بلیط هواپیما

معرفی کلیسای سن آگوستین در فیلیپین

کلیسای سن آگوستین(San Agustin Church) در فیلیپین

در گوشه ای از شهر مانیل، ناحیه ای تاریخی به اسم «اینتراموروس» هست که محصور در میان دیوارها، تاریخ و گذشته مانیل را در خود جای داده است. تعدادی از باشکوه ترین جاذبه های تاریخی فیلیپین در همین ناحیه قرار دارد جاذبه هایی مثل کلیسای سن آگوستین. کلیساها با معماری دیدنی و تزئینات زیادی که برای جذابیت آن ها به کار می رود همیشه یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری اند. در این پست می خواهیم کلیسای سن آگوستین (San Agustin Church) در فیلیپین را بیشتر معرفی کنیم، الی گشت را همراهی کنید.

کلیسای سن آگوستین
مطالب مرتبط:
سانتیاگو، قلعه ای اسپانیایی در فیلیپین
چشم خود را به روی این جزایر فیلیپین نبندید!

وقتی که اسپانیایی ها در دهه ۱۵۰۰ به فیلیپین رفتند و این کشور را به استعمار گرفتند دو هدف بزرگ داشتند اولین هدف آن ها اقتصادی و دومین هدفشان اجتماعی بود؛ آن ها می خواستند تا مردم این ناحیه را مسیحی کنند برای همین هم شروع به ساخت کلیسا کردند. کلیسای اولیه در سال ۱۵۷۱ با برگ های نخل نیپا و بامبو ساخته شد اما سه سال بعد در آتش سوخت. به جای آن ساختمان چوبی دیگری ساخته شد اما آن هم در آتش سوزی سال ۱۵۸۳ کاملا نابود شد.

این بار اسپانیایی ها تصمیم گرفتند تا کلیسای سنگی درست کنند؛ ساخت و ساز در سال ۱۵۸۶ شروع شد اما مشکلات مالی و کمبود مصالح روند ساخت را خیلی کند کرده بود تا اینکه ساخت کلیسای سنگی باروک در سال ۱۶۰۶ تمام شد. کلیسای سن آگوستین توانست در برابر زلزله، طوفان های گسترده و جنگ دوام بیاورد و امروز بعد از گذشت حدود ۴۰۰ سال همچنان پابرجا باشد. امروز گردشگران معماری بنایی را تحسین می کنند که حتی جنگ هم نتوانست آن را نابود کند.

نمای کلیسای سن آگوستین در فیلیپین

نیروهای بریتانیایی در سال ۱۷۶۲ مانیل را تصرف و این کلیسا را غارت کردند اما کلیسا در سال ۱۸۵۴ تحت نظارت معمار «لوسیانو الیور» نوسازی شد. در ۳ ژوئن سال ۱۸۶۳ یکی از بزرگ ترین زلزله های تاریخ مانیل اتفاق افتاد و خرابی های زیادی را برای شهر به بار آورد اما جالب است که کلیسای سن آگوستین تنها بنای عمومی بود که آسیبی ندید. در روزهای ۱۸ تا ۲۰ جولای سال ۱۸۸۰ هم زلزله های قوی ای این شهر را لرزاند اما این بار این لرزه ها شکاف عمیقی را در برج ناقوس شرقی به وجود آورد. این شکاف در نهایت تعمیر شد اما امروز چیزی به جز یک پایه کوچک از این برج باقی نمانده است.

در سال های بعد باز هم زلزله های زیادی در مانیل آمد اما به کلیسا آسیبی وارد نشد و جالب است که در زلزله سال ۱۸۶۳ کلیسا درست مثل یک بیمارستان به محلی برای مداوای افراد آسیب دیده تبدیل شد. در دوره ای از جنگ جهانی دوم که ژاپنی ها مانیل را تصور کردند کلیسای سن آگوستین تبدیل به اردوگاه شد. در روزهای پایانی جنگ مانیل صدها نفر از ساکنان این ناحیه توسط سربازان ژاپنی در این کلیسا به گروگان گرفته شدند، گروگان ایی که خیلی هایشان در این جنگ سه هفته ای کشته شدند.

داخل کلیسای سن آگوستین

کلیسای سن آگوستین ۴۰۰ سال نظاره گر تاریخ مانیل بوده است و جالب است بدانید که موسس شهر مانیل هم در همین کلیسا به خاک سپرده شده است.  از بین ۷ کلیسایی که در ناحیه اینتراموروس قرار داشت فقط کلیسای سن آگوستین توانسته تا به امروز سالم بماند. در طول مدت جنگ  جهانی دوم سقف کلیسا آسیب دید اما عبادتگاه کناری اش کاملا نابود شد برای همین در دهه ۱۹۷۰ بازسازی شد. در سال ۲۰۱۳ مرمت های دیگری روی کلیسا انجام شد و نمای رنگارنگش را یک نمای سنگی جایگزین شد.

کلیسای سن آگوستین یکی از اولین کلیساهایی بود که در زمان استعماری اسپانیا ساخته شد. برای ساخت این کلیسای زیبا از عبادتگاه های مکزیکی الهام گرفته شد و برای تزئینات داخلی، دو هنرمند ایتالیایی مامور شدند تا نقاشی ها و تابلوهای جذابی را خلق کنند. همین که به نزدیکی این کلیسا می روید انگار وارد یک فضای قرون وسطایی می شوید معماری کلیسا آنقدر جذاب است که به نمادی از دوران استعماری اسپانیا تبدیل شده است. در داخل این کلیسا آذین بندی ها و گچ کاری های جذابی را می بینید که نمای داخلی کلیسا را باشکوه کرده اند. وقتی وارد کلیسا می شوید اول از همه گچ بری ها و طراحی های هندسی سقف نظرتان را جلب می کند. رنگ، گچ بری ها و کمی قوه تصور طراحی سه بعدی جذابی را به وجود آورده که همه نگاه ها را به خود جذب می کند.

جاذبه های فیلیپین

کلیسای سن آگوستین یکی از ۴ کلیسای دوره استعماری اسپانیا است که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. عبادتگاه این کلیسا نتوانست از جنگ جهانی دوم جان سالم ببرد، کاملا در آتش سوخت اما در سال ۱۹۷۳ بازسازی و به موزه تبدیل شد. در این موزه می توانید آثار هنری و همه چیزهای باارزشی که در این مدت در کلیسا بوده را تماشا کنید و از اتاق مخصوص نگهداری ظرف و ظروف کلیسا، کتابخانه کلیسا، سالن غذاخوری و .. دیدن کنید. این موزه هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر باز است و برای بازدید از آن باید ۲٫۵ دلار ورودی دهید.

منبع: tripsavvy.com

حقایقی حیرت آور از تمدن و فرهنگ قوم مایا
حقایقی حیرت آور از تمدن و فرهنگ قوم مایا
باغ گیاه شناسی مشهد
باغ گیاه شناسی مشهد
از فراز کوهسنگی مشهد را ببینید!
از فراز کوهسنگی مشهد را ببینید!
موزه باغی که از تخریب آتش و گذر زمان در امان ماند!
موزه باغی که از تخریب آتش و گذر زمان در امان ماند!