عمارت کازرونی یکی از جاذبه های دیدنی بوشهر

با عمارت کازرونی در شهر بوشهر بیشتر آشنا شویم

سراسر ایران سرشار از جاذبه های تاریخی و طبیعی است، که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می نماید. بندر بوشهر هم از این قافله عقب نمایده است. این بندر با داشتن بافت قدیمی شامل چهار محله می شود، معماری شهر بوشهر بسیار منحصر به فرد و همچنین دارای عمارت های دیدنی و جذابی است. می خواهیم در این پست درباره یکی از جاذبه های دیدنی این شهر به نام عمارت کازرونی صحبت کنیم الی گشت را همراهی نمایید.

عمارت کازرونی های در بوشهر
مطالب مرتبط:
لباس های محلی ایران را بشناسیم
در هرمزگان چه غذاهایی بخوریم؟

بافت قدیمی شهر بوشهر هر گردشگری را مجاب به سفر به این شهر تاریخی و زیبا می کند. اگر قصد سفر به شهر بوشهر را دارید ما عمارت کارزونی را به شما پیشنهاد می نماییم. این عمارت مربوطه به دوران قاجار می شود، و مالک آن سید محمدرضا کازرونی یکی از تاجران سرشناس بوشهر بوده است. اما پس او وارثان این ملک را به سازمان میراث فرهنگی هدیه کردند. این عمارت در محله ی قدیمی بهبان قرار دارد. قابل ذکر است که این بنا در سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و همچنین عمارت کازرونی جزء اولین بناهایی بوده که از شهر به ثبت جهانی رسید.

عمارت کازرونی ها

یکی از خصوصیت های این بنا ارتفاع زیاد آن می باشد. معماری این بنای تاریخی، همانند ساختمان های دو بندر کراچی و بمبئی به‌صورت چندطبقه و با ارتفاع زیاد ساخته شده است. همچنین دارای سیستم طبیعی خنک‌کننده‌ی هوا هم است. در زمان های قدیم در بوشهر که ساختن، ساختمان های چند طبقه یک امر عادی بشمار می رفته است و مردم این شهر به دنبال فرار از گرمای طاقت فرسای بوشهر به طبقات بالایی ساختمان می رفتند. بدین‌ صورت که وجود درها و پنجره‌های متعددی در عمارت ها موجب ورود باد و کاهش دمای آن می‌شد. در بوشهر ساخت خانه ها در فواصل بسیار کم از یکدیگر مرسوم بوده است، و گاها با فاصله کمتر از یک متر هر خانه در کنار یکدیگر قرار ساخته شده است.

بنای تاریخی در شهر بوشهر

زمان مناسب برای سفر به این شهر

با توجه به شرایط جوی این منطقه بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این شهر می باشد. همچنین مدت زمانی که نیاز است تا این عمارت تاریخی را ببینید یک الی دو ساعت می باشد. اما ممکن است این بنا شما را بیشتر جذب کند و مدت زمان بیشتری را بخواهید در آنجا بمانید.

جهت دستیابی به عمارت کازرونی

برای دستیابی به این عمارت دیدنی شما می توانید به محله قدیمی بهبهان در بوشهر بروید و در انتهای خیابان کمرگ شاهد بنای تاریخی کازرونی باشید.

جهت اقامت در زمان سفر به عمارت کازرونی

هتل های زیادی در شهر بوشهر برای اقامت وجود دارند، از جمله هتل هایی که می توانیم به شما معرفی کنیم که در زمان سفر به شهر بوشهر در آنجا اقامت داشته باشید هتل دلوار، سیراف و هتل آپارتمان آسمان بوشهر است.

کازرونی ها

دیگر جاذبه های شهر بوشهر که نباید فراموش شوند:

ساحل ریشهر

جنوب شهر بوشهر ساحلی به نام ریشهر قرار داده شده است که به معنای “ریوارد اردشیر” میباشد. این ساحل به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی شهر بوشهر محسوب میشود. قدمت شهر ریشهر به سه هزار سال پیش از میلاد مسیح بر میگردد. و به عنوان یکی از حلقه های ارتباطی تمدن شرق و غرب در دنیای قدیم محسوب می‌شود این روز ها ساحل ریشهر میزبان گردشگران زیادی میباشد که برای تماشای غروب‌های بی‌نظیر خلیج‌فارس به آنجا سفر می کنند. اگرچه غروب‌های دل‌نشین برای جنوبی‌ها حال و هوای خاصی دارد اما بی گمان قدم زدن در زیر باران ملایم زمستانی در کنار ساحل این شهر می‌تواند یکی از تجربه های منحصربه‌فرد و فراموش‌نشدنی را برای شما رقم بزند.

ساحل ریشهر

 خانه ی رئیس‌علی

یکی از آثار تاریخی در دوره قاجاریه که بسیار ساده و زیبا می باشد خانه رئیس علی است، این بنای تاریخی را بازماندگان ایشان هدیه به میراث فرهنگی کرده اند. پس از تعمیر و نوسازی به یک مجموعه ی فرهنگی و موزه ی مردم شناسی تبدیل شد. رئیس‌علی دلواری خود نماد مبارزه با استعمار انگلیس است. مبارزات رئیس‌علی دلواری، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی در ذهن مردم منطقه برجای گذاشته است.

عمارت کازرونی ها

پارک ملی دریایی نایبند

ساحلی پر تنوع که از سمت شمال به رشته کوه های زاگرس می رسد و از سمت جنوب به ساحل خلیج فارس ادامه دارد نامش پارک ملی دریایی نایبند است. این پارک دارای پوشش خاک های رنگانگی بوده که از جمله آنها خاک های رسوبی، چمنزارهای دریایی، درختان کهن سال، همچنین وجود گونه ها مختلف کم یاب جانوری است. ساحل این پارک ملی گاهی حفره ای، ماسه ای، مرجانی و گاهی هم جنگلی می شود و به این ترتیب توانسته به عنوان ساحلی پر تنوع به حساب بیاید.

در پارک ملی دریایی نایبند شما می توانید شاهد پوشش های گیاهی متفاوتی باشید در این منطقه جنگل های حرا وجود دارند و مناسب برای زندگی اکثر جانواران آبزی خلیج فارس هستند. ساحل علت شور بودن آب دریای این منطقه بسیاری از گونه های آبزی دریایی در ساحل آن دوره تخم ریزی خود را میگذرانند.

یکی از نکته های مهم این منطقه وجود تنوع در جانوران وحشی این منطقه می باشد، از جمله آنها می توان به میش و قوچ، بز وحشی، آهو جبیر اشاره کرد. همچنین وجود پستانداران دریایی مثل دلفین و همچنین پرندگانی مثل تیهو، کبک، بازهای شکاری و انواع پرندگان آبزی از دیگر جانوارانی هستند که در این منطقه سکونت دارند.

پارک دریایی ملی نایبند بوشهر

گنبد نمک

ناحیه گسترده و با ارتفاع زیادی میباشد که در سمت کوه های جاشک در انتهای رشته کوه های زاگرس جاذبه ای به نام گنبد نمکی وجود دارد علاوه بر گنبد نمکی به ناحیه کوه نمک هم گفته میشود. این منطقه که جزء جاذبه های گردشگری طبیعی قرار دارد به عنوان یکی از بزرگترین و زیباترین گندهای نمکی آسیا به شمار میرود.

گنبد نمکی

کاروانسرای مشیرالملک دشتستان:

کاروانسرای مشیرالملک در سال ۱۲۵۰ شمسی به فرمان حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک ساخته شد و تا سال ۱۳۰۰ شمسی به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شد که به دلیل واقع شدن شهر برازجان بر سر راه تجارتی شیراز به بوشهر مکانی مناسب جهت استراحت کاروانیان بوده است.

احتمال لغو ویزا بین هند و ایران
احتمال لغو ویزا بین هند و ایران
آشنایی با آرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان
آشنایی با آرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان
کویر کاراکال در یزد، زیستگاه گربه سیاه گوش
کویر کاراکال در یزد، زیستگاه گربه سیاه گوش
دریاچه سبلان، یکی از مرتفع ترین دریاچه های جهان!
دریاچه سبلان، یکی از مرتفع ترین دریاچه های جهان!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code