کویر ورزنه، جایی برای تماشای تپه های شنی

کویر ورزنه

کویر آرامشی دارد که شاید آن را نتوان در هیچ کدام از جلوه های دیگر طبیعت پیدا کرد. جایی که تا چشم کار می کند مناظر یکدستی از شن های کویری را می بینید که غرق در سکوت و آرامش اند. در دل همین کویرهاست که می توانید تفریحات منحصربفردی مثل آفرود، موتور سواری، شتر سواری و … را تجربه کنید و در چشم اندازهایی زیبا عکس هایی  را بیندازید که نمونه اش در هیچ جای دیگر پیدا نمی شود. ایران کویرهای زیادی دارد که تا به حال درباره معروف ترین آن ها مثل کویر مرنجاب، مصر و جندق حرف زده ایم. امروز قصد داریم تا درباره کویر ورزنه در اصفهان صحبت کنیم تا با این کویر بیشتر آشنا شوید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

کویر ورزنه
مطالب مرتبط:
چرا باید به کویر مرنجاب سفر کنید؟
کویر مصر کجاست؟ چگونه آنجا برویم؟

برای سفر به کویر ورزنه باید به استان اصفهان بروید. این کویر در جایی در ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان و ۱۵۰ کیلومتری غرب یزد جای دارد و از شرق به تالاب گاوخونی، از شمال به شهرستان ورزنه و زاینده رود، از جنوب به حسن آباد و از غرب به مسیر حسن آباد به ورزنه می رسد. با رفتن به این کویر منطقه ای وسیع و گسترده را می بینید که سراسر پوشیده از ریگزار، ماسه های تمیز و روان و تپه های شنی است. چیزی که این کویر را از دیگر کویرهای ایران متمایز کرده وزش بادهای متفاوت است که به تپه های ماسه ای، شکل های متفاوتی مثل تپه های ماسه ای طولی، هلالی و هرم های ماسه ای داده و چشم اندازهایی را به وجود آورده که نمونه هایش در کشور خیلی کم پیدا می شود.

کویر ورزنه در اصفهان

این کویر به دلیل نزدیکی به تالاب گاوخونی و رطوبت این تالاب، پوشش گیاهی متنوعی دارد. کویر ۱۷ هزار هکتار ریگزار دارد که در آن بیشتر، درختچه های تاغ و اسکمبیل را به عنوان پوشش گیاهی می بینید اما گیاهانی مثل تق تقو، بوته های نسی و سایر گیاهان ماسه پسند هم در این ناحیه زیاد دیده می شود. از نظر پوشش جانوری در سال های گذشته جانوران زیاد و متنوعی در این ناحیه پیدا می شد که در این سال ها تعداد آن ها با توجه به شکار، خشک شدن گاوخونی و از بین رفتن زیستگاه کم شده است. امروز در این کویر جانورانی مثل شغال، خرگوش، گربه، شاهین، افعی شاخدار، مار شتری و … دیده می شود.

پوشش گیاهی کویر ورزنه

استان اصفهان کویرهای زیادی را در خودش جای داده که یکی از آن ها همین کویر ورزنه است اگر می خواهید با سفر به کویر، غرق آرامش و سکوت بی پایانش شوید بهترین زمان برای راهی شدن، بهار و پاییز است چون تابستان های گرم و زمستان های سردی دارد. حتما در مدت کویر گردی کفش های مخصوص بپوشید و از کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه آفتاب گیر استفاده کنید و آب کافی هم همراه داشته باشید. در شن های روان این کویر می توانید کفش های خود را در بیاورید و مدتی با پای برهنه بر روی آن ها راه بروید، مطمئنا لمس این شن ها تجربه ای به یاد ماندنی در این کویر گردی است. اگر به روی تپه های شرقی بروید چشم انداز زیبایی از تالاب گاوخونی را می بینید. اصلا یکی از به یادماندنی ترین ماجراجویی های این کویر وقتی است که به سمت قله سیاه کوه می روید و در آنجا تالاب و اطرافش را از نمایی بالا تماشا می کنید. این کویر پر از تپه های ماسه ای است که می توانید در آنجا آفرود انجام دهید و در حالی که سوار ماشین های مخصوص هستید با سرعت زیاد بر روی این تپه ها، هیجان را هم تجربه کنید. می توانید تا زمان غروب در دل این کویر باقی بمانید و غروب خورشیدی را تماشا کنید که محال است چشم اندازی به این زیبایی از غروب را در جای دیگری به جز کویر بتوانید ببینید. همین که شب می شود روی دیگری از زیبایی های طبیعت کویر به نمایش در می آید؛ شب ها در این کویر، آسمانی جادویی را می بینید؛ پرده ای سیاه رنگ که هزاران ستاره درخشان در آن سوسو می زنند. ستارگان آنقدر بزرگ و شفاف می درخشند که می توانید مدت ها محو تماشای آن ها شوید و انگار آنقدر به زمین نزدیکنند که حتی می توانید به آن ها دست بزنید.

ورزنه، سکس از کویرهای ایران

کویر ورزنه که نام دیگرش کویر خارا ست اسمش را از روستای ورزنه که در حاشیه جنوبی اش قرار دارد گرفته است. در سفر به کویر ورزنه می توانید از جاذبه های این روستای دیدنی هم بازدید کنید چون روستا جاذبه های منحصربفرد و جالبی برای دیدن دارد. یکی از جاذبه های جالبی که در این کویرگردی می توانید  آن را ببینید، پل تاریخی ورزنه است که آخرین پل تاریخی کشیده شده بر روی زاینده رود است.  درباره اینکه این پل دقیقا در چه زمانی ساخته شده اختلاف نظر وجود دارد؛ عده ای آن را برای زمان سلجوقیان و عده ای هم برای دروه صفویه می دانند. این پل که در لیست آثار ملی قرار دارد از سنگ، آجر و ساروج ساخته شده و با ۶ متر ارتفاع، ۷۰ متر طول و ۷ متر عرض یکی از دیدنی ترین پل های تاریخی است.

پل تاریخی

یکی دیگر از جاذبه هایی که در این کویرگردی آن را می بینید قلعه قورتان است که قدمت آن به ۱۱۰۰ سال قبل برمی گردد. این قلعه با ۵ هکتار مساحت از خشت و گل ساخته شده و برج و باروهای شمالی و جنوبی اش ۲۵۰ متر طول دارند. از دیگر جاذبه های تاریخی این کویر مسجد جامع تاریخی ورزنه، کبوتر خانه، تالاب گاوخونی و … است. فاصله این کویر از تهران ۶ ساعت است و تورهای کویرگردی زیادی مشتاقان کویر را به این ناحیه می برند. اگر همراه این تورها شوید ضمن دیدن کویر و انجام تفریحات کویری، گشتی هم در ورزنه می زنید و جاذبه هایش را می بینید.

موزه های شهر اصفهان نصف جهان
همه چیز درباره مسجد شیخ لطف الله اصفهان
غذاهای سنتی اصفهان
برج کبوتر خانه اصفهان+ تصویر
  1. Avatar
    ورزنه

    سلام
    خسته نباشید. سایت ورزنه سبا یه سایت جامع هست در مورد شهر ورزنه که توسط کارشناس میراث فرهنگی آقای احمد شهباز نوشته شده. اگر امکان داره آدرس سایت ورزنه سبا رو تو سایتتون معرفی و درج کنید. تا افرادی که مردم با این شهر بیشتر آشنا بشن. تا حداقل کمکی به مردم کشاورز این منطقه بشه. varzanehsaba.ir

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code