مقبره ی تزارهای روسی در کلیسای پیتر و پل سنت پترزبورگ

کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ | Peter and Paul Cathedral

در اقصی نقاط جهان، تقریبا می شود گفت که جاذبه هایی وجود دارند که یا یک مکان مذهبی مثل کلیسا و مسجد هستند و یا ارتباطی با یک روایت مذهبی پیدا می کنند. بیشترین نمود اینگونه از جاذبه ها در اروپا کلیساها هستند.  در زمینه ی این مدل از جاذبه ها، کشور روسیه پر است از کلیساهایی که حال تبدیل به یک جاذبه هم شده اند. یکی از همین کلیساها، کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ روسیه است. این کلیسای زیبا نزدیک به ۴ قرن است که در داخل دژی هم نام خودش ساخته شده است و برای مدت ها بلندترین ساختمان مسکو بوده! همچنین که کلیسای پیتر و پل به دستور پتر کبیر ساخته شده است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ را مورد بررسی قرار دهیم.

داسنتنی هایی درباره ی کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ

همه چیز درباره ی کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ

مطالب مرتبط:
بهترین کلیساهای سنت پترزبورگ روسیه
نوسکی پراسکت، معروف ترین خیابان سنت پترزبورگ
حقایقی جالب از سنت پترزبورگ، نگین درخشان روسیه

کلیسایی که در مورد آن صحبت می کنیم، در نزدیکی رود نوا در شهر سنت پترزبورگ روسیه قرار گرفته است. این کلیسا در واقع یکی از ساختمان هایی است که در کنار دژی که همین نام را دارد ساخته شده است و به افتخار شخص پتر کبیر به عنوان پتر هم شناخته می شود. این کلیسای بسیار قدیمی و تاریخی، نزدیک به ۴ قرن قدمت دارد و در سال های اولیه ی قرن ۱۷ میلادی ساخته شده است. این قدمت زیاد یکی از عوامل جذابیت این کلیسا به حساب می آید و به همین سبب در زمره ی یکی از جاذبه ها و مکان های بسیار قدیمی در روسیه به حساب می آید.

برای ساختن این بنا از اول هم برنامه ها و آمادگی هایی برای حکومت وقت روسیه وجود داشت. قبل از این که کلیسای پیتر و پل در این شهر بنا شود و درست در همین جایی که این کلیسا ساخته شد، قبل تر یک کلیسای بسیار کوچک و چوبی وجود داشته است. این کلیسا هم به مناسبت این که شهر سنت پترزبورگ در روسیه به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شد، به دستور مستقیم پادشاه وقت روسیه یعنی پتر کبیر ساخته شد.

همه چیز درباره ی کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ

البته این کلیسای قدیمی تر هم عمر زیادی نداشته و تنها چند سال قبل از این کلیسای بزرگ و زیبا در این محل ساخته شده بوده است. برای طراحی و ساخت این کلیسا به دستور امپراطور، یکی از بهترین معماران وقت در سراسر قاره ی اروپا که ملیتی ایتالیایی داشت به این شهر آمد و با استفاده از سبک متداول طراحی و ساخت ساختمان ها در آن زمان یعنی سبک باروک، این کلیسای بسیار زیبا را به وجود آورد. چیزی که دومنیکو ترزینی ایتالیایی در ۴ قرن پیش طراحی کرده است امروزه در بین یکی از زیباترین ساختمان ها و کلیساهای موجود در سراسر اروپا جای گرفته است.

بسیاری از کسانی که با تور روسیه به سمت سنت پترزبورگ پرواز می کنند، از این کلیسای زیبا در این شهر پهناور و قدیمی حتما دیدن می کنند. در این کلیسا در طول سال های بسیار تغییراتی به وجود آمده است و چندبار هم مورد بازسازی های کلی و جزئی قرار گرفته است که از جمله ی آن ها می توانیم به تعویض مناره های اولیه ی این کلیسا که از چوب ساخته شده بوده اند و تعویض آن ها با مناره هایی فلزی اشاره نماییم. این کلیسای زیبا دارای ارتفاعی ۱۲۲ متری است. در ساخت و طراحی این کلیسا نکات بسیار ریز و ظریفی وجود دارد که برای دانشجویان طراحی و معماری بسیار جالب توجه است.

