۱۵ جاذبه معروف لیتوانی

جاذبه های لیتوانی

لیتوانی کشوری در نزدیکی دریای بالتیک در شمال شرق اروپا و یکی از سه کشور محدوده ی بالتیک است. لیتوانی فقط سه میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت و بزرگ ترین شهر آن ویلنیوس است. این کشور به خاطر داشتن پارک های ملی ماجراجویانه و روستاهای تماشایی ساحلی، بهشتی برای طبیعت دوستان است و از زمان استقلال این کشور صنعت گردشگری آن رشد قابل توجهی پیدا کرده. مجموعه های فرهنگی، قلعه های جادویی و شهرهای ماقبل تاریخی جذاب، تاریخ و سنت این کشور را به بهترین شکل ممکن حفظ کرده اند. می خواهیم درباره جاذبه های لیتوانی حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

محله قدیمی ویلنیوس

۱- محله قدیمی ویلنیوس | Vilnius Old Town

مطالب مرتبط:
پارک ملی تراکای، کوچکترین پارک ملی لیتوانی
معرفی هتل گراتا لیتوانی | ۳ ستاره
۵ جاذبه ی لیتوانی، مقصد ارزان اروپا

بدون شک یکی از زیباترین و جذاب ترین جاذبه های لیتوانی محله قدیمی ویلنیوس است، جایی  در کنار تلاقی دو رودخانه ی مهم شهر و مملوء از گنجینه های قرون وسطایی بناهای گوتیک و نئوکلاسیک. محله قدیمی ویلنیوس در سایت میراث جهانی قرار دارد و در دنیا به داشتن بناهای تاریخی، میدان های سنگ فرش شده، قلعه ها و کلیساهای جذاب معروف است. در این محله هتل ها و رستوران های مجلل در کنار کافه ها و غذاخوری ها ترکیبی از مدرنیته و جهان کلاسیک را به نمایش گذاشته اند. در میان جاذبه های این محله قصر ریاست جمهوری و کلیسای سنت آن حرف اول را می زند.

محله قدیمی ویلنیوس

۲- تراکای | Trakai

در نزدیکی ویلنیوس ریزورتی تفریحی هست به اسم تراکای، شهری که قلعه ای تاریخی و پارکی ملی را در خود جای داده و یکی از دیدنی ترین جاذبه های لیتوانی است. قلعه در میان آب ها قرار گرفته و با آجرهای نارنجی و پنجره های رنگی از دور می درخشد. برای رسیدن به این قلعه باید چند دقیقه ای قایق سواری کنید و از آب های آرام گذر کنید.

تراکای

۳- قلعه کایوناس | Kaunas Castle

قلعه کایوناس یکی از پربازدید ترین و معروف ترن جاذبه های لیتوانی است. این قلعه که اولین بار در قرن ۱۴ و به شیوه گوتیک ساخته شد در کنار تلاقی دو رودخانه قرار گرفته و در آن زمان نقش مهمی در حفاظت از شهر داشته است. در برج دایره ای این قلعه یک گالری هنری هست و اگر دوست ندارید که به تنهایی از آن بازدید کنید می توانید به تورهای گردشگری ملحق شوید. از سال ۱۹۳۰ تا به حال پروژه های نوسازی زیادی روی این قلعه انجام شده و حفاری های باستان شناسی زیادی هم در حال انجام است تا درباره ی گذشته ی قلعه، اطلاعات بیشتری به دست بیاید.

قلعه کایوناس

۴- موزه ملی لیتوانی | National Museum of Lithuania

اگر می خواهید کمی طعم تاریخ را بچشید موزه ملی لیتوانی را از دست ندهید. این موزه در سال ۱۹۵۲ تاسیس شد از آن زمان میلیون ها گردشگر از این موزه دیدن کرده اند. این موزه بزذگ ترین میراث فرهنگی تاریخی در کشور است و علاقمندان به تاریخ را حتما راضی می کند.

موزه ملی لیتوانی

۵- پارک ملی Dzukija

با اینکه پارک ملی Aukstaitija معروف ترین پارک کشور است اما پارک ملی Dzukija در واقع بزرگ ترین منطقه ی حفاظتی لیتوانی است. هر سال حدود ۳۰۰ هزار نفر به بازدید از این پارک می روند تا کوهنوردی و در میان گونه های گیاهی و جانوری ان گشت و گذار کنند. این پارک در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد تا از جنگل های کاج، چشم اندازها و روستاهای منطقه محافظت کند.

پارک ملی Dzukija

۶- کلیسای سنت آن | St. Anne’s Church

بدون شک یکی از جذاب ترین بناهای محله قدیمی ویلنیوس کلیسای سنت آن است. این کلیسا شاهکاری از اواخر دوره گوتیک به شمار می رود و بیش از ۵۰ سال است که بدون ذره ای تغییر پابرجا مانده و به نماد ویلنیوس تبدیل شده است. در کنار این کلیسا برج ناقوسی به سبک گوتیک هست که در قرن ۱۹ ساخته شده است.

