سرباز هخامنشی به تهران باز می گردد

بازگشت دوباره سرباز هخامنشی به تهران

حدود ۸۰ سال قبل، تکه ای از یک سنگ نگاره سرباز هخامنشی از کشورمان به سرقت رفت و به موزه هنر مونترال کانادا منتقل شد. این اثر باستانی ارزشمند، حدود ۶ سال قبل، از موزه کانادا هم سرقت شد و سرانجام از یک حراجی آثار باستانی در کشور آمریکا سر در آورد. خوشبختانه روز گذشته خبری خوش مبنی بر انجام رایزنی ها و اقدامات موثر برای بازگشت این سرباز ربوده شده به وطنش منتشر شد. برای آگاهی از جزئیات خبر بازگشت سرباز هخامنشی به تهران با مجله گردشگری الی گشت همراه باشید.

بازگشت سرباز هخامنشی به تهران
مطالب مرتبط:
کشف ۵۰۰ گور باستانی از دوره هخامنشی در استان کرمان
کشف آجرهایی ارزشمند از دوران هخامنشی
در عرض ۴۸ ساعت، چه کارهایی در سفر به شیراز انجام دهیم؟!

به نقل از خبرگزاری ایسنا، دوم مرداد ماه امسال، قاضی یک دادگاه عالی در کشور آمریکا، حکم بازگشت یکی از آثار تاریخی ارزشمند و سرقت رفته کشورمان را به تهران صادر کرد. سنگ نگاره سرباز هخامنشی حدود ۸۰ سال قبل از ایران دزدیده شده بود و پس از چند ماه به موزه هنر مونترال کانادا منتقل شد. این سرباز زخم خورده، حدود شش سال قبل، باز هم به سرقت رفت و سرانجام در حالی که در یک حراجی عتیقه جات در آمریکا به فروش گذاشته شده بود، ثبت و ضبط شد و جان سالم به در برد. امروز، شانسی دوباره به این سرباز وطن رو کرده و او می تواند به وطن خودش ایران باز گردد.

ابراهیم شقاقی مدیر کل امور حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در اینباره اظهار داشت:

در حال رایزنی و مکاتبه برای بازگشت سرباز هخامنشی به تهران هستیم. این سرباز در حال حاضر در نیویورک نگه داری می شود و امیدواریم فرآیند بازگشتش به کشور هر چه زودتر انجام شود.

موزه هنر مونترال کانادا

وی در ادامه به اقداماتی که در زمینه بازگشت این سنگ نگاره تاریخی انجام شده اشاره کرد و در این رابطه توضیحاتی چنین ارائه داد:

برای بازگرداندن این اثر ارزشمند تاریخی به ایران، مکاتبات زیادی انجام داده ایم. قرار بر این است که ابتدا نمایندگانی از ایران این سنگ نگاره را از مقامات آمریکایی تحویل بگیرند و در نهایت آن را به ایران بیاورند.

ناگفته نماند که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، همچنین در حال انجام مکاتبات برای بازگرداندن الواح معروف هخامنشی از دانشگاه شیکاگوی آمریکا به تهران است و مسئولان این سازمان اقدامات لازم را در این زمینه انجام می دهند. طبق گفته شقاقی، اتفاقاتی که اخیرا در زمینه سیاسی بین ایران و آمریکا رخ داده است، هیچگونه تاثیری در روند بازگشت سرباز هخامنشی به تهران و همچنین بازگشت دیگر آثار تاریخی کشورمان به وطنشان ندارد و اگر مشکل جدید یا خاصی پیش نیاید، شاهد بازگشت شکوهمند آثار به سرقت رفته ایران در دهه های قبل، به کشور خواهیم بود. امیدواریم که این اقدامات برای دیگر آثار تاریخی مسروقه ایران که در کشورهای اروپایی نگه داری می شوند هم تکرار شوند.

برگزاری مسابقه ی دوی ژئوپارک تریل قشم در ۲۱ بهمن ماه
برگزاری مسابقه ی دوی ژئوپارک تریل قشم در ۲۱ بهمن ماه
خانه آقازاده در ابرکوه، تنها خانه ی جهان با بادگیرهای دو طبقه
خانه آقازاده در ابرکوه، تنها خانه ی جهان با بادگیرهای دو طبقه
ایرانگردی؛ نارین قلعه
ایرانگردی؛ نارین قلعه
سوسن چلچراغ، گُلی که فقط در ایران می روید
سوسن چلچراغ، گُلی که فقط در ایران می روید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code