بازگشت ۱۱ هزار شی تاریخی به ایران پس از ۸۰ سال

بازگشت ۱۱ هزار شی تاریخی به ایران

خبر خوبی که در روزهای اخیر خبرگزاری های رسمی کشور اعلام کرده اند، بازگشت ۱۱ هزار شی تاریخی به ایران است. با توجه به سخنان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که گفته است، با استناد به رای دیوان عالی آمریکا قرار است ۱۱ هزار شی تاریخی ایران که بسیار ارزشمند هستند نیز به کشور بازگردانده شوند. گویا این آثار که الواحی از مجموعه تاریخی تخت جمشید محسوب می شده اند حدود ۸۰ سال پیش به صورت امانی و جهت انجام کارهای پژوهشی از کشور خارج شده اند و تاکنون به ایران بازنگشته بودند، اما با توجه به اخباری که اکنون در دست است قرار است که این آثار به ایران بازگردانده شوند. با توجه به اهمیت این خبر در ادامه همراه با الی گشت باشید تا بیشتر درباره خبر بازگشت ۱۱ هزار شی تاریخی به ایران اطلاعات داشته باشید.

بازگشت 11 هزار شی تاریخی به ایران
مطالب مرتبط:
رشد گردشگری سلامت در ایران
عمارت کلاه‌ فرنگی بی‌سیم دفتر کار وزیر شد
ثبت ملی سه بنای تاریخی در استان تهران

با توجه به آنچه که در بالا ذکر کردیم، مطابق با رای دیوان عالی آمریکا قرار شده است که ۱۱ هزار شی تاریخی که لوح گلی مربوط به باروی تحت جمشید است نیز به ایران بازگردانده شود.

به گزارش خبرگزاری های رسمی کشور، علی‌اصغر مونسان در حاشیه افتتاحیه دهمین نمایشگاه گردشگری شیراز با اعلام این خبر گفت: ما بسیار خوشحال هستیم که قرار این خبر خوش آیند را به ملت ایران و دوستداران محیط زیست بدهیم که قرار است ۱۱ هزار شی تاریخی که لوح گلی مربوط به باروی تخت جمشید است با رأی دیوان عالی آمریکا به کشور بازمی‌گردد.

وی همچنین افزود:‌ این الواح تاریخی حدود ۸۰ سال پیش به صورت امانی و برای انجام کارهای پژوهشی از کشور خارج شده اند اما تا کنون به کشور بازنگشته بودند.

به گفته ی رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور: با پیگیری‌های مستمر میراث فرهنگی با دانشگاه شیکاگو قرار است در مرحله اول ۱۷۸۴ شی بسته‌ بندی و به ایران ارسال شود.

بازگشت 11 هزار شی تاریخی به ایران

بازگشت نقش برجسته هخامنشی به ایران

نقش برجسته ی سنگی از یک سرباز پارسی که قرار است در بین اشیاه به ایران بازگردانده شود، در ماه اکتبر توسط بازپرسان دفتر دادستان منطقه «منهتن» از نمایشگاهی در موسسه «پارک اونیو آرموری»، جایی که این نقش برجسته در آن به مبلغ ۱٫۲ میلیون دلار به فروش گذاشته شده بود، ضبط شده است.

به گفته بازپرسان پرونده، این نقش برجسته اولین بار در سال ۱۹۳۶ (۱۳۱۵-۱۳۱۴) از ایران به سرقت رفته و پس از آن در سال ۲۰۱۱ بار دیگر از موزه هنرهای زیبای مونترال دزدیده شده است.

بازگشت 11 هزار شی تاریخی به ایران

ابراهیم شقاقی گفت، مدیرکل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی از مذاکره برای تسریع انتقال الواح هخامنشی به کشور این چنین خبر داد: رأی صادر شده از‌سوی دادگاه دیوان عالی آمریکا در مورد ”رد مصادره الواح هخامنشی“ قطعی است و خوشبختانه این رأی، استقبال دیوان عالی کشور آمریکا را نشان داد.

او با اشاره به تلاش‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای ارتباط با دانشگاه شیکاگو بعد از اعلام رأی دیوان عالی آمریکا، افزود: بعد از انجام مکاتبات و اقدامات معمول باید به مرور بتوانیم این الواح را مانند روندی که در چند سال گذشته برای بازگرداندن الواح قبلی به ایران استفاده شده، به کشور برگردانیم.

بازگشت 11 هزار شی تاریخی به ایران

وی همچنین با بیان اینکه این اشیای تاریخی به تازگی توانسته اند مجوز اوفک  (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا) را دریافت کنند و همچنین ادامه داد که کار بسته بندی اشیا به پایان رسیده اند اما در مرحله ی بیمه شدن با مشکلاتی روبرو شده که دلیل آن را تحریم های اخیر می دانند و فعلاً هم نمی توانند به تهران ارسالی داشته باشند ما هم گفته‌ ایم که باید در تهران تحویل دهند وگرنه مجبور هستیم اشیاء‌ را در لاهه از آنها تحویل بگیریم.

همچنین علی اصغر مونسان در ادامه سخنان خود افزود: بحث اینکه تحویل در کجا انجام می‌شود به زودی تعیین و تکلیف خواهد شد اما آنها بهانه‌ شان این است که به دلیل زیاد بودن اشیاء مدت‌ زمان بسته ‌بندی طول می ‌کشد.

معرفی بازارهای قشم
معرفی بازارهای قشم
آئین جهانی نوروز در برج میلاد برگزار شد
آئین جهانی نوروز در برج میلاد برگزار شد
۱۵ اسفند «روز ملی دریاچه ارومیه» نامگذاری شد
۱۵ اسفند «روز ملی دریاچه ارومیه» نامگذاری شد
سرباز هخامنشی به تهران باز می گردد
سرباز هخامنشی به تهران باز می گردد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code