جاذبه های لیتوانی

۷- دروازه داون | Gate of Dawn

در قرون وسطی در اطراف شهر ویلنیوس دیواری دفاعی ساخته شده بود که ۹ دروازه داشت و روی آن ها نقش و نگار زیبایی نقش بسته بود. امروز از آن دروازه ها فقط دروازه داون به جای مانده است چون قسمت زیادی از این دیوار دفاعی در سال ۱۷۹۹ در حمله روس ها از بین رفت.

دروازه داون

۸- کلیسای هولی اسپریت | Holy spirit church

این کلیسا که به شیوه باروک ساخته شده یکی از دیدنی ترین جاذبه های ویلنیوس است و تزئینات داخلی آن خیره کننده و جذاب است. گچ بری ها و مجسمه ها که ترکیبی از مرمرهای سفید و زرد هستند طراحی قابل توجهی را برای داخل این کلیسا به وجود آورده است. قبلا به جای این کلیسا یک کلیسای چوبی قرار داشت که بعد از آتش سوزی قرن ۱۸ جای خود را به یک کلیسای سنگی به شیوه ی باروک داد.

کلیسای هولی اسپریت

۹- پارک ملی اوکسیتیا | Aukstaitija national park

این پارک ملی در شمال شرقی کشور، چشم اندازهای جذابی را در کناره ی دریای بالتیک به وجود آورده است. اینجا به عنوان اولین پارک ملی لیتوانی مملوء از جنگل های کاج، دریاچه ها و رودخانه است که دست در دست هم جذابیت دلفریبی را برای پارک رقم زده اند. در بازدید از جاذبه های لیتوانی حتما این پارک هم در لیست برنامه های خود قرار دهید.

پارک ملی اوکسیتیا

۱۰- شهر پلاتلای | Plateliai

شهر پلاتلای در کرانه های غربی دریاچه ای به همین اسم قرار دارد و مطمئنا مهمترین جاذبه اش همین دریاچه است. شهر به غیر از دریاچه ای که اطراف ان را رستوران ها و کافه ها احاطه کرده اند، کلیسایی چوبی و دیدنی دارد که گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. این شهر دروازه ای به سمت پارک ملی زماتیا است و چشم اندازهای خیره کننده ای دارد.

شهر پلاتلای

۱۱- شهر رومشیشکس | Rumšiškės

این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب کایوناس قرار دارد و مملوء از کلبه های روستایی و آسیاب های بادی ست که جذابیت خاصی را برایش رقم زده اند. در لیتوانی همه مراسم مطابق به سنت های قدیمی جشن گرفته می شود اگر می خواهید در یکی از فستیوال های اصیل لیتوانی شرکت کنید به شهر رومشیشکس بروید در موزه ی مردمی این شهر همه ی فستیوال ها درست مثل سنت های قدیمی برگزار می شود.

شهر رومشیشکس

۱۲- شهر آنیکشیای | Anykščiai

این شهر بیشتر از همه به ریزورت های اسکی معروف است و هر سال در ماه های سرد سال گردشگران زیادی برای لذت بردن از تفریحات زمستانی به این محل می روند. این شهر سرسبز و جذاب در نزدیکی مرزهای شرقی قرار دارد و با قدمت ۵۰۰ ساله آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است.

شهر آنیکشیای

۱۳- شهر کرناوه | Kernave

این شهر که در لیست میراث یونسکو قرار دارد نسبت به دیگر شهرها از قدمت بیشتری برخوردار است و خیلی از تاریخ دوستان  را به خود جذب می کند. این شهر از اولین پایتخت های لیتوانی ست و در قرن های ۱۳ و ۱۴ در اوج رونق و بزرگی بود.

۱۴- پارک اروپا | The Park of Europe

پارک اروپا یکی از موزه های فضای باز غافلگیرانه در شهر ویلنیوس است. می دانستید که لیتوانی مرکز جغرافیای اروپاست؟ گردشگران کنجکاو نه فقط از اروپا بلکه از سراسر دنیا به این پارک می روند تا شاهد کارهای فوق العاده و هنری نمایشگاه های جذاب باشند که بعضی از آن ها حتی در کتاب گینس هم به ثبت رسیده اند. پارک رنگارنگ اروپا در لیست ۵۰ جاذبه ی هیجان انگیز دنیا قرار دارد و در آن بیش از ۱۰۰ مجسمه به نمایش در آمده که برای آن ها بهترین شرایط محیطی در نظر گرفته شده است.

پارک اروپا

 ۱۵- شهر دروسکینینکای | Druskininkai

این شهر کوچک که در نزدیکی مرزهای بین المللی کشور قرار دارد پر از جاذبه های طبیعی و از معروف ترین جاذبه های لیتوانی ست، شهری با چشمه های معدنی و باغ های زیبا که در زمینه ی آب های گرم حرف اول را می زند. آب های معدنی خاصیت شفادهندگی را برای این شهر به ارمغان آورده و همین ویژگی گردشگران زیادی هر سال روانه ی این شهر می کند. از طرفی اینجا میزبان یکی از بهترین مجموعه های ورزش های زمستانی ست و در شهر موزه ای هست که کارهای هنرمند افسانه ای و مشهور کشور را نمایش می دهد.

منبع: iexplore.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code