موضوع داغ حذف روادید میان ایران و کشورهای ارمنستان و روسیه

ویزا
تلاش های ایران برای حذف روادید با کشورهای همسایه کم کم به ثمر می نشیند،ولی در این مسیر پستی  بلندی های بسیاری وجود دارد که تنها زمان و پیگیری مستمر می تواند راهگشای آن باشد.با هم به بررسی اخبار اخیر می پردازیم.

سفر بی روادید بین ایران و ارمنستان
براساس توافق ایران و ارمنستان، اتباع دو کشور این امکان را خواهند یافت از شش ماه دیگر بدون نیاز به اخذ روادید به مدت ۹۰ روز در کشور مقابل اقامت کنند.

این توافق در چارچوب برنامه گسترش همکاری های دو کشور در بخش های مختلف بویژه گردشگری و همچنین تسهیل همکاری های بازرگانی از سوی دولت ارمنستان تایید و آماده امضا شد.

خبرگزاری «ارمن‌پرس» به نقل از شاروش کوچاریان معاون وزیر خارجه ارمنستان اجرایی شدن این توافقنامه را سبب تقویت روابط دو جانبه و تسهیل رفت و آمدها اعلام کرده است.
براساس این برنامه ریزی که در طول شش ماه به عملیاتی شدن نظام سفر بدون روادید ایرانیان و ارمنستانی ها به کشور مقابل منجر خواهد شد، زمینه تاثیر مثبت بر دیگر بخش های همکاری نیز فراهم خواهد شد.

تسهیل روادید؛ موضوع اول گردشگری ایران و روسیه

چندی پیش مسکو و تهران توافقنامه تسهیل صدور روادید برای بخش های مختلف از جمله تجاری و دانشگاهی را اجرا کردند و همزمان خبرهایی انتشار یافت که مذاکراتی در باره لغو نظام ویزا جریان دارد و این روند سبب شد روادید به موضوع اول گردشگری ایران و روسیه تبدیل شود.

سمیه پسندیده افزوده است: با آغاز فصل گرما، اندک اندک روس ها میزبان مسافران ایرانی می شوند، اما هنوز خبری از نتیجه مذاکرات لغو روادید برای گردشگران نیست و نه تنها لغو نشده، بلکه برای گردشگری تسهیل هم نشده است و گردشگرانی هستند که برای ایرادهای جزئی واقعا قابل چشم پوشی، ناموفق و بی نتیجه از کنسولگری روسیه در تهران خارج شده اند.
بنا به این گزارش، چند ماه پیش اخبار رسانه ای مربوط به برنامه لغو روادید میان ایران روسیه فراگیر شد که اظهار نظرهای مختلف را در هر دو کشور در پی داشت، اما حقیقت این است که هنوز اقدام عملی چندانی صورت نگرفته است، موانعی وجود دارد و هنوز هم هستند مسافران روسی که با وجود اعلام لغو روادید از سوی ایران به دلیل برخی موانع موفق به سفر نمی شوند.
نویسنده افزوده است: البته ظاهرا وضعیت برای مسافران روسی در ایران کمی بهتر است و اگر منع خاصی نداشته باشند، می توانند در فرودگاه تهران با پرکردن فرم شامل اطلاعات صفحه اول گذرنامه، پرداخت ۱۵ یورو حق بیمه، ۷۰ یورو هزینه ویزا و همچنین ارائه شماره تماس از یک فرد یا هتل، روادید فرودگاهی دریافت کرده و ۳۰ روز در ایران اقامت کنند.
بنا به این گزارش، مسافران روسی که از این روش برای دریافت ویزا اقدام کرده اند گفته اند که تمامی این روند فقط حدود ۲۰ تا ۵۰ دقیقه زمان می برد، اما گردشگران ایرانی باید برای سفر به روسیه کماکان ویزا دریافت کنند و اگر از طریق آژانس های مسافرتی اقدام نمایند که دردسرهای حضوری را حذف می کند، اما بین ۴۸۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه ویزا می شود.
نویسنده ادامه داده است: از سوی دیگر، آن دسته از مسافرانی که خود به سفارت روسیه مراجعه می کنند، باید هفت خوان رستم را پشت سر گذاشته و اگر کوچک ترین اشتباهی در دعوتنامه یا فرم درخواست ویزا باشد، مجددا راهی خیابان نوفل لوشاتو می شوند و باید پشت درهای بسته کنسولگری روسیه منتظر بایستند، ولی اگر روس ها بخواهند ویزا را از کنسولگری ایران در مسکو بگیرند با میهمان نوازی چای و شیرینی، فضای گرم کنسولی و مبلمان های راحت پذیرایی می شوند تا کارها انجام گیرد و لازم نیست مانند ایرانیان در تهران در سرما و گرما ساعت ها در خیابان منتظر ویزای روسیه بمانند.

راهنمای دریافت سیم کارت ارمنستان
راهنمای دریافت سیم کارت ارمنستان
معرفی هتل نشنال ایروان | ۵ ستاره
معرفی هتل نشنال ایروان | ۵ ستاره
خود را با این ویدیو برای سفر به ایروان آماده کنید
خود را با این ویدیو برای سفر به ایروان آماده کنید
معرفی فرودگاه بین المللی ایروان
معرفی فرودگاه بین المللی ایروان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code