ماسوله گیلان، سمبل روستاهای پلکانی ایران

روستای ماسوله گیلان

حال و هوای روستاهای شمال ایران، با حال و هوای تمامی روستاهای سایر نقاط کشور متفاوت است. در این روستاها غرق در طبیعت زیبا و میهمان نوازی مردمان خون گرم خطه شمال کشور می شوید. هرگاه که از روزمرگی زندگی در شهرهای بزرگ به تنگ آمدید، کافیست کوله بارتان را بردارید و چند روزی را میهمان یکی از این روستاهای باصفا شوید. امروز ما هم از رزومرگی به تنگ آمدیم و قصد داریم تا شما را به یکی از معروف ترین روستاهای ایران در استان گیلان ببریم. روستایی که احتمالا بارها نامش را شنیده اید و شاید بارها به آن سفر کرده باشید. در سفر به روستای ماسوله گیلان الی گشت را همراهی کنید.

روستای ماسوله گیلان

معرفی روستای ماسوله گیلان

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به گیلان
برنامه سفر ۲٫۵ روزه به ییلاقات ماسال و ماسوله
آشنایی با غار درفک گیلان

روستای پلکانی ماسوله که البته امروزه به شهر ماسوله تبدیل شده است، یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایران و از شاخص ترین نمونه های معماری پلکانی در جهان است. این شهر در یکی از پر رفت و آمد ترین استان های شمال ایران، یعنی استان سرسبز گیلان و در حدود ۶۵ کیلومتری غرب شهر رشت واقع شده است. با سفر به روستای ماسوله با یک تیر دو نشان خواهید زد! اینجا هم مکانیست که طبق منابع تاریخی، حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و هم جاییست که بهترین چشم اندازهای طبیعی ایران را می توانید در آن ببینید. ماسوله در دامنه های جنگلی البرز و در ارتفاع ۱۰۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد، به همین خاطر در تابستان هم آب و هوایی نسبتا مطلوب دارد و خیلی اذیت نخواهید شد.

یکی از ویژگی های جالب توجه در ماسوله، اختلاف ارتفاع پائین ترین نقطه تا بالاترین نقطه آن است. به دلیل پلکانی بودن این روستا، بین پائین ترین و بالاترین نقطه آن حدود ۱۲۰ متر اختلاف ارتفاع وجود دارد.

روستای پلکانی ماسوله

در سال ۱۳۵۴ نام روستای ماسوله با عنوان اولین شهر تاریخی زنده کشور و با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این شهر زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین اداره محیط زیست استان قرار دارد و خوشبختانه به خوبی از آن حفاظت می شود. با اینکه معماری پلکانی و بافت تاریخی این روستا، اصلی ترین ویژگی آن محسوب می شود، ولی این تمام ماجرا نیست! در روستای ماسوله جنگل هایی بکر و تماشایی، آبشارهایی خروشان، کوهستان هایی بلند و … را با هم تجربه خواهید کرد. در ادامه قصد داریم تا برخی از دیدنی ها و جاذبه های گردشگری این روستا را برایتان معرفی کنیم.

زیبایی های روستای ماسوله

تماشای شگفتی های روستای ماسوله

معماری روستا

بدون شک شاخص ترین ویژگی ماسوله که شهرتی جهانی هم دارد، معماری پلکانی خانه های آن است. در اینجا پشت بام هر خانه، حیاط خانه همسایه است. این ویژگی، سوژه ای ناب و منحصر به فرد به علاقه مندان به هنر عکاسی می دهند. خصوصا زمان هایی که روستا غرق در مه می شود، مناظر منحصر به فردی را می توان در روستای ماسوله مشاهده کرد. علاوه بر معماری پلکانی، خود خانه های تاریخی شهر هم از جاذبه های گردشگری آن به شمار می روند. مردمان با ذوق این منطقه، خانه های خود را با گلدان های رنگارنگ و دیگر لوازم تزئینی آراسته اند و گاهی شما را به بازدید از داخل منزل خود دعوت می کنند.

