قوانین جدید برای اخذ ارز مسافرتی چگونه است؟

شرایط اخذ یورو برای ارز مسافرتی

با توجه به شرایطی که هر روزه برای ارز مسافرتی ارائه می شود، بازار سفر های خارجی بسیار تغییر و تحول یافته است. در این بین عدم اشاره به میزان و نحوه دریافت ارز مسافرتی برای مسافران زمینی و دریایی و همچنین عدم وجود اسم فرودگاه مشهد در میان فرودگاه ها، جزو نواقص قوانین جدید می باشد. در ادامه، شرایط دریافت ارز مسافرتی را در مجله الی گشت عنوان می کنیم.

روابط عمومی بانک مرکزی و اقتصاد نیوز اعلام نمودند، در راستای اجرای تصمیم مورخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ستاد اقتصادی دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز با بهای ۴۲۰۰۰ ریال برای هر دلار آمریکا و به منظور تثبیت بازار ارز اتخاذ شد، از تاریخ ۲۱ فروردین سال ۱۳۹۷، بانک مرکزی برای تأمین ارز تمام نیازهای قانونی تجاری و تولیدی اجرا می شود. در نتیجه بر اساس بند (خ) ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی های مجاز قاچاق محسوب می شود و با متخلف طبق قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد خواهد شد.

اعلام بسته جدید ارز مسافرتی در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۷

با توجه به تصمیماتی که هیات دولت در تاریخ ۱۴ مرداد ۹۷ در رابطه با بسته ی جدید ارزی اعلام کرد، تامین ارز مسافرتی بر عهده ی بازار ثانویه یا همان صرافی ها واگذار شد. که شرح این خبر به صورت زیر است.

رئیس‌کل بانک مرکزی تصریح کرد: ضمن اینکه الآن ورود ارز به کشور توسط صرافی‌ها را آزاد کردیم. صرافی‌ها زین‌پس هم می‌توانند طلا وارد کنند هم اسکناس.

شرح کامل خبر را می توانید در لینک زیر مطالعه نمایید.

پرداخت ارز مسافرتی متوقف شد! چطور این ارز را بگیریم؟

شرایط اخذ یورو برای ارز مسافرتی
مطالب مرتبط:
شرایط جدید فروش ارز به مسافران
آغاز صدور ویزای فرودگاهی آذربایجان برای ایرانی ها

قبل از تصویب قانون جدید ارزی، مردم با مراجعه به بانک های ملت، ملی و سامان می توانستند ارز خود را خریداری کنند. حتی بانک ملت سامانه فروش الکترونیکی ارز نیز داشت. برای دو بانک ملی و سامان حضور فرد الزامی بود. اکنون با قانون جدید این شرایط متفاوت گردیده است.

طبق این ماده، ارز قابل نگهداری توسط هر شخص حداکثر ۱۰ هزار یورو می باشد و اگر کسی بیشتر از این مبلغ یورو و ارز مسافرتی دارد باید تا پایان ماه فروردین، نسبت به سپرده گذاری ارز خود در بانک ها اقدام نماید. بر اساس بخشنامه مورخ ۱۳۹۶٫۱۲٫۲۶ بانک مرکزی، در صورت سپرده گذاری ارزی در بانک ها، سود ارزی بر اساس مقررات بانک مرکزی به سپرده های مزبور پرداخت خواهد شد و بازپرداخت اسکناس به سپرده گذاران ارزی، در صورت مطالبه آنها تضمین می شود.

بانک ملی مرکزی- ارز مسافرتی

پس از این موضوع بانک مرکزی ایران اطلاعیه شماره ۲ را معرفی کردند. در اطلاعیه شماره ۲ یکسان سازی نرخ ارز در رابطه با نحوه تأمین ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی با توجه به شرایط مخصوص زیر برای تمام عموم مردم ایران عنوان گردید. مطالب اطلاعیه دوم به شرح زیر می باشد.
۱- ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال به میزان ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می شود. میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع به غیر از عراق ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها می باشد. (مبلغ ارز برای کشور عراق هنوز مشخص نشده است).

نکته: کشورهای هم مرز و مشترک المنافع شامل کشورهای ارمنستان ، آذربایجان ، بلاروس ، استونی ، لتونی ،لیتوانی ، گرجستان ، قزاقستان ، قرقیزستان ، مولداوی ، روسیه ، تاجیکستان ، ترکمنستان ، اوکراین ، ازبکستان ، ترکیه ، افغانستان ، بحرین ، قطر ، کویت ، پاکستان ، عمان ، امارات متحده عربی می شود.

