ماسوله گیلان، سمبل روستاهای پلکانی ایران

روستای ماسوله گیلان (Masuleh) یکی از مناطق تاریخی و معروف ترین شهر پلکانی ایران است. این روستای زیبا چنان طبیعتی دارد که نه تنها هر کسی را محو دیدار خود می کند بلکه هر چند بار هم که به آن سر بزنید هیچ وقت قدیمی نمی شود. جذابیت های این منطقه باعث شده است که گردشگران بسیاری در همه ی فصول سرد و گرم سال به این منطقه سفر کنند و اوقات خوشی را برای خود بسازند.

ما در این مطلب قصد داریم تا همه چیز را درباره ی تاریخچه ی ماسوله گیلان، معماری این روستا، امکانات و جاذبه ها، راه های دسترسی و البته بهترین زمان سفر به آن را برایتان بررسی کنیم.

زندگی شهری برای هر کسی درجه ای از یک نواختی را به وجود می آورد که برای رهایی از آن می توان به مناطق و جاهایی با طبیعت خاص و مناظری بکر پناه برد. کافیست کوله بارتان را بردارید و چند روزی را میهمان جایی مثل ماسوله شوید. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا روستای ماسوله را بهتر بشناسید.

نمایی از روستای ماسوله در شب

ماسوله گیلان کجاست؟

روستای پلکانی ماسوله ایران که البته امروزه دیگر به آن شهر ماسوله می گویند، یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری رشت و از معروف ترین نمونه های معماری پلکانی در جهان است. البته در ایران روستاهای پلکانی دیگری هم مثل روستای سرآقا سید وجود دارد که می توانید در مجله ی الی گشت درباره ی آن بخوانید. به هر حال ماسوله گیلان و در حدود ۶۵ کیلومتری غرب شهر رشت واقع شده است. اینجا هم مکانی است که طبق منابع تاریخی، حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و هم جاییست که بهترین چشم اندازهای طبیعی ایران را می توانید در آن ببینید. روستای پلکانی ماسوله در دامنه های جنگلی البرز و در ارتفاع ۱۰۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.  یکی از ویژگی های جالب توجه در ماسوله، اختلاف ارتفاع پائین ترین نقطه تا بالاترین نقطه در آن است. به دلیل پلکانی بودن این روستا، بین پائین ترین و بالاترین نقطه آن حدود ۱۲۰ متر اختلاف ارتفاع وجود دارد.

روستای پلکانی ماسوله

در سال ۱۳۵۴ نام شهر ماسوله شمال با عنوان اولین شهر تاریخی زنده کشور و با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این شهر زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین اداره محیط زیست استان قرار دارد و خوشبختانه به خوبی از آن محافظت می شود. با این که معماری پلکانی و بافت تاریخی این روستا، اصلی ترین ویژگی آن محسوب می شود، ولی در روستای ماسوله جنگل هایی بکر و تماشایی، آبشارهایی پر آب، کوهستان هایی بلند و جاذبه های طبیعی بسیار دیگری را هم می توانید ببینید.

زیبایی های روستای ماسوله

خانه های ماسوله

شاخص ترین ویژگی این شهر که شهرتی جهانی هم دارد، معماری پلکانی خانه های ماسوله گیلان است. در ماسوله شمال پشت بام هر خانه، حیاط خانه همسایه است. این ویژگی، یکی از سوژه های ناب و منحصر به فرد برای علاقه مندان به هنر عکاسی است. علاوه بر معماری پلکانی، خود خانه های تاریخی شهر هم از جاذبه های گردشگری آن به شمار می روند. مردمان با ذوق این منطقه، خانه های خود را با گلدان های رنگارنگ و دیگر لوازم تزئینی آراسته اند و گاهی شما را به بازدید از داخل منزل خود دعوت می کنند.

به هر حال لازم است تا درباره ی معماری ماسوله این را بدانید که در ساخت خانه های این منطقه از چوب، سنگ و خشت استفاده شده است. خانه های این شهر متراژهایی پایین دارند و معمولا هم ۲ طبقه ای هستند. سقف این خانه ها برعکس دیگر خانه های شمال صاف و مسطح است و حیاط خانه ی بالادستی حساب می شود و اهالی هم بر سر این موضوع با هم توافق تمام و کمال دارند.

موزه های ماسوله

طبیعت ماسوله

دیدنی های ماسوله فقط به معماری و آثار تاریخی آن ختم نمی شوند. در این جا آبشارها، جنگل ها، کوهستان های مرتفع، رودخانه ها و … را در یک مکان تجربه خواهید کرد. بیشتر موارد بالا، در پارک جنگلی ماسوله دور هم جمع شده اند. آبشارهای ماسوله رودخان، لارچشمه، کوشم و تریشوم از جمله معروف ترین جاذبه های طبیعی این منطقه اند که می توانید به بازدیدشان بروید. اگر اهل کوه نوردی باشید هم، می توانید به قله های مرتفع این منطقه از جمله قله شاه معلم بروید و یا شبی را در ییلاق کوربار ماسوله به صبح برسانید. به طور کلی، با وجود رودخانه ها و چشمه های فروان در این ناحیه، طبیعت آن بسیار منحصر به فرد است. کافیست کمی همت کنید و از روستا فاصله بگیرید تا به تماشای شگفتی های طبیعت بکر گیلان بنشینید. در مطلب طبیعت گردی در گیلان می توانید نکات زیادی را نه تنها درباره ی جاذبه های طبیعی این شهر بلکه طبیعت ماسوله هم به دست بیاورید.

آبشار ماسوله - طبیعت روستای ماسوله

برخی از دیدنیهای شهر ماسوله گیلان

ماسوله خودش یک جاذبه ی دیدنی است اما در این شهر می توانید جاذبه های دیگری را هم ببینید و از سفرتان بهره ی بیشتری ببرید. برخی از این دیدنی ها بسیار معروف تر هستند و ما در ادامه برخی از آن ها را برای شما در ادامه معرفی می نماییم.

موزه های روستای ماسوله

۳ موزه تاریخ طبیعی ماسوله، میراث فرهنگی و عون ابن علی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این روستا هستند. در موزه تاریخ طبیعی با حیات وحش این منطقه از گیلان آشنا خواهید شد. درون این موزه حیوانات بومی این منطقه به صورت خشک شده در معرض نمایش قرار دارند. موزه میراث فرهنگی، در یکی از خانه های تاریخی معروف ماسوله به نام “خانه درزی” برپا شده. این خانه تاریخی از دوران پهلوی به یادگار مانده، ولی درونش آثاری از عهد قاجار به نمایش گذاشته شده اند. موزه عون ابن علی نیز در واقع جزئی از مقبره امام زاده عون ابن علی است. خود بنای این امام زاده هم از جمله آثار تاریخی ارزشمند ماسوله است که قدمتش را به قرون دوم یا سوم هجری نسبت داده اند. درون موزه مجاور این امام زاده هم آثاری از دوران تیموریان و صفویان به چشم می خورد.

ماسوله در شب

بازار ماسوله، معروف ترین جاذبه ی این منطقه ی گیلانی

از بازار ماسوله گیلان اصولا به عنوان مرکز و قلب این منطقه یاد می شود. این بازار ۴ سطح مجزا از هم دارد و مغازه های ماسوله دقیقا به خاطر وجود همین بازار به وجود آمده اند. این بازار ۲ طبقه ای است و مغازه هایش در سطوح بالا و پایین شکل گرفته است. در این بازار انواع سوغاتی های مختلف ی گیلان و ماسوله به فروش می رسد. می توانید انواع زیورآلات دست ساز، تزئینی جات، خوراکی ها، ترشبجات و حتی رستوران های محلی با غذاهای بسیار خوشمزه را در این بازار بیابید.

بازار ماسوله

چه زمانی به ماسوله گیلان سفر کنیم بهتر است؟

سفر به ماسوله در تمام ایام سال زیبایی های خاص خود را دارد. حتی در فصل زمستان هم که هوای این منطقه به شدت سرد می شود، گردشگران بسیاری برای دیدن ماسوله برفی به گیلان سفر می کنند. به همین خاطر در تابستان هم آب و هوایی نسبتا مطلوب دارد و خیلی اذیت نخواهید شد. فقط هنگام سفر به ماسوله به یاد داشته باشید که در ایام تعطیلات، این مکان به شدت شلوغ می شود. بنابراین اگر از با شلوغی میانه خوبی ندارید، سعی کنید در ایام غیر تعطیلی با روستای ماسوله سفر کنید. پیشنهاد می کنیم که در مطلبی درباره ی  برنامه سفر  به این شهر، نکات زیادی را مطلبی درباره ی سفر به ماسوله و حتی ماسال مطالعه بفرمایید.

روستای ماسوله گیلان

ماسوله کجای گیلان است؟

این که دقیقا ماسوله در کجای گیلان است را می خواهیم در مسیر دسترسی به آن برایتان توضیح دهیم. مسیر این منطقه از شهر فومن استان گیلان می گذرد. بنابراین، خود را به فومن برسانید و از طریق جاده مستقیم روستای ماسوله راهی این منطقه گردشگری زیبا شوید. فاصله این روستا از شهر فومن حدود ۳۴ کیلومتر است و با کمتر از یک ساعت رانندگی می توان به آن رسید. در ضمن، شما می توانید برای خرید بلیط قطار به الی گشت مراجعه کنید.

 • آدرس: استان گیلان، شهر ماسوله
روستای ماسوله در تابستان

همه چیز را درباره ی روستای ماسوله برای شما بررسی کردیم. از قدمت روستای ماسوله گرفته تا معماری، جاذبه ها و بهترین زمان سفر به آن و راه های دسترسی به آن را برایتان سرح دادیم. ماسوله یکی از بهترین پیشنهادهای سفرهای نه نه تنها تابستانی بلکه حتی زمستانی به مناطق سر سبز ایران است. به هر حال می توانید برای سفر در تابستان، مطلبی درباره ی شهرهای خنک ایران در تابستان مطالعه کنید و از محتوای آن استفاده ببرید. در آخر از شما می پرسیم که تا به حال به ماسوله سفر کرده اید؟ لطفا تجربه ی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

خطر نابودی در کمین غارهای ایرانی
خطر نابودی در کمین غارهای ایرانی
ماجراجویی در سیاره ای دیگر که در ایران قرار گرفته است!
ماجراجویی در سیاره ای دیگر که در ایران قرار گرفته است!
بازارهای گل تهران کجا هستند؟ + آدرس دقیق
بازارهای گل تهران کجا هستند؟ + آدرس دقیق
موزه آب یزد، جلوه ای از ارزش و اهمیت آب در زمان های دور
موزه آب یزد، جلوه ای از ارزش و اهمیت آب در زمان های دور
 1. Avatar
  مطهره رحیمی

  من زمستون ماسوله رفتم. با این که سرد بود ولی واقعا زیبا بود و همه چیز یه هارمونی خیلی قشنگ داشت. غذاش، مردمش، مغازه هاش، منظرش، اووووووووووو همه چی عالی و قشنگ بود

 2. Avatar
  ممدرضا

  همه چیز خوب بود ولی سرویس بهداشتیش جای قراگیریش زیاد خوب نبود. کاش به جای این همه رستوران یه سرویس خوبم تو یه جای بهتر برای گردشگرا بزنن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code