی است و به طور مثال شاردن که یکی از جهانگردان معروف و بسیاری قدیمی اروپایی است، از این باغ تفلیسی در نوشته های خود نام برده است.

البته درباره ی این باغ باید بگوییم که در سال ۱۹۸۵ میلادی درب این باغ برای اولین بار به روی عموم مردم باز شد و قبل ترها تنها مختص به خانواده ی سلطنتی بوده است.

شما هر روزه از ساعت ۹ صبح الی ۱۹ عصر می توانید به این باغ بروید.

● باغ های بوتانیکال تفلیس | Botanical Gardens Tbilisi
  • قلعه ی ناریکالا | Narikala Fortress

یکی دیگر از جاذبه های بسیار قدیمی و جالب گرجستان و شهر تفلیس بدون شک قلعه ی ناریکالا است.

درباره ی این جاذبه جالب است بدانید که این قلعه ی بسیارتاریخی را در زمان حکومت سلسله ی ساسانیان در این شهر و به دست ایرانیان ساخته شد.

قلعه ی ناریکالا یکی از زیباترین چشم اندازهای شهر تفلیس در گرجستان را به بازدیدکنندگانش هدیه می دهد.

از ویژگی های مثبت این جاذبه ی تفلیسی این است که هم بازدید از آن کاملا رایگان است و هم دسترسی به آن بسیار ساده است.

شما در هر ساعت عرفی در روز می توانید از این کاخ دیدن نمایید.

● قلعه ی ناریکالا | Narikala Fortress
  • مجسمه ی کارتلیس ددا | Kartlis Deda

کارتلیس ددا یا مادر کارتلی که به مادر گرجستان معروف است، یک مجسمه ی بسیار معروف است که در بلندی های شهر تفلیس در گرجستان قرار گرفته است و تبدیل به نمادی از شهر گرجستان شده است. این مجسمه در سال ۱۹۵۸ میلادی و به دست الگوجا آماشوکلی که یک مجسمه ساز گرجستانی است ساخته شد.

دلیل ساخت این مجسمه در واقع جشن ۱۵۰۰ سالگی گرجستان بوده است.

از ویژگی های این مجسمه این است که از هر نقطه ی شهر تفلیس این مجسمه قابل دیدن است.

جنس این مجسمه از آلومینیوم است و شکل یک زن گرجستانی با شمشیر و لباسی محلی است.

این مجسمه در آنِ واحد هم حس مهمان نوازی و هم تهدید دشمنان را به بیننده القا می نماید.

● مجسمه ی کارتلیس ددا | Kartlis Deda
  • پل صلح | The Bridge of Peace

یکی از ویژگی های جالب شهر تفلیس این است که این شهر هم میزبان آثار قدیمی و تاریخی و هم جاذبه های جدید و مدرن است.

این پل یکی پیاده روی زیبا با طراحی مدرن است که بر روی رود کر در این شهر ساخته شده است.

این سازه در مهندسی به شکل پل خرپایی، پل قوسی و پل طره ای است. وظیفه ی نگهداری این پل بر عهده ی شهرداری تفلیس است.

این پل ۱۵۰ متر است و در اصل برای وصل کردن قسمت جدید شهر و قسمت قدیمی شهر ساخته شد.

این پل در سال ۲۰۱۰ میلادی ساخته شده است.

همه چیز درباره ی شهر تفلیس در گرجستان
  • شهر قدیمی تفلیس | Tbilisi old town

اولدتاون یا شهر قدیمی تفلیس این روزها یکی از تاریخی ترین و دیدنی ترین نقاط این شهر است که توریست های بسیاری برای دیدن آن به این قسمت از شهر تفلیس می آیند.

شهر قدیمی تفلیس در سال ۱۹۹۳ میلادی به ثبت جهانی رسیده است. از ویژگی های این محله این است که کوچه های باریک و تو در تو و خانه های قدیمی و بسیار زیبا دارد.

حمام های گوگردی و جاذبه هایی که توسط ترک ها و ارمنی ها در این محله به وجود آمده است، همگی جاذبه های فوق العاد دیدنی هستند که در این محله وجود دارند.

جاذبه های شهر تفلیس در گرجستان
تاریخچه «چوخا»، پوشش و لباس سنتی گرجستان!
تاریخچه «چوخا»، پوشش و لباس سنتی گرجستان!
با شهر قدیم تفلیس آشنا شوید
با شهر قدیم تفلیس آشنا شوید
غذاهای خوشمزه ای که فقط در تفلیس پیدا می شوند!
غذاهای خوشمزه ای که فقط در تفلیس پیدا می شوند!
معرفی هتل پارک تفلیس | ۴ ستاره
معرفی هتل پارک تفلیس | ۴ ستاره

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code