تبدیل ارز مسافرتی- سفری راحت تر

۲- از مدارک مورد نیاز برای اخذ یورو و ارز مسافرتی باید به ارائه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط هواپیما، ویزای کشور مقصد (در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور به بانک ملی اشاره کرد.

نکته: از فرودگاه های مبدا تنها به امام خمینی (ره)، اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه و اهواز نام برده شده است.

۳- در هنگام پرداخت معادل ریالی ارز مسافرتی به شعب منتخب بانک ملی اقدام متقاضیان باید در مقابل آن سند حسابداری/رسید دریافت کنند.
۴- برای پرداخت ارز مسافرتی در باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی (پس از باجه کنترل گذرنامه) باید سند حسابداری/ رسید آن توسط باجه دریافت شود و پس از آن، ممهور کردن گذرنامه متقاضی انجام می شود.

۵- میزان و ترتیبات پرداخت ارز به زائران عتبات عالیات (برای کشورهای عراق و عربستان سعودی) پس از هماهنگی با سازمان حج و زیارت اطلاع رسانی خواهد شد.

۶- تأمین ارز درمانی و دانشجویی با رعایت مجموعه مقررات ارزی از طریق بانک های تجارت و سامان کمافی السابق ادامه می یابد.

euros- دریافت ارز مسافرتی

بر اساس گزارش روابط عمومی بانک سامان در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۷، در راستای سیاست‌ جدید یکسان‌سازی نرخ ارز که توسط بانک مرکزی ابلاغ شد، بانک سامان به‌عنوان بانک عامل فروش ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویان غیربورسیه تعیین شد.

این گزارش حاکی است، حداکثر مبلغ قابل تأمین ارز دانشجویی قابل پرداخت یا حواله سالانه ۱۵هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها بابت شهریه دانشگاه و ماهانه حداکثر یک‌هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها برای اقامت دانشجو و ۵۰۰ دلار برای هر عضو خانواده وی می باشد.

پرداخت ارز دانشجویی پس از تأیید وزارتخانه مربوطه (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به نرخ اعلامی بانک مرکزی انجام خواهد شد. در ضمن برای پرداخت های ارز دانشجویی بایددر هر سال تأییدیه وزارتخانه مربوطه گرفته و تمدید شود. بانک سامان نیز همانند بانک مرکزی به ارائه ارز مسافرتی می پردازد.

فروش ارز درمانی نیز طبق مقررات جاری بانک مرکزی، حداکثر معادل ۱۰هزار دلار بوده که با تاییدیه و تشخیص کتبی پزشک متخصص معالج داخلی و تأیید شورای عالی پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت می گیرد و برای مبالغ بیش‌از ۱۰ هزار دلار یا معادل آن، با اخذ مجوز از بانک مرکزی ج.ا.ا. و رعایت سایر ضوابط و مقررات این پرداخت انجام می‌شود.

دریافت ارز مسافرتی و یورو در ایران

افراد واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به شعب بانک سامان در سراسر کشور و ارائه مدارک و مستندات لازم اقدام نمایند. در پی این جریان صرافی های خیابان فردوسی به حالت نیمه تعطیل در آمده اند و آن صرافی هایی هم که باز کردند تنها به فروش لیر و روبل پرداختند. همچنین مردم برای خرید ارز یورو یا معادل آن به بانک ملی و شعب آن مراجعه نمودند.

در قبل از مصوبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷، هر شهروند ایرانی بالای ۱۲ سال فقط برای یک بار سفر در سال خود (سفر عادی و زیارتی) به ترتیب ۳۰۰ و ۲۰۰ دلار ارز مبادله ای دریافت می کرد. این ارز مختص به سفرهای هوایی بود و به سفرهای زمینی و دریایی تعلق نمی گرفت. همچنین این ارز، به صورت حواله در شعب منتخب و پرداخت در فرودگاه (هنگام عبور از گیت) به متقاضیان ارائه می‌شد. نکته قابل توجه اینکه به هنگام دریافت ارز مسافرتی مراجعه حضوری کلیه اشخاص متقاضی الزامی بود. مدارک لازم بدین منظور:

 • ارائه اصل کارت ملی به همراه کپی
 • ارائه اصل گذرنامه جمهوری اسلامی ایران به همراه کپی
 • بلیط هواپیما (یکسره یا دوسره) ممهور به مهر آژانس مسافرتی به همراه کپی
 • اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور به مبلغ ۷۵۰۰۰ (هفتاد و پنج هزار) تومان در یکی از شعبه‌های بانک ملی ایران، به استثنای مسافران معاف از مالیات به همراه کپی
 • ویزای کشور مورد نظر (در مورد کشورهایی که سفر به آن‌ها نیازمند اخذ ویزا است) به همراه کپی

نکته: در این مواقع حضور صاحب بلیط و پاسپورت، برای دریافت حواله ارزی ضروری می باشد.

