افزایش استرس و نگرانی برای کاربران شبکه های اجتماعی

استرس در شبکه های اجتماعی

دانشمندان ایرلندی به تازگی با بررسی رفتارهای اجتماعی بر روی افراد مختلف به این نتیجه رسیده‌اند؛ ارسال پیام‌ های ناخواسته یا کنترل نشده در شبکه های اجتماعی، لایک زدن‌های اشتباهی یا عامل سوء تفاهم یا ارسال پیام‌های دوستی از سوی افراد نامطلوب به ‌علاوه زورگیری ‌ها و مزاحمت‌ های آنلاین ازجمله عوامل افزایش اضطراب و نگرانی‌های اجتماعی در دوران نفوذ این رسانه ‌های اجتماعی هستند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
با استرس‌های سرکار مقابله کنیم
مدیریت زمان: کار بیشتر در زمان کمتر با حداقل استرس

تحقیقات این محققان نشان از آن دارد که در دهه ۸۰ میلادی تنها ۴ درصد از آمریکایی‌ها از اختلالات مربوط به اضطراب و نگرانی رنج می‌بردند، اما این رقم در سال‌های اخیر به ۵۰ درصد افزایش یافته ‌است.

Headstrong و SpunOut دو موسسه ایرلندی هستند که تلاش می‌کنند عوامل دقیق این افزایش را شناسانده و آن را معرفی کنند. به اعتقاد آنها اگر چه شبکه‌ های اجتماعی برقراری ارتباط میان افراد را آسان کرده است، اما بین استفاده از این شبکه‌ها و ایجاد اضطراب در افراد هم رابطه مستقیم وجود دارد. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در ایرلند یکی از نتایج استفاده گسترده از شبکه‌ های اجتماعی ترس از فراموش شدن و کنار گذاشته شدن است. ارسال مداوم محتوا و عکس و ویدئو در این شبکه ‌ها توسط کاربران این تصور را در آنها بوجود می‌آورد که اگر از این کار دست بردارند به سرعت فراموش خواهند شد.

همچنین حضور و فعالیت در این شبکه‌ها، این تصور را بوجود می‌آورد که آنچه که کاربران دارند و آنچه انجام می‌دهند کفایت نمی‌کند. حس رقابت برای جلوه گری و خودنمایی از طریق این شبکه‌ها تقویت شده و افراد این تلاش را دارند که خود را در این شبکه‌ها شیک‌تر، زیباتر، قدرتمندتر، جذاب‌تر و… از آنچه که هستند نشان دهند.

افراد برای اینکه شناخت مناسبی از خودشان داشته باشند نیاز به فرصت و زمان کافی دارند، اما شتاب حاکم بر شبکه‌های اجتماعی چنین فرصتی برای آنها مهیا نمی‌کند. حفظ سلامت روان به آرامش و گاهی وقت‌گذرانی به تنهایی احتیاج ویژه‌ای دارد، اما شبکه‌های اجتماعی چنین فرصتی را از انسان‌ها خواهند گرفت.

محققان ایرلندی براین اعتقاد هستند که فیس ‌بوک و اینستاگرام افراد را به محصول و نه یک شخص تبدیل کرده است.محصولاتی که باید همیشه راهی برای افزایش جلوه ‌گری و جذابیت ‌شان پیدا شود و تلاش در این زمینه موجب نگرانی دائم افرادی است که مرتبا در فضای آنلاین حضور دارند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد