بلیط هواپیما

۲۰ خوراک خوشمزه یونانی (بخش اول)

غذاهای یونان نزد مردمان سراسر جهان از محبوبیت ویژه ای برخوردار هستند

غذای یونان خیلی زود تبدیل به محبوب‌ ترین غذا نزد همسر من شد و من هم مثل غذاهای مکزیکی، عاشقش شدم. اما غذای یونانی واقعاً چه چیزی دارد که ما عاشقش شدیم؟ خوب، اول از شما باید معذرت خواهی‌کنم چرا که چیزهایی که می‌خواهم تعریف کنم، مطمئناً دهان شما را آب می اندازد!

اندک غذاهایی در یونان بودند که برای غیریونانی‌ها، نام‌های عجیبی داشتند؛ اما آنچنان خوشمزه بودند که ما غیریونانی‌ها هم برای یادآوری هر کدام، یک خاطره درست کردیم. من تصمیم گرفتم فهرستی تهیه کنم تا وقتی که در کنار آبهای جزیره یونان به گردش می‌پردازید، خوراکی هم سفارش داده؛ یا حداقل خودتان دست به کار آشپزی شوید! در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
آتن و جاذبه هایی جهت اکتشاف یونان از میان تاریخ
با آداب و رسوم مردم یونان و فرهنگ غنی باستانی اش اخت بگیرید

۱. ژیرو (gyro)

شنیده بودیم در یونان، ژیرو، سوولاکی (Souvlaki) و کباب وجود دارد و از راهنمای تور خواستیم به توضیح تفاوت این غذاها با آنچه که ما می‌شناسیم بپردازد. ژیرو گوشتی است که به صورت عمودی سرخ می‌شود. سپس بریده‌هایی از این گوشت در نان پیتا (pita) به همراه مخلفات قرار داده می‌شود – سس، گوجه فرنگی، پیاز، کاهو و اغلب چیپس یا سیب ‌زمینی سرخ شده. این غذا خیلی ارزان و خوشمزه است؛ اما مراقب باشید بچه‌ ها خیلی خودشان را با خوردن این غذا کثیف نکنند!

kythnos_food_fermina_

۲. سوولاکی (Souvlaki)

سوولاکی به معنای سیخ کباب است و منظور هر چیزی است که با سیخ کباب درست می‌شود (گوشت بره، جوجه، خوک و غیره). بچه‌ها این غذا را خیلی دوست دارند و البته بزرگترها هم عاشقش هستند. برخی اوقات اینها را می‌توان به سبک مشابه ژیرو سرو کرد و آن را در یک نان پیتا پیچید و به آن سس اضافه کرد. همچنین، می‌توانید یکسره سراغ خود گوشت بروید و آن را بخورید!

غذای یونانی 2

۳. کباب

کباب، گوشتی به شکل دراز است؛ کمی مانند همبرگر. برای درست کردن کباب، گوشت فشرده می‌شود و به شکل سوسیس در می‌آید. بچه‌ها خیلی کباب دوست دارند. یک کباب خوب، بیش از آنچه که فکرش را می‌کنید، افزودنی دارد.

غذای یونانی

۴. ساگاناکی (Saganaki)

ساگاناکی، پنیر سرخ شده است. توضیح بیشتری می‌خواهید؟!

greece_food

۵. تیروکروکتس (Tirokroketes) / اسفوگاتا (Sfougata)

گلوله‌های پنیری سرخ شده که در دهان آب می‌شوند! من واقعاً نمی‌دانم دیگر چه چیزی باید بگویم! اسفوگاتا از پنیر محلی درست می‌شود ولی تیروکروکتس معمولا در خودش پنیر مخلوط دارد.

kythnos_food_byzantio

۶. رویتوکفتدس (Revithokeftedes)

مثل همان فلافلی است که در خاورمیانه پخته می‌شود. این غذا، با نخود سرخ شده به همراه مخلوط ادویه‌ای که مخصوص یونان است، تهیه می‌شود.

sifnos_food_tsikali

۷. فتا مه ملی (Feta Me Meli)

فتا در فر کیک‌ پزی درست شده و سپس با عسل سرو می‌شود. این خوردنی را می‌توان به عنوان دسر یا یک غذای کامل صرف کرد. تعادل ظریفی میان فتای شور و عسل شیرین وجود دارد و طعمی به یاد ماندنی برایتان به یادگار باقی خواهد گذاشت.

kythnos_food_ToStekiTouNtetzh

۸. موساکا (Mousakka)

موساکا شبیه به لازانیا (lasagne) بدون پاستا است و با بادمجان سرخ شده، گوشت، گوجه فرنگی، پیاز، سیر، سیب ‌زمینی، سس بشامل (béchamel) و پنیر پخته، تهیه می‌شود و معمولاً لایه‌هایی از پنیر روی آن قرار داده می‌شود.

ios_food_mill

۹. تیروپیتس (Tiropites)

تیروپیتس عبارت است از شیرینی‌های مثلثی ساخته شده از فیلو (filo) – لایه‌های خمیر نازک پخته شده – و ترکیب خوشمزه ‌ای از پنیر یونانی. خیلی ساده و در عین حال خوشمزه است.

sifnos_food_nero_alati

۱۰. تزاتزیکی (Tzatziki)

تا جایی که به یاد دارم، این غذای محبوب من بوده است. یونانی‌ها آن را با ماست یونانی می‌پزند. اصولاً تزاتزیکی عبارت است از ماست و خیار و سیر. خوردن آن با گوشت، سبزی، نان پیتا یا حتی به تنهایی خیلی مزه می‌دهد.

greece_food_4
بهترین شهرهای امارات برای سفر کدامند؟
بهترین شهرهای امارات برای سفر کدامند؟
از جذابیت های سفر به اروپا بدانید؟
از جذابیت های سفر به اروپا بدانید؟
۱۰ نکته جالب درباره آکواریوم معروف دبی
۱۰ نکته جالب درباره آکواریوم معروف دبی
سیستم حمل و نقل در هند
سیستم حمل و نقل در هند