گفتنی است، اگر هرگونه سوالی در مورد این مطلب داشتید می توانید با روابط عمومی بانک مرکزی یا روابط عمومی بانک سامان تماس بگیرید.

 1. شهناز

  سلام برای دریافت ارز باید یکسال از دریافت ارز گذشته باشد.. مثلا من تو ماه خرداد نود و شیش ارز گرفتم … باید تو همون خرداد بگیرم.. یا فرقی نمیکنه چه ماهی باشه؟ سال تغییر کنه ارز میتونم بگیرم؟

  • فرهاد

   سلام.نه شما باید از چند روز قبل دریکی از شعب ارزی بانک ملی.ملت.سامان.اقدام کنیدو وجه اونو پرداخت کنید ودر فرودگاه فقط یورو تحویل بگیرید.

 2. عليرضا

  سلام بیشترین مقداری که برای ارز مسافرتی میشه یورو گرفت چند یوروه ؟ برای هرنفر و ایا طبق تعداد افراد میشه ارز خریداری کرد ؟ مثلا یه زوج میتونن دو تا حواله بگیرند و از باجه ارز دریافت کنند

 3. Alireza

  سلام بیشترین مقداری که برای ارز مسافرتی میشه یورو گرفت چند یوروه ؟ برای هرنفر و ایا طبق تعداد افراد میشه ارز خریداری کرد ؟ مثلا یه زوج میتونن دو تا حواله بگیرند و از باجه ارز دریافت کنند

 4. فریما

  سلام خسته نباشید

  من شهریه کالجی که باید اپلای کنم حدود ۲۸۰۰۰ پوند هست در سال.
  پس من باید چیکار کنم اگر ارز بیشتر از معادل ۱۰۰۰۰ یورو تعلق نمیگیره بمن؟
  پس من برای

 5. رامین

  سلام در تهران زندگی دائم دارم ولی چون گرین کارت امریکا دارم باید سالی یکبار به انجا برم ( برای دیدار با فرزندم) ایا ارز مسافرتی به من تعلق میگیرد…

 6. ش. چ

  سلام
  ما از تور برای سفر خرید کردیم. که به صورت پی دی اف برایمان ور هتل و بلیط هواپیما را فرستادن. آیا برای ارز مسافرتی این مدارک به صورت پرینت قابل قبول است؟

 7. زینب

  سلام. من به اتفاق دو فرزندم (۱۱ ساله و ۸ ساله) قصد مسافرت به شانگهای داریم.(توریستی) . با توجه به اینکه خودم شخصا اقدام کردم و از امکانات آژانس استفاده نمیکنم آیا این مقدار ارز برای سه نفر کم نیست؟

 8. رعنا

  با عرض سلام من گرین کارت آمریکا را دارم و مجبور هستم سالی یکی دو بار به ایران مسافرت کنم آیا ارز دولتی به من تعلق میگیرد .لطفا به من جواب بدهید.با تشکر رعنا

 9. علی

  از شرکت خرید انلاین بلیط برای سفر خرید کردیم. که به صورت پی دی اف برایمان بلیط هواپیما را فرستادن. آیا برای ارز مسافرتی این مدارک به صورت پرینت قابل قبول است؟
  بعدش ما پول رو داخل شهر میریزیم بعد خروج در فرودگاه ارز رو میدن؟ پس اصولا نباید اون بلیط داخل شهر مهم باشه دیگه عملا م وقع خروج میدن ارز رو نه؟

 10. مژگان

  در مورد دریافت ارز دولتی یه منبع دیگه نوشته بود باید حتما بلیط دوسره داشته باشی … یعنی بلیط های یکسره ارز دولتی تعلق نمیگیره؟

 11. Negar

  سوالم این بود که اگه مثلا واسه استانبول ۵۰۰ یورو بگیرم بعدش بخوام برم تایلند نمیتونم دوباره ۵۰۰ یورو بگیرم؟؟؟ سالی ۱۰۰۰ یورو حتما باید تو یک سفر باشه؟

 12. پوریا گلی

  سلام . فاصله بین تهیه بلیط و پرواز باید چند روز باشه ؟ آیا این مهمه ؟ چون من بلیط برای یک هفته آینده تهیه کردم اما میخوام قبل از تعطیلی بانک ها اقدام به دریافت ارز دولتی بکنم

