۱۰ مورد از باشکوه ترین عمارت های تاریخی تهران

با معروف ترین عمارت های تاریخی تهران آشنا شوید

با وجود اینکه خانه های ویلایی بزرگ و با صفا و آسمان خراش های مسکونی گران قیمت زیادی در شهر تهران وجود دارند، اما هیچ شکی نیست که با شکوه ترین عمارت های تهران، آن هایی هستند که از گذشته هایی دور به یادگار مانده اند. خانه هایی که با بودن در آن ها حس می کنید به تهران قدیم پای گذاشته اید و حال و هوایتان به کل عوض می شود. در این مطلب قصد داریم تا ۱۰ مورد از این عمارت ها را برایتان معرفی کنیم. با الی گشت همراه باشید تا به گذشته سفر کنیم و از معروف ترین عمارت های تاریخی تهران دیدن کنیم.

معروف ترین عمارت های تاریخی تهران

معروف ترین عمارت های تاریخی تهران

موزه سینما

مطالب مرتبط:
سفر به تهران قدیم در کاروانسرای خانات تهران
آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران
برج آزادی، نماد معروف شهر تهران

با قدم زدن در امتداد شمالی خیابان ولیعصر، به عمارتی خواهید رسید که توجه همه عابران را به خود جلب می کند! در انتهای مجموعه باغ فردوس تهران، خانه ای قجری قرار دارد که امروزه به عنوان موزه سینمای ایران شناخته می شود. شاید زیباترین بخش این خانه تاریخی، بالکن آن باشد، بالکنی که دیوارها و ستون هایش به زیبایی هرچه تمام با نقوش گل و گیاه گچ کاری شده اند. اینجا مکان هنرمندان است. با بازدید از این مکان با تاریخچه صنعت فیلم سازی ایران بیشتر آشنا خواهید شد. پس از بازدیدتان هم می توانید به کافه این عمارت بروید و در محیطی آرام و شیک قهوه یا چای میل کنید. موزه سینما، یکی از معروف ترین عمارت های تاریخی تهران است.

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، انتهای باغ فردوس، موزه سینما

موزه سینما - باغ فردوس

سرای روشن

عمارت تاریخی سرای روشن در یکی از قدیمی ترین خیابان های تهران به نام خیابان ناصر خسرو واقع شده است. این عمارت که به سبک گوتیک اروپایی طراحی شده، حدود ۸۶ سال قبل به عنوان یکی از اولین مراکز تجاری تهران احداث شد. وجود همچین بنایی با سبک گوتیک در تهران، کمی عجیب و غریب و غیر معمول است. در حالی که مجسمه های این بنا همه را به یاد بناهای تاریخی اروپا می اندازد، وجود نماد اهورا مزدا در مرکز آن، به آن یک روح ایرانی بخشیده است.

آدرس: تهران، خیابان ناصر خسرو، سرای روشن

سرای روشن - معروف ترین عمارت های تاریخی تهران

تماشاگه زمان (موزه زمان)

موزه زمان که در میان یک باغ با شکوه ایرانی قرار گرفته، نه تنها به خاطر وجود انواع و اقسام ساعت های تاریخی درونش معروف شده، بلکه به دلیل معماری با شکوه خود ساختمان موزه هم شهرت زیادی پیدا کرده است. این خانه اربابی ۸۰ ساله، زمانی به یکی از بازرگانان مشهور ایرانی به نام حسین خداداد تعلق داشت، ولی امروزه موزه ایست که در آن ساعت های دیواری و مچی ارزشمند و تاریخی نگه داری می شوند. دیوارهای آبی این بنا، نمای بیرونی اش را بسیار زیبا کرده است. در داخل بنا نیز انواع و اقسام تزئینات چوبی و گچ بری را می توان مشاهده کرد.

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای خیابان سرلشگر فلاحی (زعفرانیه)، نبش چهار راه بغدادی، پلاک ۱۲

موزه زمان تهران

موزه آبگینه تهران

موزه ظروف شیشه ای و سرامیکی ایران (آبگینه) در یک ساختمان تاریخی زیبا برپا شده است. این عمارت را شخصی به نام احمد قوام به عنوان خانه مسکونی و همچنین دفتر کارش در دوران قاجار احداث کرده است. خانه قوام سال ها قبل و پیش از تبدیل شدن این بنای تاریخی به موزه آبگینه، به عنوان سفارت کشور مصر فعالیت می کرد. معماری این خانه تلفیقی از معماری اروپایی و معماری اصیل ایرانی است. راه پله های چوبی مار پیچ و با شکوه این بنا هم به سبک روسی ساخته شده اند. با رفتن به موزه آبگینه، علاوه بر تماشای یکی از معروف ترین عمارت های تاریخی تهران از بی نظیرترین مجموعه های ظروف شیشه ای ایران نیز دیدن خواهید کرد.

آدرس: تهران، خیابان سی تیر، موزه آبگینه تهران

موزه آبگینه تهران

مجموعه جهانی کاخ موزه گلستان

کاخ گلستان در سال ۲۰۱۳ میلادی به عنوان یکی از آثار میراث جهانی یونسکو در تهران انتخاب شد. این مجموعه، شامل بناهای سلطنتی زیادیست که سال ها شاهان قاجار در آن حکومت می کردند. در اینجا با تالارهای آیینه کاری شده، سقف های گچ کاری شده، تزئینات بی نظیر کاشی کاری و سایر تزئینات ایرانی و غربی رو به رو خواهید شد که همگی در اطراف یک باغ بزرگ ایرانی با درختانی چند صد ساله قرار گرفته اند. عمارت معروف شمس العماره و همچنین عمارت با شکوه بادگیر هم از جمله بناهای شاخص مجموعه کاخ موزه گلستان هستند.

آدرس: تهران، میدان پانزده خرداد، مجموعه میراث جهانی کاخ موزه گلستان

کاخ موزه گلستان - معروف ترین بناهای تاریخی تهران

عمارت شمس العماره

بدون شک یکی از معروف ترین عمارت های تاریخی تهران عمارت شمس العماره است. اگرچه شمس العماره یا همان عمارت خورشید جزئی از مجموعه کاخ گلستان است، ولی به دلیل اهمیت تاریخی و هنری اش شایسته این است که به طور مجزا آن را معرفی کنیم. ناصر الدین شاه قاجار تصمیم گرفت تا بلندترین ساختمان تهران را بسازد تا بتواند از بلندای آن کل شهر را تماشا کند. البته متاسفانه امروزه دسترسی به طبقات بالای این عمارت برای عموم ممنوع است و بازدیدکنندگان فقط می توانند از طبقه اول این ساختمان با شکوه دیدن کنند.

آدرس: مجموعه میراث جهانی کاخ موزه گلستان

عمارت شمس العماره

کاخ سبز

یکی از زیباترین بناهای موجود در مجموعه کاخ سعدآباد و شاید زیباترین بنای آن، کاخ سبز است. این ساختمان در اواخر دوره قاجار ساخته شد، ولی در سال های اولیه دوره پهلوی مورد بازسازی قرار گرفت. رضا خان حدود یک سال در این کاخ سکونت کرد و پس از آن بنای کاخ سبز به خانه میهمانان تغییر ماهیت داد. سنگ های مرمر سبز این بنا را از معادن استان های زنجان و خراسان آورده اند. یک دست فرش دست باف ناب ایرانی و آیینه کاری های این کاخ، ویژگی های دیگر آن هستند.

آدرس: تهران، خیابان البرز کوه، مجموعه کاخ سعد آباد

کاخ سبز تهران - یکی از معروف ترین بناهای تاریخی تهران

موزه هنرهای معاصر تهران

بزرگترین موزه هنری ایران یا همان موزه هنرهای معاصر، در واقع یک شاهکار معماری بتونی است. کامران دیبا معمار این بنا، تلاش زیادی کرده است تا المان های معماری ایرانی را با معماری مدرن امروزی پیوند بزند. به عنوان مثال در این مکان می توانید بادگیرهای ایرانی را در حالی که با بتون ساخته شده اند مشاهده کنید!

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه یکی از معروف ترین عمارت های تاریخی تهران و از زیباترین ساختمان های ساخته شده در عهد قاجار است. درون این خانه تاریخی، وقایع زیادی اتفاق افتاده است. اینجا زمانی اولین وزارتخانه آموزش و پرورش و زمانی دیگر اولین کتابخانه رسمی شهر تهران بوده است. عمارت مسعودیه یکی از محبوب ترین جاذبه های تهران برای علاقه مندان به عکاسی است. در این مکان سلفی های خوبی می توانید بگیرید!

آدرس: تهران، خیابان ملت، عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه تهران

تئاتر شهر

این بنای که در سال ۱۹۷۲ میلادی احداث شده، به خاطر معماری مدور و استوانه ای شکلش شهرت زیادی پیدا کرده است. معماری مجموعه تئاتر شهر تهران که در میان پارک دانشجو واقع شده، ترکیبی از معماری اصیل ایرانی و معماری اروپایی است.

تئاتر شهر

این مکان با دارا بودن سالن های اجرای تئاتر فراوان، یکی از اصلی ترین مراکز هنری برای اجرای تئاتر در تهران است.

آرامگاه سید غلام رسول چابهار، مردی که در سالگرد وفاتش پایکوبی می کردند
آرامگاه سید غلام رسول چابهار، مردی که در سالگرد وفاتش پایکوبی می کردند
رشد ۱۱ درصدی صادرات صنایع دستی به ارزش ۱۹۰ میلیون دلار
رشد ۱۱ درصدی صادرات صنایع دستی به ارزش ۱۹۰ میلیون دلار
طرح تورهای ارزان قیمت در کشور کلید خورد!
طرح تورهای ارزان قیمت در کشور کلید خورد!
آشنایی با سوغاتی های مشهد
آشنایی با سوغاتی های مشهد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code