ماجراجویی در تنگ دار نوشهر، تجربه ای خنک در گرمای تابستان

تنگ دار نوشهر

با گرم تر شدن هوا، تمایل مردم به سفر به مناطق خنک و خوش آب و هوای کشور بیشتر می شود. بسیاری هم برای خنک شدن به ورزش ها و فعالیت های آبی پناه می برند. در این مطلب قصد داریم شما را به مکانی ببریم که سر تا پایتان در آن خیس می شود و خنکی را به معنای واقعی تجربه خواهید کرد! اگر تمایل دارید که در محیطی شبیه به جنگل های آمازون درون آب شیرجه بزنید، الی گشت را در سفر ماجراجویانه و هیجان انگیز به تنگ دار نوشهر همراهی کنید.

تنگ دار
مطالب مرتبط:
مناطق خنک اطراف تهران برای سفرهای یک روزه در تابستان
جاذبه های ترسناک اطراف تهران + تصویر
کندلوس، روستایی ۴ هزار ساله در نوشهر

هر سال با شروع فصل تابستان، سفر به دره ها و تنگ های کشور رونق بیشتری نسبت به قبل می گیرد. یکی از بی نظیر ترین تنگه های کشورمان در نوشهر مازندران قرار گرفته است. در این دره زیبا، که بسیاری از گردشگران نام دره آمازون را بر آن گذاشته اند، هیجان رودخانه نوردی، شیرجه زدن در آب از روی صخره ها، شنا کردن، و آب بازی را تجربه خواهید کرد. بسیاری از مردم تنگ دار را به اشتباه به نام تنگه دار می شناسند. به همین خاطر قبل از معرفی تنگ دار، تفاوت تنگ و تنگه را به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

تفاوت تنگ و تنگه

تنگه در واقع باریکه ای از آب است که دو دریای مختلف را به هم وصل می کند. اگر بخواهیم مثالی در این زمینه بزنیم، بدون شک تنگه هرمز بهترین نمونه خواهد بود. اما تنگ در اصطلاح به دره ای می گویند که بیش از اندازه باریک باشد. معمولا دیوارهای تنگ ها صخره های قائم و پر شیب هستند. تنگ واشی و تنگ دار نمونه هایی از تنگ های کشور هستند. بنابراین استفاده از واژه “تنگه” برای توصیف دره هایی مثل تنگ دار اشتباه است. در ادامه تنگ دار یا همان تنگه دار را معرفی خواهیم کرد.

تنگه دار نوشهر

معرفی تنگ دار نوشهر

در همسایگی روستای کشک سرا در نزدیکی شهر نوشهر، یکی از زیباترین مسیرهای رودخانه نوردی و طبیعت گردی کشورمان جای گرفته است. در این دره همان حسی را خواهید داشت که طبیعت گردان در جنگل های آمازون حس می کنند! اگر باورتان نمی شود، کافیست یک بار پای در این دره ژرف و سر سبز و رودخانه خروشان آن بگذارید. تمامی اطرافتان را شاخ و برگ درختان سر به فلک کشیده پر کرده اند. در بخش هایی از مسیر رودخانه هم تنه درختانی شکسته افتاده اند که باید از رو و یا زیر آن ها عبور کنید. تمامی دیوارهای تنگ نیز ار خزه و سرخس پوشیده شده اند. شاید نام تنگ دار را هم به خاطر همین سر سبزی و دار و درختان اطراف رودخانه بر آن گذاشته اند.

تنگ دار یا به اصطلاح عامیانه تنگه دار در روستای کشک سرا در ۸ کیلومتر شهر نوشهر قرار دارد. به منظور ورود به این دره، باید پای در جنگل های خانیکان نوشهر و رودخانه کرکرود بگذارید. مسیر رودخانه نوردی در این دره، حدود ۱٫۵ کیلومتر است، بنابراین شما با احتساب مسیر رفت و برگشت ۳ تا ۴ کیلومتر پیاده روی در آب خواهید داشت.

ماجراجویی در تنگ دار نوشهر

تجربه نگارنده از سفر به تنگ دار

از نظر من رانندگی در جاده چالوس، خودش یک جاذبه گردشگری محسوب می شود. بعد از حدود ۴ ساعت رانندگی در این جاده زیبا، در دو راهی چالوس و نوشهر، به سمت نوشهر پیچیدیم و حدود ۸ کیلومتری این شهر، وارد جاده روستای کشک سرا (Khoshk-e sara) شدیم. برای اینکه گیج نشوید، بهتر است در همان ورودی جاده روستا مسیر تنگ دار را از محلیان سوال کنید. در تصویر ماهواره ای زیر می توانید محلی که باید خودروی خود را پارک کنید و وارد رودخانه شوید (دایره سفید رنگ) را مشاهده کنید.