 13. ساناز فرهنگ

  با سلام.با توجه به شلوغی و صف طولانی بانک های فرودگاه میشه ارزو و چند روز قبل از فرودگاه تهیه کنیم؟؟یا فقط روز سفر ممکنه؟؟چون شاید به پرواز نرسیم؟؟

 14. رضا

  سلام
  اگر کشور مقصد ارز ۱۰۰۰یورویی باشد ولی پرواز ۲مسیره باشد
  مثلا مقصد سنگاپور باشد ولی از طریق قطر
  ارز ۵۰۰یورویی قطر به ما تعلق میگیره یا ۱۰۰۰یورویی سنگاپور؟

  • رضا

   نه باید قبلش بری بانک، شعبه هایی که این کار رو انجام میدن با مدارک لازم پول رو بدی. تو فرودگاه بعد از رد شدن از گیت بهت ارز معادل رو میدن

 15. مهدی

  با سلام.

  من شهروند دوگانۀ کانادا و ایران هستم و محل اقامتم ایرانه و بعد از ۵ سال برای مسافرت می خواهم به کانادا بروم اما چون پاسپورت کانادایی دارم، ویزای کانادا احتیاج ندارم و لذا ویزا ندارم. آیا به من ارز مسافرتی می دهند؟

  با تشکر

 16. نیک زاد

  سلام شخصی که قصد سفر هوایی به عراق را دارد به چه طریق و چه میزان می تواند دلار و یا یورو تهیه کند و اقدامات لازم جهت دریافت چه می باشد

 17. شفا

  با سلام
  آیا ممکنه بعد اینکه کرت بگیری و ارز را دریافت کنی مشکلی برات پیش بیاد میتونی بعد از کنسلی بلیط برگردی یا باید ارز را عودت بدیم.

 18. ارزی

  آقا اگه گیت دوم را رد کردین خواستین برگردین ، باید ارز را پس بدین – پس حواستون جمع باشه
  ولی با این حال بد نیست بدونید که یه بلیط رفت به استانبول یا گرجستان میگیرید میشه ۴۰۰ برگشت هم میشه ۳۰۰ با عوارض خروج از کشور میشه ۱ میلیون که برین و همون شب برگرید ، الان کسی این کارو بکنه حداقل ۱ میلیون تومن گیرش میاد ( هر یورو ۱۰۰۰۰ تومن)
  چاکریم

 19. محمد

  سلام،
  دوستان من امسال قبل از تغییر قانون عوارض خروج ، یکبار با عوارض ۷۵ هزار تومنی از کشور خارج شدم، الان برای خروج باید ۳۳۰ هزار تومن پرداخت کنم؟

 20. حبیب

  سلام بعد از اقدام به تهیه ارز مسافرتی چند روز ط.ل میکشد که همه کارها انجام شود؟ لطفا هرچه سریعتر پاسخ بدید ممنونم

  • بهنام

   شما ۴ روز قبل از پرواز از بانکهای تعیین شده اقدام به دریافت حواله میکنید و دیگه کاری ندارین تا در فرودگاه و بعد از عبور از گیت خروج و کنترل پاسپورت به باجه اون بانکی ازش حواله گرفتین مراجعه میکنید و مبلغ حواله رو که حالا ۱۰۰۰ یا ۵۰۰ تا هست رو ارز میگیرین

 21. پرویز

  درود به شما. من بلیطم رو به صورت آنلاین خریداری کردم الان بصورت pdf هستش با چاپ کردن اون میشه به بانک مراجعه کرد و مهر زد تا موقع خروج ارز بگیریم؟

 22. رضوی

  سلام آیا اگرمثلا یک ماه قبل ازسفر حج تمتع ارز دولتی برای سفر به عراق یاسوریه گرفته باشی برای حج تمتع دیگر ارز دولتی به فرد تعلق نمیگیرد؟

 23. میم

  سلام.چند روز قبل میشه برای گرفتن ارز اقدام کرد؟اصلا تاریخش مهم؟ من تمام مدارکم آماده است و ۲۰ روزه بعد بلیط دارم.آیا الان میتونم اقدام کنم؟