سانت بطرسبرغ WEATHER

کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ

این کلیسا دارای نوک مخروطی و کوچکی است که بر روی برج ناقوس قرار گرفته و جلوه ی ویژه ای از این کلیسا را ایجاد کرده است. این کلیسا از لحاظ ساخت بنا با دیگر بناهای روسیه فرق دارد و از لحاظ شکلی بیشتر شبیه به ساختمان های اروپایی است که البته شخص پتر کبیر شخصا دستور آن را داده بوده است. هدف امپراطور وقت روسیه از این کار این بوده است که روسیه را به دیگر کشورهای اروپایی که در حال پیشرفت بودند، حتی از لحاظ ظاهری نیز نزدیک تر کند. این تفاوت را حتی در شکل پلان ساختمانی این کلیسا می توان دید.

درباره ی کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ و زیبایی های آن هنوز هم نکته های زیادی مانده است. در داخل کلیسا که وارد شوید می توانید تا از محیط رواق مانندی گذر کرده و به فضای متفاوت و با شکوه این کلیسا وارد شوید. بر عکس فضای بیرونی کلیسا که کاملا در زمان خود مدرن بود، طراحی داخلی این کلیسا بسیار سنتی است و در آن از سبک و ساختار همه ی کلیساهای روسی پیروی شده است.

سبک سنتی فضای داخلی کلیسا شامل: لوسترهای سقفی بسیار بلند، ستون هایی از جنس سنگ مرمر، نقاشی های سقفی بسیار بزرگ و دیگر تزئینات مخصوص کلیسایی است. البته این بدان معنا نیست که در فضای داخلی این کلیسا همه چیز معمولی است بلکه در داخل محراب کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ یک مجسمه ی بزرگ از حضرت مسیح وجود دارد که برای ساخت آن ۹ سال وقت گذاشته شده است. این مجسمه ۳۰ متری است و در نوع خود یکی از شمایل های معروف کلیسایی است. درباره ی نکات مثبت این کلیسا که باعث جذاب تر شدن آن می شود هنوز نکاتی مانده که ما به شما نگفته ایم.

در کلیسای زیبای پیتر و پل در سنت پترزبورگ مقبره ی تزارهای معروف روسی قرار گرفته است. یکی از همین تزارها، کسی بود که دستور ساخت این کلیسا را مستقیما صادر کرد و آن کسی جز پتر کبیر نیست. به خاطر این که اغلب تزارهای روسیه در این کلیسای زیبا دفن شده اند این کلیسا به کلیسای تزارها نیز معروف است. این کلیسا هنوز هم یکی از بلندترین سازه های شهر سنت پترزبورگ است و تنها یک ساختمان از آن بلندتر محسوب می گردد.

کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ ، کلیسایی زیبا در روسیه

دانستنی هایی درباره ی کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ

  • درباره ی این کلیسا باید بدانید که ساخت آن ۱۹ سال به طول انجامید.
  • یکی از بدترین حوادثی که این کلیسا به آن دچار شد، آتش سوزی بود که در اثر اصابت صاعقه به وجود آمده بود و به خاطر آن، کلیسا دچار آسیب های جدی شد.
  • یکی از مهم ترین نمادهای شهر سنت پترزبورگ در بالای این مناره نصب شده است و شمایل یک فرشته را دارد.
  • شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که کلیسای جامع سنت پترزبورگ برای سالیان سال به عنوان بلندترین ساختمان این شهر به حساب می آمد.
نمایی از این کلیسا
  • شکل مناره ی این کلیسا نسبت به مناره ی کلیساهای دیگر بسیار متفاوت است و از شکل سنتی خود خارج شده است.
  • در این کلیسا دقیقا ۴۳ اثر تزئینی با سبک کلیسایی وجود دارد که همگی در تکمیل یکدیگر ساخته شده اند و هارمونی خوبی با یکدیگر دارند.
  • در این کلیسا تنها پتر کبیر دفن نشده است و باقی تزارهای روسی در کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ دفن شده اند.
  • آخرین باری که تزاری در این کلیسا دفن شد در سال ۱۹۹۸ میلادی بود.
  • تنها ساختمانی که از کلیسای پیتر و پل در سنت پترزبورگ بلندتر است، برج تلویزیون است و به غیر از آن این کلیسا تا به الان رقیب دیگری نداشته است.
جاذبه های تفریحی و گردشگری باکو کدامها هستند؟
جاذبه های تفریحی و گردشگری باکو کدامها هستند؟
چرا به چین سفر کنیم؟
چرا به چین سفر کنیم؟
کشوری که آنتونی بوردن را کاملاً شوکه کرد
کشوری که آنتونی بوردن را کاملاً شوکه کرد
بهترین موزه های جهان را بشناسید
بهترین موزه های جهان را بشناسید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code