از همان ابتدای مسیر پیاده روی وارد رودخانه کرکرود شدیم و آب بازیمان شروع شد! در هر گوشه ای افرادی می دیدیم که مشغول آب بازی و به اصطلاح آب دادن هم بودند! اوایل مسیر افراد محلی زیادی در اطراف رودخانه بساط پیکنیک پهن کرده بودند، ولی هر چه که جلوتر رفتیم، از تعداد این افراد کمتر شد. بعد از کمی پیاده روی در آبی که تا ساق پایمان می رسید، به ابتدای تنگ دار رسیدیم. در اینجا دیواره های دره به هم نزدیک تر می شوند و به همین دلیل عمق آب هم زیاد تر می شود. فضای تنگ دار بسیار زیبا و در عین حال وحشتناک است. البته اگر به صورت گروهی به این مکان بیایید، آنقدر غرق شادی و آب بازی خواهید شد که ترس و وحشت را فراموش خواهید کرد.

مسیر تنگه دار نوشهر

عمق آب رودخانه در بخش های مختلف مسیر متفاوت است. در برخی از نقاط نیز راهی به جز شنا کردن در آب برایتان باقی نمی ماند. البته اگر شنا بلد نیستید هم نگران نباشید. طول این مسیرهای عمیق کم است و به کمک طناب و یا سایر دوستانتان می توانید از آن ها عبور کنید. رودخانه نوردی در آب های تنگ دار نوشهر، تجربه کم نظیری بود که حاضرم هر تابستان دوباره آن را تجربه کنم و به شما هم آن را پیشنهاد می کنم. در انتهای مسیر هم یک استخر طبیعی وجود دارد که می توانید از بلندای صخره های مجاور، درون آن شیرجه بزنید. تنگ یا تنگه دار جاذبه ایست که می توانید به صورت یک روزه به آن سفر کنید و شب هنگام دوباره به تهران باز گردید. البته ما پس از ماجراجوی و تفریح در این دره زیبا، به شهر سرسبز چالوس رفتیم و شبی را یکی از ویلاهای آن سپری کردیم.

رودخانه نوردی در تنگه دار

نکات مهم در سفر به تنگ دار

  • آب رودخانه کرکرود در برخی از نقاط کم عمق و در برخی از نقاط عمیق است. شدت این آب هم در مکان های مختلف متفاوت است. بنابراین توصیه می کنیم که طناب به همراه داشته باشید و حتما به صورت گروهی پای در تنگ دار بگذارید.
  • در تنگ دار به طور کامل خیس خواهید شد. بنابراین بهتر است لباسی به تن داشته باشید که خیس شدنش اذیتتان نکند.
  • به هیچ وجه در این مکان دمپایی به پا نکنید. پوشیدن صندل های مخصوص رودخانه نوردی یا کفش کتانی که بتوانید در آب با آن حرکت کنید، توصیه می شود.
  • سعی کنید که هیچ وسیله الکترونیکی به همراه نداشته باشید، در صورت ضرورت، از کیسه های ضد آب مخصوص این کار استفاده کنید و تمام وسایلتان را عایق بندی کنید.
  • یک دست لباس اضافه همراه داشته باشید تا هنگام بازگشت از رودخانه، لباس های خیستان را عوض کنید.
تنگ دار مازندران

مسیر دسترسی به تنگ دار نوشهر

مسیر تهران تا روستای کشک سرا حدود ۲۰۰ کیلومتر است و با حدود ۴ ساعت رانندگی با آن خواهید رسید. به این منظور باید مسیر جاده چالوس را در پیش بگیرید و در دو راهی چالوس و نوشهر، به سمت نوشهر حرکت کنید. ۸ کیلومتر قبل از نوشهر و از کنار پلی در سمت راستتان، جاده باریکی به سمت روستای کشک سرا می رود. از اینجا به بعد هم می توانید از مردم محلی کمک بگیرید و هم با توجه به تصویر ماهواره ای که پیشتر گذاشتیم، مسیرتان را به سمت ورودی تنگ دار ادامه دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code