 24. ساناز

  سلام. من اوایل اردیبهشت میخواستم برم ترکیه . از آنجایی که ساکن بندرعباس هستم معمولا به دبی میرفتم و معمولا هم ارز مسافرتی نمیگرفتم. آخرین بار دو سال پیش من و مادرم برای دبی ارز مسافرتی خواستیم و به این صورت بود که مراجعه کردیم به یکی از شعب بانک ملت و با ارائه ی بلیت و ویزا و خروجی و واریز مبلغ ریالی ۳۰۰ دلار به هر نفر یه حواله گرفتیم. رفتیم فرودگاه و از گیت بازرسی پاسپورت و ویزا رد شدیم و قبل از سوار شدن به هواپیما یک باجه ی کوچک بود که با ارائه ی مدارک و حواله ی بانکی نفری ۳۰۰ دلار گرفتیم و رفتیم.امسال رفتیم آژانس بلیت بگیریم برای ترکیه که کارمند آژانس گفت معادل ۵۰۰ یورو برای کشورهای هم جوار ولی دلار میدن. ولی ما رو راهنمایی درستی نکردن.فقط گفتن همه ی بانکها ارز مسافرتی میدن. ما رفتیم بانک ملی و گفتن اینجوری نیست که بیای و بگی ارز میخوام. باید از ۴ صبح بیای در بانک وایسی و تو صف نوبت بگیری. و اون موقع ساعت ۹ صبح بود. ما حدود ۸ تا بانک رفتیم ولی متاسفانه همه گفتن باید ساعت ۴ صبح میومدی نوبت میگرفتی.

  • محمدرضا

   روالش این جوری که معمولا باید صبح اول وقت بری وقت بگیری توی همون روز بهتون نوبت میدن / بانک های ملت تجارت ملی و سامان هم بانی ارز مسافرتی هستند / من خودم ۸ صبح رفتم برات ۱۰ صبح نوبت زد ۱۰ صبح هم اومدم و یک ربع کارم انجام شد و حواله رو گرفتم

 25. ارش

  این چه قانونیه مگه بچه زیر ۱۲ سال هزینه نداره که مثلا فرزند من برای چند روز نباید ارز دریافت کنه چطور عوارض کامل باید پرداخت کنه وهمه هزینه هارو داره

  • محمدرضا

   با توجه به قوانین بانک ها بین ۴ تا ۷ روز قبل از تاریخ بلیط رفت می تونید به بانک برای ارز مراجعه کنید که بانک ملت از همه زودتر حواله رو میده ۷ روز قبل از تاریخ بلیط و بانک هایی مثل سامان ۴ روز قبل از تاریخ بلیط بهتون حواله رو میدن

 26. حسن

  سلام فرض کنید من میخوام برم استانبول. بعد پانصد یورو هم ارز دولتی به قیمت پنج هزار تومن گرفتم. و رفتم استانبول بعد فرض کنید که من فقط دویست یورو خرج کردم. آیا سیصد یورو باقیمانده رو بصورت فیزیکی و اسکناس میتونم با خودم وارد کشور کنم؟ که بعدش تو بازار آزاد به قیمت نههزار و پونصد بفروشم و هزینه سفر رو اینجوری جبران کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  • محمدرضا

   بلی کل مبلغ ارز رو به صورت اسکناس توی باجه بانک تو فرودگاه بهتون تحویل میدن و هیچی هم خرج نکنید کل مبلغ رو می تونید برگردونید

 27. شاهین

  سلام دوستان این زمزمه واقعیت داره ک میخوان تا اخر تیر ماه ارز مسافرتی رو حذف کنن ؟؟ هرکسی ب امید ارز واسه مرداد ماه تور گرفته باید بگم ک ارزی در کار نیست و باید با قیمت بالا ۹ هزار تومن بخرید

 28. جواد

  سلام ممنون از مطلب خوبتون بنده ۲۲ ام پرواز دارم اما پروازم شب هستش! ساعت ۱۰ شب اونجا بازهم ارز مسافرتی پرداخت میشه یا نه ؟ لطفا راهنمایی کنید.!؟

 29. نگین

  سلام من ۲۸تیر مسافرم بنظرتون با توجه ب حذف ارز دولتی امکانش هست با نرخ ازاد حساب کنن؟؟؟؟ شنیدم میگن تا اخر ماه حالا منم اخر ماه دارم میرم

 30. فرشاد

  سلام میبخشین من تاجیکستان کار میکنم میخاستم ببینم ارز مسافرتی بمن تعلق میگیره با بلیط رفت فقط
  چون برگشتم معلوم نیست کی شرکت بلیط تهیه کنه برگردم دو ماه یه بار میرم میام ممنون میشم جواب بدین

 31. محمدرضا

  سلام
  من فراموش کردم حواله ارز مسافرتیمو در فرودگاه نقد کنم و در واقع با زن وبچه در کشور ترکیه بدون یک دلار یک یورو و حتی بدون پول خودمان بد جور دستم تو حنا موند و ساعتها منتظر شدم تا یک نفر از هم میهنان بسیار محترم من را به هتل محل اقامتم رساند
  راهکار دریافت ارزم را لطفا بیان کنید

  • تیرانا

   برگشتین ایران برین همون بانک حواله رو باطل کنید پولتون رو پس بگیرین
   توی ترکیه هم اگه استانبول هستین توی میدان تقسیم دفاتری هست که کارت عابر بانک ایرانی بکشین بهتون لیر میدن .

