دیدنی‌های کاخ پترهوف در روسیه

جاذبه های دیدنی کاخ پترهوف روسیه

همسایه آبی ایران، پهناورترین کشور جهان، روسیه با جاذبه‌ های تاریخی و فرهنگی فراوانش مقصدی فوق العاده برای گردشگران محسوب می‌ شود. البته دیدنی های روسیه به تاریخ و فرهنگش محدود نمی شود و طبیعت وصف ناپذیری هم دارد. اگر سن پترزبورگ مقصدی است که شما برای سفرتان به روسیه در نظر دارید یا در حال آشنایی و انتخاب مقصد رویاییتان هستید با الی گشت همراه شوید تا دیدنی های کاخ پترهوف را به شما معرفی کنیم. قصری که تنها ۴۵ دقیقه با سن پترزبورگ فاصله دارد و دیدنی هایش در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کاخ پترهوف

پترگوف | Petergof

مطالب مرتبط:
برنامه سفر ۳ روزه به سنت‌پترزبورگ روسیه
راهنمای گشت های شهری تور روسیه با الی گشت
کاخی ساخته شده از طلا به نام گرند پالاس روسیه!

پترگوف یا پترهوف بین سال های ۱۹۴۴ تا ۱۹۹۷ با نام Petrodvortsovy  شناخته می شد و در ساحل جنوبی خلیج فنلاند جای گرفته است.  یکی از دو دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ و کارخانه ساعت سازی مشهور Petrodvorets نیز اینجا قرار دارند. شهر پر است از باغ ها و کاخ هایی که به دستور پتر کبیر ساخته شده اند. پترگوف در لغت به معنای دادگاه پیتر و  به زبان آلمانی حیاط پیتر معنا می‏ شود.

برخی این مجموعه را ورسای روسی  یا کاخ چشمه ها می نامند. پتر کبیر به خاطر علاقه بسیارش به فواره ها این مکان را انتخاب کرد. نیمی از محوطه توسط دریا محسور شده و داخلش پر از فواره و دیگر سازه های آبی است، کانال آبی نیز مستقیما از پای کاخ تا خلیج کشیده شده است. در ساخت کاخ پترهوف در روسیه تلاش شده تا علاقه پتر کبیر به عنصر آب به عنوان بخش مهمی از زندگی و زندگی شهری نشان داده شود.

کاخ

قایق باله دار | Hydrofoil

برای سفر به آن از سن پترزبورگ می توانید از ون، تاکسی ، راه آهن یا قایق هم استفاده کنید، این گونه از همان ابتدای مسیر با هیجان آغاز می شود. قایق های که شما را به مقصد می رسانند (hydrofoils) نام دارند که توعی قایق باله دار هستند. هنگامی که این قایق به سرعت لازم برسد، قایق به حالت باله‌ ران (foilborne) درمی ‌آید، یعنی بدنه قایق از آب جدا می ‌شود و قایق بر روی باله ‌هایش حرکت می‌ کند. قایق ها طی ۵۰ دقیقه شما را به مقصد می رسانند برا فصل تابستان انتخابی فوق العاده می باشند.

ایستگاه قایق ها در شهر سن پترزبورگ در نزدیکی کاخ زمستانی است و شما را به باغ پایینی کاخ پیر می رسانند و می توانید از همان جا به سمت کاخ بزرگ رهسپار شوید. (اگر سفر زمینی را انتخاب کنید مسیرتان دقیقا عکس این خواهد بود) البته از هر زاویه ای که نگاه کنید شکوه و زیبایی آب ها را خواهید دید. به یاد داشته باشید که بلیط قایق شامل ورودی باغ نمی شود و در ورود باید بلیط خود را تهیه کنید.

قایق باله‌دار

 کاخ پترهوف در روسیه

همان طور که گفتیم یکی از جذاب ترین دیدنی های شهر پترگوف، کاخ پترهوف در روسیه می باشد که مجموعه ای از کاخ های مجلل است. این سازه به فرمان پتر کبیر از دودمان رومانوف ساخته شده است و بخشی از آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. وسعت آن ۱۱۰٬۰۰۰ هکتار است.  کاخ پترهوف در روسیه سال ۱۷۰۹ ساخته شد اما پتر کبیر در سفرش به فرانسه تحت تاثیر معماری آنان قرار گرفت و در سال ۱۷۱۷ فرمان گسترش کاخ را صادر کرد.

علت نام گزاری و معماری بخصوص آن علاقه‌ی شدید پتر کبیر به فرهنگ غرب، در سبک و سیاق معماری پترهوف است. البته پتر کبیر پیش‌ از این هم با استفاده از تقویم جولین (تقویمی که در سال ۴۶ میلادی توسط ژولیوس سزار تنظیم شد) به‌ جای تقویم مرسوم کشورش این ارادت را نشان داده بود. به همین خاطر است که برخی نام ورسای روسی را برای کاخ انتخاب کرده اند.

بین سال های ۱۷۱۴ تا ۱۷۲۸ معماران بزرگی بر روی طراحی باغ، طراحی ساختمان و فواره ها کار می کردند. ساخت باغ در زمان های الیزابت اول، کاترین کبیر، پاول اول و الکساندر اول ادامه داشت و در سال ۱۸۱۹ تکمیل گردید. پترگوف از دو پارک بالا و پایین تشکیل شده است.

در این مکان ۱۵۰ فواره و ۵ آب نمای بزرگ به صورت آبشار وجود دارد. این فواره ها در زمان پترکبیر با جریان آب طبیعی و با استفاده از اختلاف سطح کار می کردند، اما امروزه به پمپ های مدرن مجهز شده اند. در این مجموعه کلیسا، آشپزخانه، حمام خانواده تزار و ده ها بنای دیگر موجود است. رو به روی قصر بزرگ مجموعه فواره های سامسون قرار گرفته اند که به مناسبت پیروزی ارتش روسیه بر کشور سوئد احداث شده است.

محوطه باغ ‌های این مجموعه بیش از ۸۰ مجسمه مرمری را در خود جای داده است. فواره‌ آبشار بزرگ مجموعه پترهوف نیز یکی از زیباترین سازه‌های معماری شوروی است. این آبشار بزرگ که در سال ۱۹۶۴ ساخته شد، از سه آبشار پلکانی مستقل با ۱۷ پله تشکیل می‌شود و با تعداد زیادی آثار هنری مانند ۳۷ کتیبه، ۲۹ نقش ‌برجسته و بیش از ۱۵۰ قطعه‌ تزیینی کوچک آراسته شده است.

علاوه بر تمامی این ویژگی ها، کاخ رویدادهای بسیاری را هم پشت سر گذاشته است که از مهم ترین آن ها می توان حصر خانگی کاترین کبیر قبل از توطئه اش بر علیه پتر را نام برد. از دیدنی‌ های کاخ پترهوف در روسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

باغ بالا
  • آبشار بزرگ

قدم زدن در مسیر از طریق مرکز پارک پایین (در کنار کانال دریایی) شما را به آبشار مشهور بزرگ هدایت می کند. آبشارهای شیب دار که پارک های پایین و کاخ بزرگ را پشت سر می گذارند، این آبشار شامل سه آبشار، ۶۴ چشمه و ۳۷ تندیس ارزشمند است. سیستم آب و فاضلاب از سال ۱۷۲۱ تا کنون تقریبا بدون تغییر بوده است. کانال ها و لوله ها آب را از فاصله ۲۰ کیلومتری (۱۲ مایل) انتقال می دهند. در مرکز آبشار مجسمه‌ ای قرار دارد که آب از همان جا به هوا پرتاب می شود. مجسمه نشان دهنده پیروزی ۱۷۰۹ روسیه در برابر سوئدی ها در Poltava در روز سنت سامسون است. شکل فعلی یک کپی دقیق از اصل آن است که توسط آلمانی ها در طول جنگ جهانی دوم ربوده شد. ورودی کوچکی به سمت بالا از پله سمت راست وجود دارد که به یک حفره ختم می شود، جایی که می توانید بر روی تراس قدم بگذارید . از فاصله نزدیکتری به مجسمه ها و تشکیلات این سازه باشکوه نگاه کنید.

پترگوف
  • مونپلیزر | Monplaisir

قدیمی ترین ساختمان در پترهوف، مونپلیزر (در لغت به معنی My Pleasure) در نیمه شرقی پارک پایین واقع شده است. این همان جایی است که پتر کبیر هنگام نظارت بر ساختن محل اقامت اصلی سلطنتی زندگی می کرد و همچنین در بسیاری از مواقع او این کاخ را بر ویلایی که بعدا برای اقامتش احداث کرد ترجیح می داد. بازدید از این قصر برای عموم مرد آزاد است  و تورهای کاملی با توضیحات به زبان انگلیسی در آن برگزار می شود. برخی از اتاق های جالب مطالعه آن با تاثیر گرفتن از  پانل های  نقاشی شده سبک چینی تزئین شده اند ( نسخه اصلی در طی جنگ جهانی دوم نابود شد)؛ اتاق مطالعات دریایی پتر کبیر و اتاق خواب او که در آن برخی از متعلقات شخصی مانند کلاه شبش و دستبندی ساخته شده توسط همسرش نمایش داده می شود.

درست چسبیده به ویلای پتر Catherine Wing قرار دارد که اواسط قرن ۱۸ میلادی توسط  Rastrelli به سبک و سیاقی کاملا متفاوت ساخته شد. پس از آن کاترین کبیر در آن جا مستقر شد و بعد از کودتا و سرنگون کردن شوهرش بر تخت سلطنت نشست.

  • هرمیتاژ

در قسمت غربی پارک پایین، ساختار معروف دیگری به نام هرمیتاژ، که در سال ۱۷۲۵ ساخته شده است، قرار دارد و ادعا می شود که نخستین هرمیتاژ امپراطوی بزرگ روسیه (و البته هنوز معروف ترین آن ها در شهر سن پترزبورگ) است. این بخش دو طبقه معنای جدیدی را به نوعی مراسم مذهبی به نام movable feast می دهد. ساختمان، که عمدتا به عنوان سالن مهمانی برای مهمانهای ویژه مورد استفاده قرار می گرفت، زمانی مجهز به دستگاهی بود که می توانست میز ناهار خوری را از طبقه همکف به اتاق خصوصی نهار خوری در طبقه بالا انتقال دهد.

سیستمی شبیه به همان چه در صندلی تزار پل من در طول تمرین شکست، بکار رفته بود. بخش مرکزی میز می تواند برداشته شود و مهمانان خواسته‌های خود برای شام را می نویسند و علامت هایی برای آنان مشخص می کنند. مدت کوتاهی پس از آن، بخش جدا شده، با تمام وعده های غذایی که همه سفارش دادند، به جای خود باز می‌گردد. تنها راه ورود به هرمیتاژ از طریق پلی متحرک است تا بدین وسیله حریم خصوصی کاملا حفظ شود.

مونپلیزر
  • کاخ مارلی

تقریبا در مجاورت هرمیتاژ، کاخ مارلی، ساختمان کم نظیر پتر کبیر قرار دارد که بیشتر از آن که شبیه به کاخ باشد نمادی از انزوای یک کشور است. مانند مونپلیزر، بیشتر یادداشت های Petrine  در اینجا نمایش داده می شود؛ توجه داشته باشید چهار حوض در اطراف پشت کاخ است که کاترین بزرگ برای پرورش ماهی از آن استفاده می کرد.

  • فواره نپتون

در ادامه تور گردش کاخ پترهوف در روسیه به تماشای دالان های آن، قدم زدن در پارک بالا و در سمت جنوبی کاخ بپردازید. این باغ علی رغم داشتن تقارن با پارک پایین به خاطر نبود آبشارهای بزرگ و فواره‌ها دنیا دیگری دارد و می‌توان گفت بسیاد ساده تر است. نقاز بارزترین دیدنی های آن  می توان به فواره نپتون اشاراه کرد که در قرن هفدهم توسط آلمانی ها ساخته شد. در سال ۱۷۸۲ توسط پولیس I خریداری شده است. در طول جنگ این گروه سه طبقه از مجسمه های برنز توسط آلمانی ها ربوده شد و در نهایت در سال ۱۹۵۶ بازسازی و دوباره نصب شد.

ورسای روسی، پایتخت فواره‌ های روس، کاخ پترهوف در روسیه املاک سلطنتی فوق العاده لوکس که در ساحل خلیج فنلاند (دریای بالتیک) قرار دارد، ترکیبی از چند قصر و پارک است. مجموعه کاخ  توسط پتر بزرگ تاسیس شد و در مدت کوتاهی پس از سال ۱۷۱۰ شاه صاحب پارکی با صفا و چندین کاخ باشکوه شد.

آبشار

در میان پارک پایین و باغ بالا، کاخ بزرگ (Bolshoi Dvorets) با آبشارهای بزرگ (Bolshoi Kaskad) در کنارش قرار دارد. کاخ که بین سال های ۱۷۱۴ تا ۱۷۲۵ ساخته شده در سال های ۱۷۴۵ تا ۱۷۵۵ توسط معمار مشهور Bartolomeo Rastrelli باز سازی شد، او طراحی کاخ زمستانی مرکز شهر سن پترزبورگ را نیز بر عهده داشته است.

متاسفانه در طی جنگ جهانی دوم آسیب های فراوانی به کاخ پترهوف در روسیه وارد شد اما روس ها تمام تلاششان را کرده اند تا مجموعه را با همان جزییات و دقت کامل بازسازی کنند.

آبشار بزرگ که از تپه‌ ها به سمت دریای بالتیک سرازیر می شود یکی از بزرگ ترین فواره های جهان است. مسیر آن از کانال آغاز شده و به پارک پتر می رود، یعنی همان جایی که  قایق های باله دار به مقصد سن پترزبورگ توقف دارند. چندین مجموعه فواره و باغ در سراسر کاخ پترهوف در روسیه دیده می شوند. در بخش خلوتی از پارک الکساندرا کاخ Cottage قرار دارد که بر خلاف سایر قصرها برای اقامت خاندان سلطنتی استفاده شده و مورد حفاظت کامل است.

باغ زیبای بالا به سبک باروک  (روشی است در هنرهای معماری، نقاشی، موسیقی و مجسمه ‌سازی که از اواخر قرن ۱۶ (میلادی) در ایتالیا آغاز شد و تا اواخر قرن ۱۸ (میلادی) در اروپا رواج داشت و سپس در آمریکای مرکزی و جنوبی مورد توجه قرار گرفت. آزادی در طراحی، شمار زیاد شکل ‌ها و درآمیختگی آن‌ ها از ویژگی‌ های این سبک است) احداث شده و بین کاخ بزرگ و بزرگراه سن پترزبورگ قرار دارد. علی رغم محدودیت های بیشماری که به خاطر کاخ پترهوف برای شهر ایجاد شده است جمعیت آن ۸۲ هزار نفر است و اغلب مردم روسیه آن را به خاطر Raketa ساعت مشهورش می شناسند. اگر به شهر سن پترزبورگ می روید حتما از این کاخ زیبا دیدن کنید برای رفت و آمد به این کاخ حداقل ۲ ساعت و برای گشت و گذار در آن حداقل ۳ ساعت زمان نیاز دارید.

مجموعه باغ از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر باز است و روزهای دوشنبه تعطیل می باشد. فواره ها هم از اوایل ماه مه تا اوایل ماه اکتبر روشن می شوند.

منبع: petergof

این مکان ها به مقاصد گردشگری سیاه معروف اند
این مکان ها به مقاصد گردشگری سیاه معروف اند
تجربه ی زندگی ژاپنی در اوساکا
تجربه ی زندگی ژاپنی در اوساکا
مجموعه ارگ تهران، حافظه تاریخی پایتخت
مجموعه ارگ تهران، حافظه تاریخی پایتخت
پارک حیات وحش لیونده، سفر به قلب آفریقا
پارک حیات وحش لیونده، سفر به قلب آفریقا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code