اشیایی با قدمت ۳ هزار ساله در مازندران کشف شد!

کشف اشیایی با قدمت سه هزار ساله

به نقل از فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در استان مازندران اشیای عتیقه ای مربوط به هزاره اول قبل از میلاد کشف شد. در ادامه این مطلب با الی گشت همراه باشید تا از جزییات و چگونگی کشف اشیایی با قدمت سه هزار ساله با خبر شویم.

اشیایی با قدمت سه هزار ساله
مطالب مرتبط :
کشف قدیمی ترین اشیای پیدا شده در زمین
تلاش سازمان میراث فرهنگی کشور برای توقف حراج اشیای تاریخی ایران در لندن
عجیب‌ترین اشیاء پیدا شده در زمین که علم را ناتوان ساخته!

همچنین در همین راستا سردار سرتیپ دوم پاسدار امیر رحمت الهی، روابط‌عمومی فرماندهی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار کرد : یگان حفاظت در این استان و در پیگیری روند به دام انداختن قاچاقچیان اموال تاریخی و به دنبال دستیابی به اطلاعاتی که از سمت حامیان و دوستداران میراث فرهنگی مبنی بر به همراه داشتن مقادیری اشیای عتیقه در شهرستان بهشهر، رسیده بود، با تشکیل تیم مخصوص عملیات  یه منظور بررسی و شناسایی هویت این اشخاص مرتبط در امر قاچاق اشیای تاریخی، به موقع اقدام  کردند.

کشف اشیای سه هزار ساله

ایشان همچنین در این خصوص ابراز داشتند که ماموران یگان حفاظت با به کار گیری از ظرفیت حمایتی مراجع قضایی و انتظامی در طی  دو عملیات مجزا که در مرحله اول شامل ۵ قلم و در مرحله بعد ۴ قلم این اشیای قدیمی که از کوزه و ظروف سفالی تشکیل شده بود را کشف و ضبط کردند و در پی کارشناسی‌های فنی صورت گرفته از سوی کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران، اصالت و قدمت هشت قلم از نه قلم اشیای کشف شده را تایید و اعلام کردند قدمت آنها تقریبا به هزاره اول قبل از میلاد برمی گردد که در نهایت این افراد دستگیر شدند و به همراه پرونده تشکیل شده برای انجام مراحل قانونی به مرجع قضایی تحویل داده شدند.

توصیفی کوتاه از بهشهر مازندران

حال که به این شهر زیبا در استان مازندارن اشاره شد بد نیست به این بهانه اطلاعاتی هرچند کوتاه در مورد آن بیان کنیم. این شهر در شرق استان مازندران واقع شده است که دارای جذابیت ها و زیبایی های بی نظیری است که آن را بیشتر مدیون طبیعت است و نام این شهر را شاهان دوره صفوی برای این شهر برگزیدند که به معنای شریف ترین شهر است. از جاذبه های طبیعی آن می توان به وجود چشمه، آبشار، غار، سواحل، جنگل و مناطق محافظت شده، اشاره کرد که یکی از عوامل جذب گردشگران می باشد.

کاخ صفی آباد

در زمانی که به این شهر وارد می شوید کاخ صفی آباد را در لحظه اول ورود رویت می کنید که بر فراز کوه، عمارتی زیبا و با شکوه را نمایان می کند که از جای جای این شهر دیده می شود و علاوه بر این زمانی که با آن مکان مراجعه می کنید نیز نمای زیبایی از شهر را خواهید داشت. این کاخ یادگار دوران صفویه است و در زمان پهلوی و به دستور رضا شاه بازسازی شده است، اما در حال حاظر به دلیل اینکه جاده صفی آباد در منطقه نظامی واقع شده است، امکان بازدید از آن نیست و دور نمای آن را می توانید ببینید.

باغ عباس آباد

علاوه بر این کاخ زیبا، باغ عباس آباد نیز یکی از جاذبه هاب معروف بهشهر است که با شهر نیم ساعت فاصله دارد و شامل سد عباس‌آباد، مخزن، دریاچه سد، برج آجری و آسیاب آبی می‌شود و به دستور شاه عباس اول احداث شده است. این مجموعه نیز شامل جذابیت های دیگری از جمله رستوران‌ و سکوهایی برای کمپینگ و تفریحاتی مثل  قایق‌سواری و اسب‌سواری  هم می باشد.

آشنایی با اکو کمپ کویری متین آباد
آشنایی با اکو کمپ کویری متین آباد
ییلاق مازیچال محو شده در دل ابرها
ییلاق مازیچال محو شده در دل ابرها
اصفهان، مهد صنایع دستی و آثار هنری(بخش ششم)
اصفهان، مهد صنایع دستی و آثار هنری(بخش ششم)
غار پراو، خطرناک ترین غار ایران
غار پراو، خطرناک ترین غار ایران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code