 32. مهیار

  سلام
  من هفته گذشته رفتم گرجستان قبلش رفتم بانک ملی میدان ولی عصر اتفاقا قسمت ارزی خیلی خلوت بود نیم ساعته کارم انجام شد. نمیدونم این شایعات رو کی درست میکنه که ۴صبح باید بری بانک؟
  مردم نون ندارن بخورن فکر میکنید صف کشیدن برای صف کشیدن برن خارج؟

 33. ماهان

  سلام دوست عزیز
  من میخام رفت رو زمینی برم ارمنستان و گرجستان و برگشت رو با پرواز از گرجستان برگردم تهران
  آیا با بلیط پرواز برگشت در شعب منتخب می تونم ارز دولتی تعلق می گیره
  سپاس فراوان

 34. latifeh

  سلام
  میخواستم بدونم اگه من ارز مسافرتی برای کشور صربستان که هزار یورو ه بگیرم و یه بلیت چند مسیره بگیرم و توی استانبول پیاده شم و نرم به صربستان
  موقع برگشت بهم گیر میدن که مقصدت توی بلیت صربستان بوده ولی توی استانبول پیاده شدی و هزار یورو رو هم گرفتی؟

  • بهنام

   خوب شما بلیط رو باید ارائه بدین اگر بلیط قطعی باشه شما هزینه کنسلی باید بدی که اداه مسیر رو نری.
   اما اگه بلیط رزرو باشه و قید شده باشه حتما بلیط قطعی رو از شما میخوان. البته به کارمند باجه هم ربط دراه که دقت کنه به قطعی یا غیر قطعی بودن.
   اما در نهایت مقصد نهایی مهم هست. و طبق اون ارز میدن.

 35. Omid

  سلام. اطلاع دارید که اگر بلیط را از سایت هواپیمایی ها خریداری کنیم با توجه به اینکه مهر آژانس ندارد مورد قبول بانک هست یا نه؟

 36. فرزاد

  سلام؛من تور خودم رو ۹۷/۰۴/۲۳ رزرو کردم ولی ویزای مسافرتی من ۹۷/۰۴/۳۱ حاضر میشه آیا میتونم ارز مسافرتی رو بگیرم یا باید صبرکنم ویزای من حاضر بشه؛ممنون میشم پاسخ بدین

  • بهنام

   برای چه کشوری؟ اگر اون کشور نیاز به ویزا داشته باشه حتما ارئه ویزا لازم هست چه ۵۰۰ یورو چه ۱۰۰۰ یورو
   مگر اینکه ویزا نخواد دیگه اون موقع فقط بلیط مهمه و معیار تعیین ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ یورو هست

 37. سونيا

  تاریخ پرواز من ۵ مرداد ولی در ٢۵ تیر ویزا و بلیطم حاضر ایا در روز پروازم در فرودگاه ارز دولتی پرداخت می کنن و من حواله رو در روز ٢۵ تیر تهیه کنم؟

 38. سبحان

  دوستان کسی میتونه من راهنمایی کنه؟ من برای سفر مالزی از هواپیمایی قطر بلیت خریدم. بعد سفرمون اینجوری هست که اول میره قطر، چند ساعتی قطر هستیم و بعد پرواز میکنه به سمت مالزی. حالا سوال اینه که ما ۵۰۰ یورو ارز می‌گیریم یا ۱۰۰۰ یورو؟؟ (چون برای قطر ۵۰۰ یورو ارز میدن و برای مالزی ۱۰۰۰ یورو)

 39. سعید

  سلام اینکه حواله ارزی ارائه میشه یعنی بعداز حواله ارز مسافرتی دوباره باید به بانکهای مستقر در فرودگاه مراجعه کنی ؟

 40. حجت

  سلام خسته نباشید
  آیا به بچه‌ها هم ارز دولتی یا مسافرتی تعلق میگیرد
  وبه مقصد گرجستان برای هر نفر چقدر ارز مسافرتی تعلق میگیرد
  با تشکر

