بازدید از بهترین موزه های شهر ترومسو در نروژ

موزه های شهر ترومسو | Museums in Tromsø

احتمالا تا به حال تصاویری از شفق قطبی و نورهای خیره کننده آن را دیده اید. تصاویری هیجان انگیز و زیبا از آسمان رنگی شب که یکی از دیدنی های شگفت انگیز جهان ماست. اگر تصمیم دارید به تماشای آن بنشینید یکی از بهترین شهرها ترومسو در نروژ است. البته در این مطلب الی گشت نمی خواهیم درباره شفق قطبی صحبت کنیم بلکه مجموعه ای از بهترین موزه های شهر ترومسو را به شما معرفی کنیم تا در صورت سفر به این شهر برای روزهای خود نیز برنامه ای داشته باشید. دیدنی هایی که باعث می شود گردشگران حسابی هیجان زده شوند و حتی زمان اقامتشان در ترومسو را یک یا دو روز تمدید کنند.

موزه های شهر ترومسو

موزه دانشگاه ترومسو | Tromsø University Museum

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به اسلو پایتخت نروژ
نروژ به زودی هواپیماهای برقی خواهد داشت
سفری تابستانی به اسلو پایتخت نروژ

یکی از موزه های شهر ترومسو متعلق به دانشگاه این شهر است که در واقع انستیتو تحقیق و پژوهش درباره علوم فرهنگی و طبیعی است. البته لازم است بگویم موزه دانشگاه از چهار بخش تشکیل شده که در مناطق مختلفی از جرایر ترومس قرار دارند و بلیط همه آن ها با یکدیگر ۸۰ کرون قیمت دارد که اگر بخواهید از دوتایشان بازدید کنید به صرفه خواهد بود.

موزه قطبی | Polar Museum

موزه مرکز مستندات تاریخی شهر به عنوان پایه اکتشافات قطب شمال است. موزه دقیقا ۵۰ سال بعد از این که Roald Amundsen برای آخرین بار شهر را به مقصد امکتشافات قطبی ترک کرد ساخته شده است. او هیچگاه بازنگشت. قسمت زیادی از موزه به روئال آمونسن اختصاص یافته است. او نخستین سفر اکتشافی قطب جنوب را میان سال ‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۲ رهبری نمود و همچنین نخستین کسی است که به هر دو قطب شمال و جنوب رسید. آمونسن را نخستین کسی می ‌دانند که گذرگاه شمال غربی را درنوردید.

او در کنار مردانی چون داگلاس موسن، رابرت فالکن اسکات و ارنست شکلتون یکی از رهبران اصلی دوره اکتشافات قهرمانانه قطب جنوب بود. مونسن در ژوئن سال ۱۹۲۸ میلادی در طی یک عملیات نجات ناپدید شد. دقت داشته باشید که توضیحات برخی از آثار تنها به زبان نروژی نوشته شده اند بنابراین هنگام ورود کتاب راهنمای اطلاعات به زبان انگلیسی را در پذیرش دریافت کنید.

موزه قطبی

کشتی ماهی گیری به نام MS Polstjerna

این مورد از موزه های شهر ترومسو کنار آکواریوم قطبی قرار دارد. کشتی MS Polstjerna امروز داخل یک ساختمان شیشه ای نگهداری می شود. اتصالات داخلی کشتی همانند لوازم، قایق های کوچک شکار، ابزار و تجهیزات همان هایی هستند که در آن زمان از آن ها استفاده می شد. در این موزه شکار و ماهی گیری تبلیغ نمی شود اما در آن یاد و خاطره اهمیت ماهی گیری برای شهر ترومسو برای دهه های متوالی نگهداری می شود.

علاوه بر بازدید از کشتی قدیمی شما می توانید اطلاعات جالبی درباره جانواران قطبی، اکتشافات به قطب و شیوه زندگی سمی ها (ساکنان شمالی ترین زمین های اسکاندیناوی) به دست آورید.

موزه ترومسو | Tromsø Museum

اگر از مرکز شهر ۳۰ دقیقه قدم بزنید و یا ۱۰ دقیقه سوار اتوبوس باشید به موزه ترومسو خواهید رسید. بازدید از موزه ترومسو برای علاقه مندان به تماشای شفق قطبی یکی از ضرورت های سفر است، چرا که نمایشگاه دائمی Aurora Explained از رمز و راز و دلایل علمی این پدیده حیرت انگیز پرده بر می دارد. نمایشگاه دائمی دیگر به مبارزات سیاسی برای به رسمیت شناختن مردم سامی در نروژ پرداخته است.

