همه چیز درباره شهر تاریخی هگمتانه

شهر تاریخی هگمتانه

هگمتانه شهری تاریخی در مرکز شهر همدان است که بیش از ۳۰۰۰ سال قبل تاسیس شده و از آثار گرانبهای ایران باستان به حساب می آید. شهر تاریخی هگمتانه در لیست آثار ملی ایران قرار دارد و بودن آن  بر روی تپه ای گسترده باعث شده که به تپه هگمتانه معروف شود. برای آشنایی بیشتر با شهر تاریخی هگمتانه در ادامه با الی گشت همراه باشید.

شهر تاریخی هگمتانه در همدان
مطالب مرتبط:
شیر سنگی بازمانده از دوران مادها!
غار علیصدر، یکی از بزرگ ترین غارهای آبی دنیا

برای بازدید از این شهر تاریخی باید به شهر همدان و به دو طرف خیابان اکباتان بروید. تپه هگمتانه با مساحت ۳۰ هکتار از بزرگ ترین تپه های باستانی ایران است هر چند که اگر بخواهیم قسمت هایی از تپه که بر رویش ساختمان هایی ساخته شده را هم جزوی از آن حساب کنیم وسعتش به بیش از ۴۰ هکتار می رسد.

شهر تارخی هگمتانه

آثار به جا مانده از ایران باستان نشان می دهد که شهر هگمتانه را مادها در قرن ۱۷ قبل از میلاد ساخته و آن را پایتخت اولین پادشاهان ایرانی قرار داده اند. حدود ۱۰ هکتار از این شهر تاریخی در اموال شخصی مردم قرار داشت که در سال های ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ از آن ها خریداری و به هگمتانه برگردانده شد. از سال ۱۳۶۲ تا به امروز بر روی این شهر تاریخی تحقیقات و بررسی هایی انجام می شود و نظرات مختلفی درباره آن وجود دارد. تحقیقات ابتدایی باستان شناسان بر روی این مکان باعث شد که اینجا را مکانی باستانی شامل کاخ ها و عمارت ها بدانند که متعلق به حکومت مادها و هخامنشیان بوده است. بعضی از باستان شناسان با توجه به موقعیت مکانی مهم این شهر بر این باور هستند که هگمتانه در سال ۱۰۰۰ قبل از میلاد اشغال شده است هر چند که هیچ مدرکی این ادعا را ثابت نمی کند.

شهر تاریخی و دیدنی هگمتانه

در حفاری های انجام شده در شهر هگمتانه آثار تاریخی و مهمی کشف شده که از میان آن ها لوح های طلا که بر روی آن ها نوشته هایی به خط میخی حکاکی شده از اهمیت خاصی برخوردار است. از دیگر آثار کشف شده می توان به جامی طلایی و کاسه سیمین خشایارشاه اشاره کرد.

آثار کشف شده در شهر تاریخی هگمتانه

هر چند که نظریه های مختلفی درباره علت و قدمت ساخت هگمتانه ارائه شده اما نظر همه مورخان درباره هنری که برای ساخت این مجموعه استفاده شده یکسان است. این شهر تاریخی در زمینی به مساحت ۴۰ هکتار به صورتی قصری بزرگ، محکم و زیبا طراحی شده و به صورت هفت قلعه تودرتو و متصل ساخته شده است، قلعه هفتم کاخ پادشاه است و در اطراف آن خانه های مسکونی زیادی دیده می شود که دلیل آن دستور پادشاه برای نقل مکان مردم به اطراف کاخ خودش بوده است. در نوشته ای از یکی از مورخان یونانی که در توصیف طراحی این کاخ به کار رفته و کمی اغراق آمیز به نظر می رسد گفته شده که در قصر پادشاه هیچ دیواری را نمی توان بدون تزئین پیدا کرد و در آن در تمام ستون ها تزئینات طلا و جواهر به کار رفته و همچنین تمام چوب ها از درختان کاج و سرو است.

آیا پرداخت ارز مسافرتی متوقف می شود؟
آیا پرداخت ارز مسافرتی متوقف می شود؟
جاذبه های گردشگری معروف مهاباد
جاذبه های گردشگری معروف مهاباد
جنگل های هیرکانی ایران در میراث جهانی (یونسکو) ثبت شد
جنگل های هیرکانی ایران در میراث جهانی (یونسکو) ثبت شد
احتمال لغو ویزا بین هند و ایران
احتمال لغو ویزا بین هند و ایران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code