بلیط هواپیما

راهنمای گردش در مسکو برای عاشقان ادبیات روسیه

آشنایی با نویسندگان روسی

شهر مسکو علاوه بر این که شلوغ ترین و مشهورترین شهر در کشور روسیه است به خاطر ادبیات خارق العاده و نویسندگانش نیز شهرت دارد. برخی از بزرگ ترین های ادبیات روس مانند پوشکین، چخوف، گورکی و یسنین در پایتخت روسیه به زندگی و کار مشغول بودند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا جالب ترین مکان ها برای آشنایی با نویسندگان روسی را به شما معرفی کنیم. اماکنی که در آن می توانید زندگی را از چشم این نویسنده های بزرگ ببینید.

گوگول

حوض‌ های پاتریارش | Patriarch Ponds

مطالب مرتبط:
قلعه کرونبرگ، الهام بخش شکسپیر بزرگ
برج جمجمه، وحشتناک ترین جاذبه گردشگری صربستان!
قطعا این غار، عجیب ترین پدیده روی زمین‌ است!

این جا به صورت غیر قابل انکاری با یکی از اسرار آمیزترین رمان ها روسی گره خورد است، مرشد و مارگاریتا نوشته میخاییل بولگاکف. گفته می شود نیمکتی که در مقابل خانه شماره ۳۲ قرار دارد جایی که ایوان نیکولاییچ پونیریف که با نام مستعار بزدومنی در کتاب شناخته می شود همراه با برلیوز با خود شیطان مواجه شدند. اگر داستان را کاملا در ذهن دارید کمی در محوطه قدم بزنید تا برخی از قسمت های داستان در خاطراتان بیاید. پیشنهاد می کنیم در اینجا از صحبت با دیگران پرهیز کنید و با تخیلات ذهنی خودتان لوکیشن ها را متصور شوید.

می توانید در کافه مارگاریتا که با تصاویری از همین کتاب تزیین شده استراحتی کنید و نوشیدنی بنوشید. اگر اهل پیاده روی طولانی تر هستید برای بازدید از موزه بولگاکف بروید و حسابی با زندگی این مورد از نویسندگان روسی آشنا بشوید. بولگاکف نوشتن این رمان را در سال ۱۹۲۸ آغاز کرد و اولین نسخه خطی آن را دو سال بعد به دست خود آتش زد. در سال ۱۹۳۱ بولگاکف دوباره کار بر روی این رمان را آغاز ، کار بر روی نسخه چهارم پیش‌ نویس را تا چهار هفته پیش از مرگش در سال ۱۹۴۰ ادامه داد.

آدرس: Bulgakov Museum, 10 Bolshaya Sadovaya, Moscow, Russia

شماره تماس: ۰۰۷۴۹۵۶۹۹۵۳۶۶

پاتریارش

انجمن نویسندگان | House of Writers

این خانه در مقابل نمایشگاه تریتیاکوف در Lavrushinsky Lane واقع شده است، انجمن نویسندگان روسی بین سال های ۱۹۳۵ و ۱۹۳۷ ساخته شد تا نخبگان ادبی اتحاد جماهیر شوروی شناخته شوند. گفته می شود که نویسنده مشهور ماکسیم گورکی ایده مجتمع آپارتمانی جداگانه برای انجمن ادبی را به جوزف استالین ارائه کرد. سرانجام تصمیم گرفته شده تا این خانه را به عنوان محلی برای زندگی ساکنان و برگزاری انجمن انتخاب کنند. در میان ساکنان این ساختمان خاکستری ساخته شده به سبک استالین، می توان به شاعران  نویسندگان مشهوری از جمله: آگنیا بارتو، میخاییل پریشوین، کنستانتین پائوستوفسکی و بوریس پاسترناک اشاره کرد. بوریس پاسترناک کسی بود که توانست با نوشتن کتاب دکتر ژیواگو جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند.

آدرس: ۱۷ Lavrushinsky Lane, bld.2, Moscow, Russia

انجمن-نویسندگان

خط ۱۳٫۱۵ مایاکوفسکی | ۱۳/۱۵ Mayakovsky Lane

این جا قبلا با نام Gendrikov Lane شناخته شده بود، در سال ۱۹۳۵ خیابان کناری که فاصله کمی با استگاه مترو Taganskaya  دارد مجددا نام گذاری شد و این بار نام مشهورترین ساکن ساختمان شماره ۱۳٫۱۵ را برای آن انتخاب کردند، ولادیمیر مایاکوفسکی. در سال ۱۹۲۶، شاعر مشهور به یک اتاق کوچک در یک آپارتمان مشترک نقل مکان کرد، که به زودی تبدیل به دفتر مجله LEF و یکی از مهمترین مراکز ادبی در مسکو شد. جلسات اجتماع نویسندگان روسی چپ و دیگر اشخاص تاثیر گذار به صورت مرتب در دفتر مجله برگذار می شد و مسئولیت آن ها را بوریس پاسترناک و سرگی آیزنشتاین بر عهده داشتند.