کشتی ماهی گیری

موزه هنرهای شمالی نروژ | Northern Norway Art Museum

در کنار اداره مرکز اطلاعات گردشگری و گوشه بندر Hurtigruten این مورد از موزه های شهر ترومسو قرار دارد که هر ساله  توریست های زیادی برای بازدید از آن می روند. تمرکز قابل ملاحظه ای بر روی شمال نروژ گذاشته شده است اما در واقع این موزه با مجموعه ای از نمایشگاه های موقت شکل گرفته است. این بدین معنی است که هر گاه برای تماشای آن بروید چیز جدیدی برای نشان دادن به شما ارائه خواهید کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر  می توانید به وبسایت موزه nnlm.no مراجعه فرمایید.

موزه پرسپکتیو | Perspectives Museum

یکی از موزه های شهر ترومسو برای گردشگران کم تر شناخته شده است اما بدون شک یکی از جذاب ترین های آن ها است. موزه پرسپکتیو دری به شوی تاریخ فرهنگی شهر و در ابعاد گسترده تر جهان به روی شما می گشاید. موزه در حال حاضر در فرایند دیجیتالی کردن مجموعه گسترده ای از عکس های خود است، که گزیده ای از آن ها نمایش داده می شوند. مجموعه ها مرتب تغییر می کنند، بنابراین وب سایت موزه را چک کنید تا ببینید که هنگام بازدید چه چیزی را مشاهده خواهید کرد. Perspektivet.no

مرکز علمی شمال نروژ | Science Centre of Northern Norway

این مورد از موزه های شهر ترومسو در فضای باز دانشگاه قرار دارد و با بازدید از آن می توانید سری هم به باغ گیاهشناسی بزنید. مجموعه جهان نما که در Nordnorsk Vitsensenter واقع شده ورودی زیادی دارد اما اگر با کودکتان سفر کرده اید پیشنهاد می کنیم از آن دیدن کنید چرا که برای آن ها ۵۰ درصد ارزان تر است و اطلاعات علمی خوبی درباره اصول علمی به آن ها می دهد.

موزه جنگ ترومسو

موزه جنگ ترومسو | Tromsø War Museum

در ادامه بازدید از موزه های شهر ترومسو به موزه جنگ می رسیم که حدود ۵ کیلومتر خارج از شهر و در جنوب کلیسای قطب شمال قرار دارد. موزه جنگی دارای یک باطری دریایی سابق آلمانی است. نمایشگاه تیرپیتز از اشیاء، متن و تصاویر تشکیل شده که بزرگترین و قدرتمند ترین کشتی جنگی را نشان می دهد که در نهایت غرق شد  و ۹۷۱ نفر از خدمه آن کشته شدند. اتاق جداگانه سفر طولانی ۱۸ ماهه از ۱۲۰،۰۰۰ مرد از مرز لنینگراد را از طریق فنلاند به ترومس در ۱۹۴۴-۴۵ نشان می دهد.

بسیاری از واحدهای از ترومسو توسط کشتی به بندرگاه های آلمانی منقل شده بودند و نیاز به ظرفیت اسکله تا سال ۱۹۴۵، دلیل آلمانی ها برای حفاظت از این شهر بود و گرنه مانند بسیاری از دیگر شهرهای شمال نروژ به سرنوشتی تلخ دچار می شد.

منبع: lifeinnorway.net

سفر به اعماق تاریخ در یونان + ویدئو
سفر به اعماق تاریخ در یونان + ویدئو
چرا بومیان از معروف ترین نماد های کشورشان متنفرند؟
چرا بومیان از معروف ترین نماد های کشورشان متنفرند؟
کازا لوما، قصر تاریخی تورنتو که صاحبش را ورشکت کرد!
کازا لوما، قصر تاریخی تورنتو که صاحبش را ورشکت کرد!
قلعه روملی حصار استانبول، یادگاری از شکوه امپراتوری عثمانی
قلعه روملی حصار استانبول، یادگاری از شکوه امپراتوری عثمانی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code