 41. احمدی

  سلام
  دانشجویان مقطع کارشناسی برای مهاجرت باید ارز آزاد تهیه کنند چون برای مقطع کارشناسی راز دانشجویی تعلق نمیگیره

 42. غلامرضا

  با سلام ما تور مالزی در۳ تیر ماه برای ۷ مرداد گرفتیم آیا ارز مسافری برا ما تعلق میگیره یا نه . تمام مدارکمون هم آماده هست.لطفا پاسخ بدین.ممنون

 43. علی

  با سلام
  بنده حواله ارز مسافرتی رو از بانک گرفتم و پروازم هم ۲ مرداد هستش آیا به کسانی که حواله گرفته اند قبل از ۳۰ تیر داخل فرودگاه ارز تحویل داده میشود؟

 44. eli

  با سلام و خسته نباشید.
  من میخواهم بلیط لحظه آخر(۲۴ساعت قبل) بگیرم. اگر به وقت اداری برسم بهم حواله ارز میدن؟
  مشکلی پیش رو ندارم؟
  کسی خبر داره هنوز ارز میدن یا نه؟
  لطفا سریع جواب بدید. با تشکر

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام به مریم منتظر عزیز
   هر زمان که بلیط هواپیمای سفر خود را گرفتید، می توانید با مراجعه به بانک ها و نشان دادن بلیط هواپیمای خود، از بانک ها حواله بانکی برای ارز دریافت کنید.

 45. پیمان

  سلام دوستان ببخشید من از کشور میخوام خارج شم این ۵۰۰ یورو الزامیست یعنی حتما باید۵۰۰ تا بگیرم یا امکان داره کمتر بگیرم؟؟؟؟؟؟ ممنون میشم کسی بهم بگه

 46. شهاب

  با سلام
  میخواستم بدونم برای دریافت ارز مسافرتی بلیط ها باید ممهور به مهر آژانس های مسافرتی باشه یا از طریق سایت ها میشه اقدام به خرید اینترنتی بلیط کرد و پرینت اون رو به بانک مربوطه ارایه گرد؟

 47. حامد

  سلام
  من واسه همین جمعه بلیط گرفتم به مقصد عمان شهر مسقط،فقط بلیط دارم و ویزا رو تو فرودگاه مقصد صادر میکنن،واسه همین هر بانکی رفتم قبول نکردن میگن حتما باید ویزا داشته باشی،چرا؟انصافه؟منم مسافرم
  لطفا اگر راهی داره بگید،از شیراز

 48. فروغ

  سلام.برای دریافت حواله ارز مسافرتی عوارض خروج از کشور هم باید پرداخت کرد؟
  پول باید حتما توی کارت بانک ملی باشه یا کارت عصو شتاب هم قبوله؟

 49. رضا

  سلام خسته نباشید ایا سه یا دو روز قبل از اینکه پرواز کنیم به خارج از کشور ایا میتونم ارزو دریافت کنیم چون فقط گفت ده حداقل چهار روز کاری

 50. نوری

  سلام
  پرواز ما روز جمعه عصر هست اگر حواله ارز رو از بانک بگیرم برای دریافت ارزم از فرودگاه ( باتوجه به تعطیلی روز جمعه) مشکلی پیش نمیاد ؟

 51. محمد شورچه

  با سلام خدمت شما ممنون میشم اگه این سوال منو جواب بدید.گ.میخواستم بپرسم من پارسال دقیقا اول شهریور ماه به ترکیه رفتم و سیصددلار ارز دولتی بهم دادن
  الان هم میخام به تایلند برم…یه ده بیست روزی مونده که یکسالم پر شه.خواستم بپرسم الانم بخوام برم با توجه ب اینکه ده بیست روزی مونده که یکسالم پر شه باز دوباره بهم ارز دولتی میدن؟یا باید صبر کنم تا این بیست روز هم بگذره؟؟؟
  و دومین سوالم اینه که من پارسال دلار گرفتم،ولی حالا که میخان یورو بهم بدن آیا ربطی به دلاری که پارسال گرفتم داره یا نه؟؟
  منظورم راجب اینه که هنوز یکسالم پر نشده
  و سوال اخرم اینه که به مسافرین تایلند چند یورو میدن..
  ممنون میشم اگه جوابمو بدین
  تشکر

 52. دانيال

  با سلام . من که تماس گرفتم بانک مرکزی گفتن ارز مسافرتی قطع شده . منم مسافرتم فعلا کنسل کردم . چطور شما ها میگین که ارز مسافرتی میدن هنوز؟!؟

