X

پرداخت هزینه سفر با تحویل زباله در مترو استانبول

ساخت دستگاهی جهت تحویل زباله در مترو استانبول

در یکی از ایستگاه های مترو در شهر استانبول می توانید بطری های آلومینیومی و پلاستیکی مصرف شده را تحویل دهید و در برابر تحویل این زباله ها کارت الکترونیکی شما که مربوط به حمل و نقل عمومی این شهر است شارژ می گردد این کار به وسیله دستگاهی انجام می شود که برای فروش معکوس در این ایستگاه مترونصب گردیده است. الی گشت در این مطلب، خبر از این اتفاق جالب زیست محیطی و تحویل زباله در مترو استانبول می دهد، پس با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط:
راهنمای متروی استانبول
راهنمای دقیق سیستم حمل و نقل در استانبول
وسایل حمل ونقل عمومی در استانبول

در هر صورت به یاد داشته باشید که اگر به استانبول سفر کردید و دوست داشتید از این جریان جالب و تحویل زباله در مترو استانبول را تجربه کنید، بطری های آلومینیومی و پلاستیکی که محتویات آن را مصرف می کنید، دور نیندازید، شاید مشکل شما را برای خرید بلیط مترو حل کنند. ایستگاه مد نظر نامشİTÜ-Ayazağa  در ماسلاک، که به عنوان دومین منطقه بزرگ اقتصادی استانبول مطرح است، قوطی‌ها و بطری های قابل بازیافت را از شما دریافت می کند و آنها را جهت بازیافت جمع آوری می‌کند.

مسئولان این شهر با همکاری یک شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات در استانبول به نام ایسباک (Isbak)، در ماه اکتبر، این دستگاه ها را که تحویل زباله در مترو استانبول را انجام می دهد و به فروش معکوس می پردازند، در ایستگاه متروی یاد شده راه اندازی کردند تا با راحت تر کردن شرایط جمع آوری زباله های قابل بازیافت، مردم را به انجام این کار تشویق کنند.

مردم قادر می باشند تا استانبول کارت های (کارت ویژه پرداخت هزینه حمل و نقل در استانبول) خود را با ارائه بطری های پلاستیکی و قوطی های آلومینیومی که قابلیت بازیافت دارند را توسط این دستگاه ها، شارژ نمایند، سپس این دستگاه ها، زباله های دریافتی را خرد و بسته بندی می کنند. مسئولان این شهر بر آنند تا پایان سال جاری، ۱۰۰ دستگاه دیگر را نیز در ۲۵ نقطه دیگر شهر، از قبیل مدارس و دانشگاه ها، نصب و راه اندازی نمایند.

اما باید در نظر داشت که برای این که بتوانید اعتبار کافی برای یک مسافرت را دریافت نمایید، باید زباله های زیادی را بازیافت نمایید. یک بطری پلاستیکی نیم لیتری، سه کوروس ارزش دارد وهر ۱۰۰ کوروس با اندازع یک یک لیره نیز ارزش دارد. میانگین کرایه یک سفر با مترو در این شهر برابر با ۲/۶۰ لیره می باشد، در واقع باید هر مسافر تقریبا ۲۸ بطری یک و نیم لیتری را تحویل دهد تا اعتبار کافی را برای یک سفر رایگان به دست آورد. اما قوطی های آلومینیومی ارزش بیشتری را دارا می باشند، به دلیل اینکه هر قوطی نیم لیتری ۹ کوروس ارزش دارد.

این طرح با هدف اشاعه دادن فرهنگ بازیاافت در بین عموم مردم است. هر قدر که قوطی ها و بطری های بیشتری را بازیافت کنید، اعتبار بیشتری نیز به دست خواهید آورد و باید آنقدر به این کار ادامه دهید تا بتوانبد یک سفر رایگان را دریافت کنید وبه شما هدیه داده شود.

شارژ استانبول کارت ها از این طریق علاوه بر استفاده آنها در خطوط مترو، مکان های دیگری از قبیل اتوبوس ها، ترامواها و حتی سرویس‌های بهداشتی عمومی سطح شهر و در کل برای ورود به هر جایی که این کارت ها را می پذیرند، قابل استفاده خواهد بود.

منبع: www.wral.com