ماسوله در شب

موزه های روستای ماسوله

سه موزه تاریخ طبیعی ماسوله، میراث فرهنگی و عون ابن علی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این روستا هستند. در موزه تاریخ طبیعی با حیات وحش این منطقه از گیلان آشنا خواهید شد. درون این موزه حیوانات بومی این منطقه به صورت خشک شده در معرض نمایش قرار دارند. موزه میراث فرهنگی، در یکی از خانه های تاریخی معروف ماسوله به نام “خانه درزی” برپا شده. این خانه تاریخی از دوران پهلوی به یادگار مانده، ولی درونش آثاری از عهد قاجار به نمایش گذاشته شده اند. موزه عون ابن علی نیز در واقع جزئی از مقبره امام زاده عون ابن علی است. خود بنای این امام زاده هم از جمله آثار تاریخی ارزشمند ماسوله است که قدمتش را به قرون دوم یا سوم هجری نسبت داده اند. درون موزه مجاور این امام زاده هم آثاری از دوران تیموریان و صفویان به چشم می خورد.

موزه های ماسوله

بازار معروف ماسوله

مگر امکان دارد کسی به ماسوله برود و بازار زیبای آن را نبیند؟! در بازار ماسوله با شور و شوق مردم این روستا برخورد خواهید کرد. به همین خاطر است که نام “قلب تپنده ماسوله” را بر روی این بازار گذاشته اند. این بازار هم همانند خود روستای حالتی پلکانی دارد و به چهار سطح مختلف تقسیم شده است. پیشنهاد می کنیم که حتما در هر ۴ سطح بازار ماسوله چرخی بزنید و از آن لذت ببرید.

بازار ماسوله

طبیعت ماسوله

دیدنی های ماسوله فقط به معماری و آثار تاریخی آن ختم نمی شوند. در اینجا آبشارها، جنگل ها، کوهستان های مرتفع، رودخانه ها و … را در یک مکان تجربه خواهید کرد. بیشتر موارد بالا، در پارک جنگلی ماسوله دور هم جمع شده اند. آبشارهای ماسوله رودخان، لارچشمه، کوشم و تریشوم از جمله معروف ترین جاذبه های طبیعی این منطقه اند که می توانید به بازدیدشان بروید. اگر اهل کوه نوردی باشید هم، می توانید به قله های مرتفع این منطقه از جمله قله شاه معلم بروید و یا شبی را در ییلاق کوربار ماسوله به صبح برسانید. به طور کلی، با وجود رودخانه ها و چشمه های فروان در این ناحیه، طبیعت آن بسیار منحصر به فرد است. کافیست کمی همت کنید و از روستا فاصله بگیرید تا به تماشای شگفتی های طبیعت بکر گیلان بنشینید.

آبشار ماسوله - طبیعت روستای ماسوله

بهترین زمان سفر به ماسوله

سفر به ماسوله در تمام ایام سال زیبایی خاص خود را دارد. حتی در فصل زمستان هم که هوای این منطقه به شدت سرد می شود، گردشگران بسیاری برای دیدن ماسوله برفی به گیلان سفر می کنند. فقط هنگام سفر به ماسوله به یاد داشته باشید که در ایام تعطیلات، این مکان به شدت شلوغ می شود. بنابراین اگر از با شلوغی میانه خوبی ندارید، سعی کنید در ایام غیر تعطیلی با روستای ماسوله سفر کنید.

مسیر دسترسی به روستای ماسوله

مسیر دسترسی به ماسوله از شهر فومن استان گیلان می گذرد. بنابراین، خود را به فومن برسانید و از طریق جاده مستقیم روستای ماسوله راهی این منطقه گردشگری زیبا شوید. فاصله این روستا از شهر فومن حدود ۳۴ کیلومتر است و با کمتر از یک ساعت رانندگی می توان به آن رسید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code