خاک رنگی جزیره ی هرمز را نخرید!

خاک رنگی جزیره هرمز

جزیره ی هرمز دارای خاکی عجیب به رنگ قرمز است که به دلیل زیبایی که دارد، متاسفانه به فروش می رسد و حتی بسیاری، از شهرهای اطراف به این جزیره سفر می کنند تا خاک را خریداری کنند. حالا مسئولین به فکرافتاده اند و از مردم خواسته اند تا خاک رنگی جزیره ی هرمز را نخرند چون اگر این خاک از دست برود، در واقع یک میراث فرهنگی بزرگ از دست رفته است. با جزییات بیشتر این خبر همراه الی گشت باشید:

خاک رنگی جزیره هرمز
مطالب مرتبط:
کاخ ثابت پاسال، بزرگترین و گرانترین خانه تهران به مسجد تبدیل می شود
بازرسان یونسکو برای بررسی پرونده ارسباران به ایران می آیند

طبق خبرهای رسیده از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شخصی به نام آقای نادعلیان مدتی در این جزیره فعالیت داشته است و به همین سند، کتابی در این باره چاپ کرده است که در آن از مردم خواسته دست از خرید خاک ارزشمند هرمز بردارند و از صدمه زدن به زیبایی و صنعت گردشگری جزیره ی هرمز دست بکشند، چون درصورت از دست دادن این خاک، یک یادگار ارزشمند را از دست داده ایم. در واقع، یکی از دلایلی که مردم را به جزیره ی هرمز می کشاند، خاک قرمز رنگ آن است که در صورتیکه این خاک از بین برود، جدای از ضرری که به جزیره می رسد، بخش بزرگی از گردشگری جزیره هم از بین می رود.

کتاب آقای نادعلیان، «موزه دکتر احمد نادعلیان» نام دارد و در مورد فعالیت های ایشان در جزیره ی هرمز از سال ۱۳۸۵ و بعد فعالیت هنرمندان دیگر با راهنمایی ایشان، با استفاده از خاک رنگی و ساخت نقاشی های محیطی در ابعاد بزرگ است. این کتاب به ۲ زبان فارسی و انگلیسی و به ۲ صورت صوتی و نوشتاری عرضه شده است.

نقاشی با خاک رنگی جزیره هرمز

ایشان در کتاب خود گفته اند که شکل گیری کوه ها و کانی های رنگی جزیره ی هرمز، نتیجه ی میلیون ها سال تحول زمین شناسی هستند و در صورتی که از بین برود، دیگر هیچ چیز نمی تواند جایگزین چنین پدیده ی نایابی شود.

تدوین سند گردشگری تهران در دستور کار قرار گرفت
تدوین سند گردشگری تهران در دستور کار قرار گرفت
محور ساسانی فارس در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید
محور ساسانی فارس در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید
قدیمی ترین قنات چهارمحال و بختیاری کاملا خشک شد
قدیمی ترین قنات چهارمحال و بختیاری کاملا خشک شد
تور رایگان تایلند!
تور رایگان تایلند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code