زیر بار پرداخت باج های اینترنتی نروید

پرداخت اینترنتی

اگر در ابتدا این را بدانیم که پرداخت باج اینترنتی به معنای بازگشت ایمن و قابل اعتماد فایل‌هایمان نخواهد بود، شاید شروعی خوب برای آغاز این مطلب باشد. چند لحظه در مورد آن فکر کنید: این مجرمان درحال فریب شما هستند، کامپیوتر شما را با نرم ‌افزارهای مخرب آلوده کرده‌اند و تعدادی از فایل‌های شما را به ربوده اند. چه تضمینی وجود دارد که پس از پرداخت باج آ‌نها محترمانه فایل‌ها را بازگردانند؟ شاید نسبت به مجرمان بدبین شده‌اید، اما تحقیقات هم چیزی جز این را نشان نمی‌دهد. یک نفر از سه قربانی به پرداخت باج برای بازگشت فایل‌های خود می‌پردازد، اما دقیقاً ۲۰درصد از افرادی که به پرداخت باج اقدام می‌کنند، هرگز رنگی از فایل‌های خود را نخواهند دید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
کم فروشی اینترنتی دیدید؛ به ۱۲۴ گزارش دهید
هوش مصنوعی سدی بزرگ در برابر تهدیدهای اینترنتی

چرا که با پرداخت باج، سازندگان نرم ‌افزارهای مخرب تشویق می‌شوند تا به روند کار خود ادامه دهند. این وضعیت به‌گونه‌ای عرضه و تقاضا است: افراد زیادی هستند که باج پرداخت می‌کنند و با این عملی که به هیچ وجه سفارش نشده و نمی‌شود فقط تعداد آنها در بازار افزایش پیدا می‌کند و منجر به ایجاد تعداد بیشتری نرم ‌افزارهای مخرب می‌شود و در نهایت این مشکل همه‌گیرتر و واگیردار می‌شود.

Andrei Mochola، رئیس کسب ‌وکار مصرف ‌کنندگان در لابراتوار کسپرسکی، در این مورد گفت: ما در تلاشیم تا تمام قربانیان باج‌ افزارها چه سازمان‌های بزرگ و چه برای افراد تکی، این درک را داشته باشند که هرگز نباید باجی را به قربانیان پرداخت کنند. اگر شما این کار را انجام دهید در واقع از کسب ‌وکار آنها حمایت کرده‌ و آنها را مورد پشتیبانی خود قرار داده‌اید. آنالیزهای ما نشان از آن دارد که هیچ تضمینی وجود ندارد که با پرداخت باج به اطلاعات رمزنگاری شده خود دسترسی پیدا کنید.

برای محافظت فایل‌های خود در برابر باج ‌افزارها از اطلاعات ارزشمند خود به‌طور منظم بک ‌آپ‌گیری کنید. یک راهکار امنیتی مورد اعتماد به کار ببرید. اگر  از یکی از راهکارهای امنیتی کسپرسکی استفاده می‌کنید، به این اطمینان برسید که سیستم ناظر آن را خاموش نکرده ‌باشید. در زمانی که این ویژگی امنیتی فعال باشد، کمک بزرگی به حفاظت شما در برابر آخرین گونه‌ های بدافزار می‌کند و تأثیر ویژه ‌ای روی مبارزه با باج ‌افزارها می گذارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد