مرتفع ترین آبشار چشمه ای ایران، مارگون

آبشار مارگون کجاست؟

جاذبه ها و عجایب طبیعی سرزمین مان ایران آنقدر پرمایه و فراوان است که هر چقدر هم کسی در سفر باشد نمی تواند ادعا کند تمام دیدنی های طبیعی کشور را به طور کامل دیده و لذت آن را برده است. علاوه بر آن برخی مناطق هستند که جاذبه های طبیعی و تاریخی شان تمامی ندارد و به واقع در میان سایر شهرها و استان های دیگر می درخشند. یکی از این شهرها شیراز و یکی از این جاذبه ها آبشار مارگون است که چون نگینی بر جاذبه ها گردشگری و طبیعی این سرزمین می درخشند. با الی گشت همراه باشید تا از این آبشار دیدنی بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
مارگون، پیچ و خمی از اسرار و زیبایی ها
جاذبه های دیدنی ایران در پاییز

آبشار مارگون، عروس طبیعت فارس

منطقه حفاظت شده آبشار مارگون در شمال غربی استان فارس و ۱۲۸ کیلومتری شهر شیراز و در ادامه در ۵۰ کیلومتری سپیدان در کنار روستای مارگون سپیدان واقع شده است. پس از گذر از شهرستان سپیدان و یک پیاده روی کوتاه، به آبشار مارگون می رسیم. آنچه در اینجا لذت سفرمان را دو چندان می کند تماشای رقص آب و گوش سپردن به موسیقی طبیعی کم نظیر آن است. مارگون آبشاری است که بر دیواره ای صخره ای جریان دارد و بینندگان را محو زیبایی های خود می کند. کمتر کسی می تواند به راحتی از کنار این جاذبه طبیعی عبور کند و لحظه ای غرق جلوه های آن نشود.
آب خنک این آبشار در چهار فصل سال پذیرای گردشگران بوده و دمای آن در گرم ترین فصل سال هم به بالای ۱۰ درجه نمی رسد. آب این آبشار جوشان است بنابراین می توانید از آب آن بنوشید و یا تن به آن بزنید و نگران عوارضی چون بیماری و پادرد نباشید. زیبایی های آبشار مارگون سبب شده است تا لقب زیباترین آبشار خاورمیانه را به آن بدهند و جزو پنج منطقه نمونه گردشگری به حساب آید.

آبشار مارگون

موقعیت جغرافیایی

آبشار مارگون در مرز استان های فارس و کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. اما از لحاظ تقسیمات کشوری در شهرستان سپیدان و شمال استان فارس  و در ۱۰ کیلومتری مرز سپیدان و یاسوج قرار دارد.

مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان

جالب است بدانید رودخانه ای در بالادست آبشار مارگون جریان ندارد. آب این آبشار از چندین چشمه در بدنه خودش به بیرون سرازیر می شود.در واقع سرچشمه آبشار در دیواره های آن قرار دارد. این آبشار چشمه ای، در پایان مسیرش وارد نهر بزرگی می شود و از آن جا راه رودخانه کمهر را در پیش می گیرد. تعداد چشمه ها مشخص نیست. گاهی چشمه ای تازه سر از دیواره بیرون می آورد و گاهی یکی از چشمه ها در اثر مرور زمان کم آب یا خشک می شود. وجود چشمه های متعدد، ارتفاع متغیر بین ۷۰ تا ۷۵ متر و عرض حدود ۱۰۰ متری این آبشار باعث شده است تا این آبشار به عنوان مرتفع ترین و بزرگترین آبشار چشمه ای جهان شناخته شود.

دیدنی ها و تفریحات

آبشار مارگون یکی از آبشارهای خاص جهان است که در آن می توانید تصاویر بی نظیری را ثبت کنید. پس لذت عکاسی از این آبشار را از دست ندهید. برای خلق تصاویر خوب حتما اصول عکاسی را رعایت کنید. می توانید تنی به آب بزنید و از آب بازی در پای آبشار لذت ببرید. مطمئن باشید خاطرات خوش این آب بازی هیچ گاه از ذهن تان نمی رود. در امتداد مسیر آبشار، رودخانه ای واقع شده است که باغات میوه را سیراب می کند. درختان میوه و پوشش گیاهی اطراف آبشار، مناظر زیبایی را به وجود آورده اند که تماشایشان خالی از لطف نیست. برای اینکه خاطرات شیرینتان تکمیل شوند می توانید بساط پیک نیک تان را در کنار این منطقه برپا کنید و از لحظه لحظه حضور در این منطقه حسابی بهره ببرید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد