برگزاری ۳ نمایشگاه در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان

برگزاری ۳ نمایشگاه در کاخ گلستان

به مناسب هفته میراث فرهنگی، سه نمایشگاه “فرش های کاشان در کاخ و تاثیر آن در مناطق دیگر” ، گزیده نامه نگاری های عهد قاجار در کاخ گلستان” و “عکس باسمه ای آلبوم خانه کاخ گلستان” از دوم خرداد ماه در مجموعه کاخ گلستان برگزار خواهد شد. در ادامه این خبر با الی گشت همراه باشید.

برگزاری 3 نمایشگاه در کاخ گلستان

آقای مسعود نصرتی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ موزه گلستان امروز اول خرداد ماه ۹۷، از برگزاری سه نمایشگاه به مناسب هفته میراث فرهنگی در این مجموعه خبر داد. نصرتی در رابطه با نمایشگاه “گزیده نامه نگاری های قاجار در کاخ گلستان” گفت: «در این نمایشگاه، بیش از صد پاکت نامه استفاده شده یا نشده، انواع و اقسام سربرگ های مصور و غیر مصور، نمونه هایی از نامه ها، برچسب پاکت ها، تلگراف ها و برخی دیگر از اشیایی که در نامه نگاری مورد استفاده قرار می گرفته و مربوط به دوران قاجار است، در معرض نمایش قرار داده می شود.

قدیمی ترین اثری که به نمایش گذاشته می شود، پاکت و سر برگ شخص مظفرالدین شاه و برچسبی از دوران ناصر الدین شاه است. نصرتی اظهار داشت که این برای اولین بار است که سربرگ های مصور قاجاری به نمایش گذاشته می شوند. وی زمان ورود این سر برگ ها به کشور را قرن بیستم میلادی و زمان حیات مظفرالدین شاه اعلام کرد.

مجموعه کاخ گلستان

مسعود نصرتی درباره نمایشگاه فرش های کاشان در این مجموعه برای بار چهارم گفت: «با روی کار آمدن سلسله قاجاریه، صنعت قالی بافی کشور دوباره احیا شد و در این دوران، توجهات دوباره به هنر قالی بافی معطوف شد و در نتیجه آن کارگاه های فرش بافی زیادی در کشور راه اندازی گشت.»

نقوشی که در این فرش های قاجاری به کار رفته است، بسیار نزدیک و  شبیه به نقوش فرش های دوران صفویه است. در واقع هنرمندان قاجاری همان سبک هنرمندان عصر صفویه را تقلید کردند. هنر قالی بافی کاشان نقش زیادی در احیاء این صنعت در کل کشور ایفا کرده است و قالی های این شهر را به راحتی می توان از روی ظرافت ابریشم آن از دیگر قالی ها تشخیص داد.

نصرتی در این رابطه افزود: «در این نمایشگاه، ۱۳ قطعه قالی و قالیچه به نمایش گذاشته می شود. یکی از شاخص ترین این آثار قالیچه بافت محتشم است.

کاخ گلستان

نمایشگاه سومی که در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان برگزار خواهد شد، نمایشگاه «عکس باسمه‌ای آلبوم خانه کاخ گلستان» است که در آن ۳۰ قطعه عکس با چاپ لیتوگرافی و تکنیک باسمه و گراور در معرض نمایش قرار خواهد گرفت. موضوعات این تصاویر، تصویری از ناپلئون بناپارت و دیگر شاهزادگان، زن عثمانی، دختر فرانسوی، یگان پیاده نظام، جشن روستایی، اقوام مختلف و … است.

لازم به ذکر است که این سه نمایشگاه در تاریخ ۲ خرداد ماه و راس ساعت ۱۴ افتتاح خواهد شد و به مدت دو هفته از ساعت ۹ صبح الی ۱۸ پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان خواهد بود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code