آدرس: ۱۳/۱۵ Mayakovsky Lane, Moscow, Russia

مایاکوفسکی

موزه املاک لئو تولستوی در خامونیکی | Leo Tolstoy’s Estate Museum in Khamovniki

موزه لئو تولستوی واقع در ناحیه تاریخی خامونیکی، در یک محله کلاسیک مسکو قرار دارد. نویسنده معروف این املاک را در سال ۱۸۸۲ خرید و تا سال ۱۹۰۱ تمام زمستان ها را در آن سپری می کرد. در همین خانه بود که او کتاب مرگ ایوان ایلیچ، رستاخیز، سونات کرویتسر و بیش از ۹۰ اثر دیگر را به رشته تحریر در آورد. تولستوی در روسیه بسیار محبوب است و سکه طلای یادبود به احترام وی ضرب شده ‌است. تولستوی در زمان زنده بودنش شهرت و محبوبیتی جهانی داشت اما به سادگی زندگی می ‌کرد.

آدرس: ۲۱ Tolstogo Street, Moscow, Russia

شماره تماس: ۰۰۷۴۹۹۲۴۶۹۴۴۴

تولستوی

میخائیل پوگودین | Mikhail Pogodin

این خانه دو طبقه آبی رنگ فوق‌العاده زیبا، یکی از املاک باقی مانده از میخائیل پوگودین نویسنده و تاریخ ‌نگار روسی است. این ساختمان چوبی کوچک یکی از معدود املاک به جا مانده از آتش‌ سوزی بزرگ سال ۱۸۱۲ است که رویدادهای ادبی مختلفی را به خود دیده و میزبان نویسندگان، منتقدان ادبی و افراد مشهوری چون الکساندر استروسکی و برادران آکساکوف بوده است. میخائیل پوگودین رابطه صمیمانه ونزدیکی با نیکلای گوگول داشت، به طوری که گوگول به دفعات متمادی در این خانه اقامت گزیده بود. نیکلای در سال ۱۸۴۱ در سالن ادبی پوگودین، بخش اول کتاب تازه تکمیل شده خود با عنوان ارواح مرده را قرائت کرد. شما می ‌توانید به بازدید از این خانه زیبا و کوچک رفته و منطقه دنج و سرسبز اطراف پیاده روی کنید و از نزدیک با یکی از تاثیر گذارترین مکان ها بر ادبیات و نویسندگان روسی آشنا شوید.

آدرس: ۱۲A Pogodinskaya ulitsa, Moscow, Russia

پوگودین

آربات | Arbat

یکی از معروف ترین خیابان های مسکو، که بسیاری از اماکن ادبی این شهر را در خود جای داده است. در قدیمی ترین ساختمان آربات، خانه شماره ۵۳، شاعر الکساندر پوشکین و همسر جوانش ناتالیا گونچارووا پس از ازدواج زندگی می کردند ( شما به راحتی می توانید ساختمان را با بنای یادبود شاعر و معشوقه ای شناسایی کنید). اگر طرفدار اشعار مارینا تسوتایوا هستید نیز می توانید از خانه ای که او برای یک دهه در آن ساکن بود بازدید کنید. ساختمان شماره ۹ در دهه ۱۹۲۰ تبدیل به یک کافه ادبی مشهور شد وشاگردان سرگئی اسینین و ولادیمیر مایاکوفسکی در آن می نشستند. بولات اکودژاوا شاعر مشهور و خواننده و ترانه سرای روس نیز در خانه شماره ۴۳ زندگی می کرد که بنای یادبود او یکی از جاذبه های اصلی در آربات است.

آدرس: Pushkin Memorial Apartment, 53 Arbat, Moscow, Russia

منبع: theculturetrip.com

در فیلیپین برای غواصی به کجا برویم؟
در فیلیپین برای غواصی به کجا برویم؟
ایستگاه های مترویی که به هسته زمین نزدیکند! + تصویر
ایستگاه های مترویی که به هسته زمین نزدیکند! + تصویر
جاذبه هایی که عکس گرفتن از آن ها ممنوع است!
جاذبه هایی که عکس گرفتن از آن ها ممنوع است!
میلان و این ۵ جاذبه ی وسوسه انگیز!
میلان و این ۵ جاذبه ی وسوسه انگیز!