  • بهزاد

   بنده شخصا با رئیس یکی از شعب بانک ملی در این خصوص صحبت کردم گفت هر روز از طرف بانک مرکزی ابلاغیه میاد که امروز هم حواله ارزی بدین و اصلا مشخص نیس تا کی ادامه داره، ولی اگر کسی چهار روز مونده به پرواز مبلغ ارز رو واریز کنه و حواله دریافت کنه ، حتی اگه ارز قطع بشه قطعا تو فرودگاه ارزشو میگیره

 53. محمدرضا

  سلام
  ما ویزای مهاجرتی گرفتیم بلیط یک طرفه هم گرفتیم ولی امسال بار اول هست از کشور خارج میشیم بنظرتون بانک متوجه میشه و حواله نمیده ؟

 54. مجتبی

  با سلام خدمت سایت عالی الی گشت
  عذر میخوام دوتا سوال داشتم که توی مطلب به صورت شغاف نتونستم پیداشون کنم
  ۱:در قانون قبل به افراد بالای ۱۲ سال ارز تعلق میگرفت،توی قانون جدید تغییر کرده؟از چه سنی تعلق میگیره؟
  ۲:هفت روز قبل از تاریخ پرواز بانک ملت تایید و رسید و پرداخت میکنن آیا بانک عامل دیگری با زمان بیشتری هست که مثلا ۱۰ روز قبل از تاریخ پرواز باشد زمان گرفتن رسید ارز؟
  ممنون

 55. عاطفه

  سلام ، ویزای تایلند ما ٣شنبه اماده می شه که قاعدتن حوالرو باید ۴ شنبه بگیرم تاریخ سفر ٢٧ مرداده ارز دولتی به ما تعلق می گیره یا خیر

 56. فرزین

  سلام. من بلیطم برای همین هفته هست و بر اساس اون حواله ارزی گرفتم اما الان آژانس هواپیمایی تور رو ۱ هفته عقب انداخته. آیا هفته بعد در فرودگاه ارز رو می تونم بگیرم یا به مشکل می خورم؟ چه کاری باید انجام داد؟

 57. شهاب

  ببخشید الانم میشه ارز مسافرتی گرفت
  چون مثله اینکه جدیدا نمیشه همچسن کاری کرد
  ممنون میشم راهنمایی کنین
  بعد سقف ارز مسافرتی همون ۱۰۰۰ دلار؟

 58. ناشناس

  شایعه راه میندازن دفتر هواپیماییها برای فروش تور و قیمت بالای بلیط هیچ تغییری در ادامه پرداخت ارز مسافرتی نیست امروز بانک بودم طبق روال عادی ارز پرداخت میشه دولت از پرداخت ارز مسافرتی درامد بالایی داره مسافران زیادی با این ارز اقدام به مسافرت میکنن هم از عوارض خروج بلیط هواپیما وووووسود بالایی میکنن پس گوش به شایعات ندید

 59. الفت

  کی شفاف سازی میشه جزیان ارز دولتی؟ من دو ساله دخترم رو ندیدم.امسال شرایط مهیا شده به دیدنش بروم.یک ماه پیش بلیط گرفتم.اکنون ارز دولتی گویا مشکلاتی دارد.کاش صریحا اعلام کنن که میدن یا نه؟

 60. محبوبه

  سلام . من برای گرفتن ویزای دانشجویی و هزینه های تحصیل خارج از ایران باید ارز دولتی بگیرم یا آزاد ؟؟؟ یعنی من پولم رو باید به یوروی ۱۲ تومنی تبدیل کنم یا یوروی ۵ تومنیه دولت؟؟؟؟

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام دوست عزیز
   شما زمانی می تونید ارز مسافرتی رو دریافت کنید که بلیط هواپیما را ارائه دهید و پرواز داشته باشید. در غیر این صورت ارز مسافرتی به شما تعلق نمی گیرد.

 61. پیمان

  با سلام خدمت دوستان

  خیلی ممنون میشم به این سوال پاسخ بدید

  در صورت گرفتن حواله ارز مسافرتی و انصراف از سفر، آیا بانک حواله رو پس میگره؟ و مبلغ ریالی رو بر میگردونه؟
  ممنونم

 62. علی

  سلام خسته نباشید برادرم بیلیت از شهر تبریز گرفته برای جفتمون و خودم در بندر انزلی هستم آیا اون میتونه حواله دولتی منو با داشتن کپی پاسپورت و اصل بیلیت هواپیمایی از بانک بگیره .تا روز پرواز که من میرم ؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد