بلیط هواپیما

معرفی بهترین جاذبه های گردشگری شیراز

شاید بتوان گفت که شیراز از جمله شهرهایی در ایران است که هر چه قدر در آن کند و کاش کنید و بیش تر بگردید، بیش تر متوجه تعداد بیشمار جاذبه های گردشگری این شهر می شوید. از زمانی که این شهر همسایه پاسارگاد بوده، یعنی قدمتی نزدیک به ۳۰۰۰ سال پیش، تا زمان ورود متجاوزانی مانند ارتش یونان و مغول، و البته نقش مهم این شهر در دوران طلایی اسلام در ایران نشان دهند این است که شیراز فراتر از یک شهر عادی بوده و هست. جالب تر از همه این که شیراز از هر کدام از دوران تاریخی خود حداقل یک یادگار را به خوبی حفاظت کرده و در حال حاضر، هزاران یادگار در دفترچه شهری خود قرار داده است. امروز به معرفی ۵ جاذبه گردشگری برتر در شیراز می پردازیم و با هم گشتی در این شهر شعر و ادب می زنیم.

خرید بلیط هواپیما لحظه آخری
5 جاذبه گردشگری برتر در شیراز

تخت جمشید با چهره ای جهانی

مطالب مرتبط:
دنیای نور و رنگ در مسجد نصیر الملک شیراز
۱۵ اردیبهشت روز شیراز، شهر شعر و ادب ایران
هر آنچه باید درباره آرامگاه سعدی در شیراز بدانید

در مورد این شهر حرف و سخن بسیار است اما اگر بخواهیم مبنای صحبت های مان را بر پایه استنادات تاریخی بگزاریم باید به این نکته اشاره شود که تخت جمشید، میعادگاه شاهان پرقدرت ایرانی بوده است و روزگاری، به عنوان مرکز امپراطوری هخامنشی و حکومت آن بر سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا تمام سران کشورهای دیگر را مانند قطب نمایی مشخص به سمت خود می کشانده است. البته عبارت تخت جمشید، زمانی به این مکان داده شد که اعراب به ایران آمدند و با دیدن ابهت این مکان، اعلام کردند که این بنا همان تخت سلیمانی است که حضرت سلیمان آن را با کمک جنیان بنا کرده است. سرستون های این بنا با تمام تخریب هایی که به دست طبیعت و دشمنان این مرز و بوم انجام شده هنوز از زیباترین گونه های معماری جهان است که ساحتی اساطیری را به مردم جهان معرفی می کند و فلسفه وجودی تخت جمشید که به نام های پارسه و پاسارگاد معروف بوده اند را به نمایش می گذارند. هر آن چه که در حال حاضر در تخت جشمید می بینید، نمونه ای چند درصدی از کلی واحد بوده که زمانی نمونه آن را حتی در روم باستان نیز قابل مشاهده نبوده است. پاسارگاد در ۱۰ کیلومتری مرودشت قرار دارد که اگر از شیراز بخواهید سری به آن بزنید باید مسیری ۴۵ دقیقه ای را طی کنید.

باغ ارم، شهره تاریخ زمان خود

بی تو اگر به سر شدی زیر جهان زیر شدی                              باغ ارم سقر شدی بی تو به سر نمی شود

استشهادیه های ادبی بسیاری را می توان در تاریخ ادبیات کشور از هر شاعر و نظم پردازی در هر شهری از ایران یافت که نامی از باغ ارم آورده و آن را به چشم بزرگ ترین باغ جهان دیده است. سبک معماری این باغ به سبک ایرانی است و روش آبیاری و آب رسانی آن نیز از مهندسی های قدیم ایران است که بدون نیروی برق می تواند آب را به تمام نقاط مختلف باغ هدایت کند. برای قدم زدن در میان فضای سبز باغ ارم و از عمارت آن بازدید کردن لطفی دارد که باید آن را تجربه کرد. در این باغ که از ۵ جاذبه گردشگری برتر در شیراز است دیدن کنید و لذت سفر خود به شیراز را دوچندان کنید.

باغ ارم

حافظیه و صاحب بی مثالش

یکی دیگر از ۵ جاذبه گردشگری برتر در شیراز، حافظیه است. شاید در نگاه اول فرق چندانی با بسیاری از مقبره های زیبای دیگری که از شعرا و نویسندگان در شهرهای دیگر دیده اید فرقی نداشته باشد. بی شک این به میزان اطلاعات ما در مورد حافظیه بر می گردد. بنابراین بد نیست که نگاهی دقیق تر به حافظیه بیاندازیم تا از نشانه شناسی های آن سر در بیاوریم. یکی از نشانه هایی که می توان در حافظیه دید، گنبد مقبره است که چهره ای زنگ زده دارد و به شکل کلاه یک قلندر است. این نوع نشانه گزاری برای مقبره حافظ بی دلیل نبوده است. حافظ قلندر شعر پارسی است و همه اهالی ادبیات او را از میان اشعارش این گونه شناخته اند. این مقبره با بازسازی هوشمندانه در دوران پهلوی اول، شکل جدیدی به خود گرفت و از یک مقبره ساده به باغی پر از گل تبدیل شد که هر ساله هزاران گردشگر را به طرف شهر شیراز می کشاند.

حافظیه

به زیارت نور و آینه برویم

شاه چراغ تنها مکانی برای زیارت و دعا کردن نیست بلکه یکی از شاهکارهای معماری اسلامی است که تکه تکه آن با عشقی سرشار که هیچ میزان پولی نمی تواند حق الزحمه آن را بپردازد ساخته شده است. شاید باورش سخت باشد اما تکه های شیشه های رنگارنگی که با تقارن خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند همگی کار دست هستند و دانه دانه های آن را معماران و آینه کاران درجه یک ایرانی بدون کمک هیچ بیگانه ای ساخته اند و این چنین صحن و سرای شاهچراغ را چراغانی کرده اند. گچ بری های شاه چراغ از زیباترین گچ بری های موجود در کشور است که در حال حاضر، برای بسیاری از هنرمندان منبت و معرق کشور مانند یک کتاب مقدس عمل می کند و همگی به اتفاق از آن استفاده می کنند. جالب است بدانید که درب های ورودی و خروجی و همچنین درب اصلی حرم شاهچراغ همگی از جنس نقره هستند و تمام ریزه کاری هایی آن ها به دست آهنگران هنرمند زمانه خودش به صورت یک تکه و بدون داشتن وسایل پیشرفته امروزی از دل آتش بیرون آمده است

شاه چراغ

بازار وکیل شیراز جز ۵ جاذبه گردشگری برتر در شیراز

همه کسانی که به فرش و قالیچه ها علاقه دارند و هنرها دستی ایرانی را دنبال می کنند، بی شک نام بازار وکیل شیراز را نیز در ذهن خود دارند. قدم زدن در این بازار تمامی ندارد. هر چه رنگ است در این بازار جمع شده و هر چه قالیچه زری باف و پشمی است همین جا آرام گرفته اند. تمام کسبه اش قدیمی هستند و با هم آشنا و شغل پدری شان را دنبال کرده اند. البته تنها فرش نیست که خودنمایی می کند؛ هنرهای دستی این بازار و هر چیزی که می توان به آن نام هنر داد در این مجموعه جمع شده اند. دالان های بازار وکیل شیراز مملو از خاطراتی دور و نزدیک است. روزی مشروطه خواهان در گوشه و کنار آن از ترس حکومتی ها پناه می گرفتند و روزی دیگر، مردم از بمباران نیروهای دژخیم بعث عراق با آن پناه می بردند. ساختار زیبا و سراسر گنبدی شکل بازار برای خرید و قدم زدن و گم شدن در میان نور طلا و چراغ های نورانی آن بی نظیر است.

باغ نارنجستان، باغ و بهار

نامش از عطر بهار نارنج اش گرفته شده است و میدان اصلی آن با فواره های همیشه در حال فوران اش، نمایی بی نظیر را با ترکیب درختان جنوبی و همیشه بهارش داده است. قدم زدن در باغ نارنجستان که یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شیراز است، تمامی ندارد. در اصل، خانه ای اشرافی بوده که از خاندان قاجار به جا مانده است. تمام درب های چوب راش این باغ زیبا رو به ساختمان اصلی اش باز می شود. پنجره هایش شیشه های مشبکی دارد که می توان آن ها را از اولین شیشه های رنگی دانست که در بناهای ایرانی به کار رفته اند. همین شیشه ها باعث می شوند که وقتی در خود عمارت گشت می زنید، نور طلایی خورشید زمان عبور از این شیشه ها به هزار رنگ دربیاید و شکوهی به وسعت داستان های هزار و یک شب را به این بنا بدهد. ناگفته نماند که نت های معماری به کار رفته در این اثر به سبک اروپای و باروک هست و به همین خاطر، با تمام قدمتی که دارد، همچنان چهره ای جوان و دوست داشتنی دارد. این بنا به دست علی خان قوام الملک در سال ۱۸۷۹ میلادی ساخته شده است که در سال ۱۸۸۶ میلادی آماده بهره برداری شد.

مسجد نصیر الملک

یکی از درخشان ترین و پر تصویر ترین معماری هایی که در جنوب کشور قرار دارد، مسحد نصیر الملک است. تمام فرش هایی که در این مسجد می بینید از فرش های دستباف خاص است که به دست هنرمندان فرش بافی کشور به صورت اختصاصی برای این مسجد ساخته شده است. این مسجد در قرن ۱۹ میلادی ساخته شده است و رنگ آبی آسمانی که پوشش طیف رنگی این بنا است یکی از شگفتی های معماری و طراحی داخلی امروز به حساب می آید. برای این که بتوانید بهترین تصاویر را در این مسجد از بازی نور خورشید با پنجره های رنگارنگ آن ببینید می بایست بین ساعات ۹ تا ۱۱ صبح به دیدن این مسجد در شیراز بروید.

مسجد نصیر الملک

نارنجستان قوام یا باغ نارنجستان

این بنا متعلق به قوام الملک است که از اشرافی های قاجار بوده و این باغ را در سلا ۱۸۷۹ میلادی بنا کرده است. ساخت نارنجستان قوام تا سال ۱۸۸۶ به طول انجامید. این خانه که حیاطش به وسعت یک پارک امروزی پر از گل و گیاه است به زینت الملوک هدیه داده شد و در حال حاضر به نام خان زینت الملوک معروف است. یکی از نکات جالبی که در مورد این خانه اشرافی گفته می شود این است که برای طراحی معماری این خانه از پاپ آن زمان شخصی به اسم پدر یوفام کمک گرفته شده است. البته ناگفته نماند که جدا از باغ زیبای این خانه، طبقه همکف آن مجموعه ای بی نظیر از فرش های دست بافتی است که به دست هنرمندان به نام این صنعت بافته شده است.

باغ نارنجستان

باغ نظر

باغ نظر، جلوه ای رسمی دارد که در زمان کریم خان زند ساخته شده است که البته امروزه از آن به عنوان موزه پارس هم یا می شود. سقف های عمارت باغ نظر و ستون های بلند آن از شاهکارهای معماری و ظریف بری ایران است که البته در خاورمیانه زبان زد خاص و عام است و سالانه بسیاری از اروپایی ها برای تماشا و همچنین الگو برداری به شیراز می آیند و از این باغ دیدن می کنند.

باغ نظر

موزه پارس در باغ نظر

موزه پارس کوچک است و در همین باغ قرار دارد. موزه پارس مانند گنجینه ای بی مثال از طراحی داخلی و صنایع دستی شیراز است که نمونه آن را در هیچ کجای دیگر نمی توان پیدا کرد. موزه پارس که یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شیراز به حساب می آید، می تواند میعادگاهی برای کسانی باشند که به هنر دستی ایران زمین در قرن هفتم و هشتم علاقه زیادی دارند.

معرفی بازارهای بندر انزلی
معرفی بازارهای بندر انزلی
این خاک را می توانید بخورید!
این خاک را می توانید بخورید!
ایران آماده ثبت جهانی جاده ابریشم است
ایران آماده ثبت جهانی جاده ابریشم است
۱۰ مورد از بهترین پارک های تهران
۱۰ مورد از بهترین پارک های تهران