ثبت رسمی «نوروز» در تقویم ونکوور کانادا

نوروز در تقویم ونکوور به ثبت رسید

شورای شهر ونکوور کانادا، نوروز را در تقویم رسمی این شهر قرار داد تا میراث معنوی ایرانیان و دیگر مهاجرانی که نخستین روز بهار را جشن می‌گیرند، به رسمیت شناخته شود. بخش قابل توجهی از جمعیت مهاجران ونکوور و کانادا را ایرانیان تشکیل می دهند و به همین هم ثبت رسمی نوروز در تقویم ونکوور خبر خوشحال کننده ای برای ایرانیان مقیم کانادا محسوب می شود. در ادامه همراه الی گشت باشید تا در مورد این خبر بیشتر صحبت کنیم.

ثبت نوروز در تقویم ونکوور
مطالب مرتبط:
برگزاری جشن نوروز ۹۸ با حضور ده کشور خارجی در جزیره کیش
نوروز در کشورهای دیگر چگونه جشن گرفته می شود؟
شباهت جالب بهار چینی ها با جشن نوروز!

پیشنهاد ثبت جشن نوروز در تقویم ونکوور کانادا از طرف جان سوانسون، عضو شورای شهر ونکوور ارائه شده بود تا نوروز را به عنوان یک روز رسمی در تقویم این شهر قرار دهند و به مناسبت آن جشنی در تالار شهر ونکوور برگزار شود. ایرانی ها بخش زیادی از مهاجران کشور کانادا را تشکیل می دهند و ثبت نوروز در تقویم ونکوور به معنای مشارکت و به رسمیت شناختن جامعه ایرانی ها به عنوان بخشی مهم و تاثیرگذار در جامعه کاناداست.

نوروز

در مصوبه این شورا آمده است:

«نوروز جشنی است که افراد از فرهنگ ها و پیشینه های مختلف را با طبیعت پیوند می دهد. ونکوور به تنوع قومیتی فرهنگی اش افتخار می کند و به همین دلیل هم این جشن را به رسمیت می شناسد. ایران یکی از ده کشوری است که بیشترین تعداد مهاجر را ونکوور می فرستد و زبان فارسی هم در راس زبان های پرکاربرد و غیرسمی این منطقه محسوب می شود.»

بنابراین واقعا جای آن بود که جشن سنتی و ملی ایرانیان در تقویم ونکوور هم به ثبت برسد. در این مصوبه این طور آمده است که نوروز را صد‌ها میلیون نفر از بیش از ۱۵ کشور جهان جشن می‌گیرند و در بیش از ۱۰ کشور تعطیل است و یونسکو هم آن را به عنوان میراث ناملموس معنوی بشری به ثبت رسانیده است.

مراسم نوروز

ثبت نوروز در تقویم ونکوور بحثی قدیمی است. در سال ۲۰۰۹ مجلس کانادا لایحه ای را برای افزودن رسمی نوروز به تقویم ملی کانادا مورد بررسی قرار داد. در نهایت استان بریتیش کلمبیا روز ۲۰ مارس را به عنوان «روز نوروز» اعلام کرد.

نوروز جشن بهار و پایان فصل زمستان آغاز بهار است و توسط میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا جشن گرفته می شود. جالب است بدانید که این جشن علاوه بر ایران، در ۱۵ کشور مختلف از آسیای میانه، آسیای جنوبی، منطقه قفقاز و … هم جشن گرفته می شود و در ۱۰ کشور جشن نوروز یک تعطیلی رسمی و عمومی محسوب می شود. حتی جشن نوروز در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت رسیده است. بر این اساس در روز ۲۰ مارس، شهر در اختیار جامعه ایرانیان قرار می‌گیرد تا مراسم جشن خود را برگزار کنند که شهردار و شورای شهر هم برای برگزاری آن مشارکت خواهند کرد.

سفره هفت سین

جشن باستانی نوروز

نوروز یکی از قدیمی ترین اعیاد و جشن های ایرانیان باستان است که با لحظه تحویل سال یا لحظه برابری اعتدال بهاری آغاز می شود. ریشه و خاستگاه اصلی نوروز ایران باستان است و امروزه هنوز هم کشورهایی که زمانی بخشی از خاک ایران بوده اند جشن گرفته می شود. در افغانستان هم مثل ایران، نوروز مصادف است با آغاز سال نو و سال جدید. در کشورهای دیگر ثل تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، سوریه، عراق، گرجستان، آذربایجان، آلبانی، چین، ترکیه، ترکمنستان، هند، پاکستان و ازبکستان هم این جشن به عنوان یکی از اعیاد رسمی شناخته می شود و مردم این کشورها این روز را جشن می گیرند.

دودکشی که به جای اینکه تولید آلودگی کند، دود را می بلعد!
آمادگی جزیره کیش برای برگزاری جشنواره تابستانی
چرا هتلهای ایران فقط اقامت و صبحانه دارند؟
شانزدهمین گردهمایی باستان شناسی کشور با حضور ۹ کشور خارجی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code