اشعه کدام گوشی خطرناک تر است؟

آیا اشعه ی گوشی تنها یک شایعس؟

شاید خیلی هم از این موضوع نگذشته باشد که وقتی با گوشی‌های تلفن همراه صحبت می‌کردیم، احساس گرمای شدیدی در صورت خود احساس کرده که این گرما به اشعه های گوشی‌ مربوط بود. جذب تشعشعات توسط سر انسان بیش از ۱.۶ وات نمی‌تواند باشد و برای تشخیص مطابقت گوشی‌ها با این میزان باید بررسی‌های زیادی انجام شود. بر همین اساس طبق اعلام مسئولان سازمان تنظیم مقررات تمامی گوشی های موبایل که به صورت قانونی وارد می شوند، از نظر میزان تشعشع مورد بررسی قرار گرفته و در غیر این صورت مجوزی برای ورود به بازار را دارا نیستند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

اشعه گوشی
مطالب مرتبط:
بین تبلت و گوشی کدام یکی کاربردی تر است؟
رقابت دوربین گوشی های هوشمند

البته که تشعشعات آنتن‌های BTS دغدغه ذهنی همه جامعه است، اما با وجود آنکه همگان از گوشی همراه استفاده می‌کنند اما درباره تشعشات گوشی ‌های تلفن همراه کمتر حرفی زده می‌شود.

در آشفته بازار موبایل ایران که بنا بر اعلام مراجع مختلف بیش از ۹۰ درصد واردات آن از مجرای قاچاق و غیرقانونی انجام می‌شود، اینکه تاچه حد این روند کنترل شود جای بحث دارد. به هر صورت طبق اظهارات قبلی مسوولان سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نتیجه بررسی‌های صورت گرفته گویای آن است که گاهی برخی گوشیهایی که در بازار هست از نظر SAR در شرایط نامناسبی است؛ به گونه‌ای که در سال ۱۳۹۱ از میان ۱۲۲۵ گوشی بررسی شده ۳۹ مورد از نظر سلامت مردود اعلام شده و در موارد متعدد این نمونه‌ها از برندهای بسیار مطرح بودند.

این در حالی است که برای دریافت فرکانس متناسب با شرایط سلامت انسان لازم است که گیرنده‌ها با فرکانس‌های مورد نظر متناسب باشد و تشخیص تناسب دستگاه‌ها با این معیار موضوعی است که نیاز به آزمایشگاه‌های مختلف برای بررسی دارد.

اشعه گوشی

بسیاری از برندهای مشهور جهانی، محصولات خود را با کیفیت مختلف به مناطق مختلف فرستادخ و کشورهایی که دقت بیشتری دارند این گوشی ها را قبل از ورود به بازار تست می کنند تا از استاندارد تشعشعات آنها اطمینان داشته باشند. اگرچه این محصولات از نظر ظاهری شبیه به هم هستند اما از نظر کیفیت با هم متفاوتند.

برای سنجش آسیب رسانی امواج معیاری با عنوان SAR Specific Absorption Rate یا “نرخ جذب ویژه” تعریف شده که مقدار آن، میزان انرژی جذب شده توسط بدن را برای زمانی که در معرض تشعشعات رادیویی است نشان می دهد. بر اساس قوانین کمیسیون ارتباطات فدرال یا FCC ایالات متحده، میزان آن برای گوشی های موبایل تا ۱.۶ وات بر کیلوگرم پذیرفته شده و فرای آن گوشی تاییدیه FCC را دریافت نمی‌کند که معنایی جز ضرر برای سلامتی انسان ندارد.

باید توجه داشت که SAR در زمان استفاده از سرویس داده (Data Service) تفاوت داشته و در نظر داشتن SAR در زمان خرید تلفن همراه، نظیر در نظر داشتن بر چسب انرژی در زمان خرید یخچال، ماشین لباس شویی یا اتومبیل است.

برای فهمیدن SAR گوشی‌های مختلف نیز می‌توان به سایت www.gsmarena.com  مراجعه کرده و در قسمت انتهایی مشخصات گوشی میزان SAR آن را دید. البته سازمان تنظیم مقررات نیز روی پایگاه اینترنتی خود نتیجه مدل‌های مختلفی که از برندهای متعدد ، بررسی شده را اعلام می‌کند.

کشف آثار تاریخی در دژ الموت مربوط به دوره قاجار، صفوی و اسماعیلیه
تخریب یکی از آثار ملی ایران در آبادان
برگزاری یازدهمین نمایشگاه گردشگری در تهران
مرمت حافظیه شروع شد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code