بلیط هواپیما

موزه ملی هنر باستانی، یکی از بزرگ ترین جاذبه های فرهنگی لیسبون

موزه ملی هنر باستانی | National Museum of Ancient Art در لیسبون

لیسبون پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی است و در این میان، موزه ها جایگاه ویژه ای دارند. اگر علاقمند به آثار فرهنگی هستید به موزه ملی هنر باستانی بروید، موزه ای که یکی از بزرگ ترین جاذبه های فرهنگی شهر است و در آن از آثار جالب توجهی دیدن می کنید. این موزه مدت هاست که یکی از مهترین جاذبه های لیسبون است و تکامل تدریجی هنر اروپا و آسیا را در طول سال ها نشان می دهد. اگر می خواهید از موزه ملی هنر باستانی بیشتر بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

موزه ملی هنر باستانی
مطالب مرتبط:
طاق روآ آگوستا، نمادی از بازسازی های بعد از زلزله در لیسبون
سینترا، شهری شگفت انگیز در نزدیکی لیسبون

موزه ملی هنر باستانی (National Museum of Ancient Art) در غرب مرکز شهر و در کاخی که قدمتش به قرن هفدهم برمی گردد برپا شده اند. این موزه که از سه قسمت تشکیل شده پر از شاهکارهای هنری ست که بازدید از همه ی آن ها حدودا ۲ ساعت زمان می خواهد. در بازدید از این موزه، اول از همه وارد کلیسای آلبرت مقدس می شوید؛ در قسمت بعد کلکسیونی از جواهراتی را می بینید که در اکتشافات پرتغال بدست آمده و در قسمت بعد هم وارد گالری نقاشی ها و مجسمه ها می شوید.

تاریخچه موزه ملی هنر باستانی

در سال ۱۸۳۳ در پی اتفاقاتی که منجر به مصادره ی مکان های مذهبی شد گنجینه ای از هنرها و زینت آلات مذهبی از این محل ها خارج شد. در همین زمان به تحریک یکی از سیاستمداران لیبرال در سال ۱۸۳۶ آکادمی هنرهای زیبا تاسیس شد. این آکادمی در ابتدا برای پرورش هنرمندان جدید به وجود آمده بود اما در همان سال طبقه ی پایین این ساختمان به نگهداری و نمایش آثار هنری قدیمی اختصاص پیدا کرد. حدود ۵۴۰ نقاشی در این گالری به نمایش در آمد که بیشتر آن ها جنبه های مذهبی داشتند. در بحبوحه ی آشوب های بعد از جنگ های لیبرال در پرتغال خیلی از کسانی که کلکسیون های هنری داشتند آثار خود را برای فروش گذاشتند. اما یکی از مهمترین آثار هنری آن زمان، مجموعه نقاشی های ملکه ی سابق بود که دولت پرتغال آن را در سال ۱۸۵۹ به موزه ی آکادمی داد. اتفاقی که باعث رونق بیشتر این موزه شد این بود که پادشاه فردیناند دوم که علاقه ی زیادی به هنرهای زیبا داشت بودجه ی مستقلی را برای این موزه در نظر گرفت و موزه هم با این پول ها آثار هنری بازار را خرید. در نهایت با تاسیس موزه ی ملی در سال ۱۸۸۴، بیشتر این آثار به موزه ی ملی منتقل شدند.

جاذبه های لیسبون

موزه ملی در داخل یک قصر قرن هفدهمی و لیمویی رنگ قرار دارد و از آن جایی که در گذشته پنجره هایش سبز بود گاهی به آن موزه ی پنجره های سبز می گویند. در سال ۱۸۸۲، در تالارهای این قصر نمایشگاه هنری برگزار شد، موفقیت این نمایشگاه ها باعث شد که در ۱۱ می ۱۸۸۴ در این محل، موزه ی ملی افتتاح شود. هسته ی اصلی مجموعه های این موزه آثار مذهبی ای بودند که در جریان اتفاق های سال ۱۸۳۴ از مکان های مذهبی خارج شده بودند. این موزه نه تنها روی هنر پرتغال متمرکز شده بلکه تاریخچه ی استعماری این کشور و همینطور تاثیری که هنرهای کشورهای دیگر بر روی هنرمندان پرتغالی داشته اند را نیز نشان می دهد.

مجموعه های موزه ملی هنر باستانی

با شنیدن نام این موزه احتمالا فکر می کنید با اشیای باستانی ماقبل میلاد طرف هستید اما اصلا این طور نیست؛ این آثار، قدیمی و آنتیک هستند اما باستانی نیستند و قدمت آن ها به قرون وسطی تا اوایل قرن نوزدهم برمی گردد. مجموعه های این موزه شامل مجسمه، کارهای فلزی، پارچه، مبلمان، نقاشی و دیگر وسایل هنری و تزئینی اند و تمامی آن ها به ویژه آن هایی که متعلق به قرن ۱۵ و ۱۶ هستند تاریخچه ی نقاشی، مجسمه سازی و فلز کاری پرتغال را نشان می دهند و آثار ارزشمندی هستند.

گالری هخای موزه

در این موزه چیزی که بیشتر از همه نظرتان را جلب می کند نقاشی های شاهکاری است که در قرن های ۱۴ تا ۱۹ خلق شده اند البته همه ی نقاشی ها مخصوص هنرمندان پرتغالی نیستند و در میان آن ها آثاری از نقاشان آلمانی و فنلاندی هم به چشم می خورد.

در اینجا مجموعه ی بزرگی از آثار هنری غیر اروپایی هم به چشم می خورد که بیشتر آن ها از اکتشافات امپراتوری های پرتغالی هستند. یکی از برجسته ترین این آثار، نقاشی های مخصوص ژاپنی ست که رسیدن کاشفان پرتغالی به ژاپن را نشان می دهند. این نقاشی ها اثر هنرمندان ژاپنی قرن ۱۶ هستند که در آن ها به ویژگی های ظاهری خاص اروپایی ها تاکید شده است.

همانطور که گفتیم این موزه فراتر از نمایشگاه نقاشی هاست: در اینجا حتی می توانید مجموعه ای از سرامیک های چینی، مبلمان منزل و مجسمه های چوبی و .. را تماشا کنید. یکی از جذاب ترین آثار فلزی این موزه یک مجسمه ی فلزی نمادین از جنس طلاست که جهانگرد معروف پرتغالی واسکو دو گاما آن را در سال ۱۵۰۹ به لیسبون برد.

موزه ملی هنر باستانی در لیسبون

معروف ترین اثر موزه ملی هنر باستانی

شاید معروف ترین اثری که در این موزه نگهداری می شود تابلویی است که از ۶ پنل مختلف تشکیل شده و در سال های قبل از ۱۴۷۰ توسط نقاش مخصوص پادشاه پرتغال خلق شده است. در این تابلو ۶ گروه از طبقات مختلف مردم زمان وسطی به تصویر کشیده شده که در حال ادای احترام هستند.

باغ مجسمه

اگر بعد از دو ساعت موزه گردی احساس خستگی می کنید سری به باغ زیبای موزه بزنید. این باغ با مجسمه های خیره کننده ای تزئین شده و چشم انداز جذابی از رودخانه ی تاگوس دارد. می توانید مدتی در این باغ استراحت کنید و در کافه، غذای مختصری بخورید.

موزه ملی هنر باستانی از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر و روزهای دوشنبه تعطیل است

منبع:en.wikipedia.org

رصدخانه ایران در مراغه ۸۰۰ ساله شد
رصدخانه ایران در مراغه ۸۰۰ ساله شد
پل زمانخان، یادگار زمان صفوی در استان چهارمحال و بختیاری
پل زمانخان، یادگار زمان صفوی در استان چهارمحال و بختیاری
گشت و گذار در تاریخ ترکیه
گشت و گذار در تاریخ ترکیه
در سفر به بارسلون چه نکاتی اهمیت می یابد؟
در سفر به بارسلون چه نکاتی اهمیت می یابد؟