بلیط هواپیما

معروف ترین و خوشمزه ترین غذاهای قطر

آشنایی با غذاهای قطر

کشور قطر یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است و پایتخت آن دوحه سالانه پذیرای مسافران زیادی از سرتاسر دنیاست. امروز می خواهیم در مورد آشپزی و غذاهای خوشمزه قطری صحبت کنیم. در قطر صبحانه معمولا سبک خورده می شود و اغلب شامل ماست، پنیر، زیتون و قهوه است. اما ناهار اصلی ترین وعده غذا در این کشور است و بهترین غذاهای قطر در این وعده خورده می شوند. آشپزی قطر به دلیل قرارگیری در حاشیه تحت تاثیر فرهنگ های مختلف قرار گرفته و تنوعی خوشمزه و لذیذ از غذاهای مختلف است. در این مطلب قصد داریم برخی از خوشمزه ترین و معروف ترین غذاهای قطر را به شما معرفی کنیم. اگر به این کشور عربی سفر کردید پیشنهاد می کنیم حتما این غذاهای خوش طعم و لذیذ را امتحان کنید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

غذاهای قطری

مجبوس | Machboos

مطالب مرتبط:
در فرودگاه دوحه قطر چه کار کنیم؟
سیستم حمل و نقل عمومی در قطر چگونه است؟
دوحه قطر، کشوری کوچک با جاذبه های بسیار

یکی از محبوب ترین غذاهای قطر که در هر خانه ای تهیه می شود غذایی به نام مجبوس است که گاهی کبسا هم نامیده می شود. این غذا هم از ترکیب برنج با ادویه های خوش عطر و بو و انواع گوشت (مرغ، بره، میگو، شتر یا ماهی) تهیه می شود. اگرچه مجبوس امروزه یکی از غذاهای قطر به حساب می آید اما خاستگاه اصلی اش کشور عربستان است و در کشورهای عربی دیگر مثل بحرین، عمان و کویت هم تهیه می شود.

غذای مجبوس قطر

سالونا | Saloona

سالونا یکی از معروف ترین غذاهای قطر است که علاوه بر این کشور، در سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هم تهیه می شود. این غذا اصولا از گوشت پرادویه و سبزیجاتی مثل گوجه، بادمجان، هویج و سیب زمینی آماده می شود. انواع گوشت مثل مرغ، بره یا غذاهای دریایی را می توان در تهیه سالونا استفاده کرد و در رستوران های دوحه می توانید این غذای خوشمزه را امتحان کنید. سالونا اغلب با برنج خورده می شود و به همین دلیل، با ذائقه ما ایرانی ها کاملا سازگار است.

چیکن سالونا

مدروبا | Madhruba

مدروبا هم یکی دیگر از محبوب ترین غذاهای قطر است که به ویژه در ماه رمضان و هنگام افطار خورده می شود. مدروبا تا حدودی شبیه به شیر برنج یا فرنی خودمان است و از ترکیب برنج، شیر، کره و هل تهی می شود. این مواد آنقدر با همدیگر پخته می شوند تا کاملا نرم و یکدست شوند. در قطر اغلب همراه با مدروبا انواع گوشت و لوبیا هم سرو می شود.

دسر مدروبا

لقمات | Luqaimat

لقمات هم در واقع یک نوع دسر و شیرینی است و بیشتر در ماه رمضان استفاده می شود. اگر بخواهیم با شیرینی های ماه رمضان خودمان آن را مقایسه کنیم می توانیم بگوییم کمی شبیه به بامیه است. لقمات توپک های گرد و کوچکی هستند که از ترکیب کره، شیر، آرد، شکر، زعفران و هل تهیه می شود. این خمیرهای گرد سپس در روغن زیاد سرخ می شوند و بعد درست مثل بامیه در شهد و شربتی غلیظ فرو می روند تا کاملا به آن آغشته شوند. لقمات بسیار خوشمزه است و از بیرون ترد و داخلش نرم و شهددار است. این شیرینی همان طور که گفتیم بیشتر در ماه رمضان و در وعده افطار سرو می شود، اما در تمام طول سال هم می توانید این شیرینی خوشمزه قطری را امتحان کنید.

لقمات

قوزی | Ghuzi

باز هم یک غذای پلویی دیگر که از ترکیب برنج و گوشت تهیه می شود! قوزی یکی از محبوب ترین غذاهای قطر است که در کشورهای عربی همسایه هم بسیار پرطرفدار است. بره کباب شده را با برنج، سبزیجات و مغزیجات و ادویه جات معطر ترکیب می کنند تا یکی از مشهورترین غذاهای عربی به وجود بیاید. قوزی بسیار خوشمزه است و در میهمانی ها و جشن ها و مراسم های مختلف سرو می شود.

غذای عربی قوزی

ثرید | Thareed

ثرید یا ترید یکی دیگر از غذاهای قطر است که تا حدودی شبیه به آبگوشت خودمان است، اما مطمئنا با آن تفاوت هایی دارد. سبزیجات مختلف مثل هویج، لوبیا، پیاز و سیب زمینی با گوشت مرغ یا بره تهیه می شود. نحوه سرو این غذا به این صورت است که ترکیب سبزیجات و گوشت را روی تکه ای نان قرار می دهند و در آخر که نان نرم و خوش طعم شد آن را همراه با غذا می خورند.

غذای قطر ثرید

کدوی شکم پر | Kousa Mahshi

کوسا محشی که ترجمه آن کدوی شکم پر است یکی از محبوب ترین غذاهای قطر و سرتاسر خاورمیانه است. ما ایرانی ها با انواع دلمه آشنا هستیم، به همین دلیل مطمئنا از کدوی شکم پر هم خوشمان خوهد آمد. گوشت و سبزیجات مختلف را همراه با ادویه و زعفران می پزند، بعد داخل کدوها را خالی می کنند و مواد را داخلش پر می کنند. در آخر کدوهای شکم پر را در فر می پزند و به صورت داغ سرو می کنند.

غذای کوسا محشی قطر

بلالیت | Balaleet

بلالیت یک نوع پاستای شیرین است که با استفاده از نودل یا ورمیشل (رشته فرنگی) تهیه می شود و خاستگاه آن کشور هند است. با این حال، این غذا از طریق دریا و خلیج فارس به کشورهای حاشیه خلیج هم راه پیدا کرده است. به طور مثال این غذا در استان های جنوبی خودمان مثل بندرعباس هم محبوبیت پیدا کرده است. طرز تهیه بلالیت بسیار ساده است و در قطر اغلب به عنوان صبحانه یا میان وعده خورده می شود. ورمیشل را کمی در آب جوش قرار می دهند و بعد همراه با شکر، زعفران و … تفت می دهند. در آخر هم روی آن نیمروی تکه تکه شده قرار می دهند و میل می کنند. اگر به قطر سفر کردید و دلتان یک صبحانه متفاوت و خوشمزه خواست پیشنهاد می کنیم بلالیت را امتحان کنید.

بلالیت

مرگوگ | Margoog

مرگوگ اگرچه یکی از غذاهای قطر به حساب می آید اما در جزایر جنوبی خودمان مثل کیش هم تهیه می شود. اصولا کشورهای حاشیه خلیج فارس به دلیل ارتباطات تجاری و بازرگانی زیادی که از طریق دریا با هم داشته اند شباهت های زیادی با هم دارند. یکی از این شباهت ها در غذا و آشپزی نمود پیدا می کند و بسیاری از غذاهای خوشمزه را می توانید در کشورهای مختلف حاشیه خلیج فارس پیدا کنید. یکی از این غذاها مرگوگ است که غذای مقوی و سرشار از ویتامین است. برای تهیه مرگوگ کدوسبز، هویج، بادمجان، گوجه، سیب زمینی و گوشت را با هم ترکیب می کنند و می پزند. در آخر تکه های کوچک خمیر را یکی یکی داخل این غذای آبدار می اندازند تا همراه با غذا بپزد و مرگوگ خوشمزه و خوش طعم آماده شود.

مرگوگ

هریس | Harees

هریس هم یکی از آن غذاهایی است که در کشورهای مختلف حاشیه خلیج فارس مثل قطر و امارات تهیه می شود و بسیار محبوب و پرطرفدار است. هریس را شاید بتوان شبیه به حلیم خودمان دانست، چرا که از ترکیب گندم و گوشت و برخی مواد دیگر تهیه می شود. این مواد آنقدر با همدیگر می پزند تا کاملا له و یکدست بشوند و یک هریس جاافتاده و لذیذ به وجود بیاید. هریس از جمله خوشمزه ترین غذاهای قطر است که در تمام طول سال خورده می شود. اما به طور ویژه در ماه رمضان و هنگام افطار این آش خوشمزه و مقوی مصرف می شود.

غذای هریس

بهترین رستوران های قطر

در این مطلب با هم برخی از معروف ترین غذاهای قطر را دیدیم. این غذاها در قطر بسیار محبوب هستند و به مسافران پیشنهاد می شود در طول سفرشان این غذاها را حتما امتحان کنید. برای این که سفر راحت تر و لذت بخش تری داشته باشید در ادامه سه مورد از بهترین رستوران های قطر که غذاهای سنتی و عربی را سرو می کنند به شما معرفی می کنیم. این رستوران ها در پایتخت قطر، یعنی شهر دوحه قرار دارند و اکثر غذاهای بالا را می توانید در این رستوران ها نوش جان کنید. این رستوران ها براساس نظرات مسافران و توسط وبسایت مشهور تریپ ادوایزر رده بندی شده اند.

  • رستوران الهوبارا | Al Hubara Restaurant

یکی از بهترین رستوران های دوحه قطر رستوران الهوباراست که در هتل شرایتون قرار گرفته است. در این رستوران می توانید انواع غذاهای مدیترانه ای، عربی، دریایی و بین المللی را با کیفیت و طعمی فوق العاده عالی امتحان کنید. علاوه بر کیفیت غذا، سرویس دهی و رفتار کارکنان و پیشخدمت ها هم بسیار حرفه ای و باتوجه است. همان طور که گفتیم این رستوران در هتل شرایتون قرار گرفته و یکی از لوکس ترین و البته گرانقیمت ترین رستوران های دوحه است.

  • آدرس: Al Corniche Street | Sheraton Doha Hotel and Resort, Doha 6000, Qatar
رستوران الهوبارا قطر
  •  باغ رستوران النافوره | Alnafourah Garden

این رستوران در یک باغ سرسبز و دلباز قرار گرفته و فضایی بسیار دلنشین و صمیمی دارد. انواع غذاهی مدیترانه ای، عربی، لبنانی و انواع کباب را می توانید در این رستوران نوش جان کنید. یکی از ویژگی های این رستوران این است که سرویس قلیان عربی هم به مشتریان ارائه می کند. سرویس دهی در این رستوران بسیار خوب و مناسب است و به ویژه در هنگام شام که هوا خنک تر می شود مشتریان زیادی به این رستوران می آیند.

  • آدرس: Oryx Rotana Doha | Doha, Doha 29922, Qatar
رستوران های دوحه قطر
  • رستوران عربی الشرفه | Al Shurfa Arabic Restaurant

این رستوران هم به انتخاب مسافران و مشتریان یکی از بهترین رستوران های دوحه است و انواع غذاهای قطر را می توانید در این رستوران امتحان کنید. علاوه بر این، رستوران الشرفه غذاهای خاورمیانه، لبنانی و مدیترانه ای را هم سرو می کند. مشتریان می توانند در قسمت فضای باز رستوران بنشینند که فضایی بسیار دلباز و صمیمی دارد. در رستوران الشرفه هم در کنار انواع غذا و کباب، سرویس قلیان هم ارائه می شود.

  • آدرس: Souq Waqif | Al Jomrok – Souq Waqif Boutique Hotels, Doha 1274, Qatar

منبع: theculturetrip.com

چطور از فرودگاه دوحه قطر به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه دوحه قطر به مرکز شهر برویم؟
معرفی هتل ۵ ستاره اینترکنتینانتال د سیتی در دوحه
معرفی هتل ۵ ستاره اینترکنتینانتال د سیتی در دوحه
دوحه و رستوران های خوش رنگ و بو
دوحه و رستوران های خوش رنگ و بو
معرفی هتل ۴ ستاره آماری در دوحه
معرفی هتل ۴ ستاره آماری در دوحه