بلیط هواپیما

سفر یک میلیون و ۱۵۹ هزار گردشگر ایرانی به ترکیه

یک میلیون و ۱۵۹ هزار گردشگر ایرانی به کشور ترکیه سفر کردند!

به گزارش سازمان امور مهاجرت وزارت کشور ترکیه، در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از یک میلیون و ۱۵۹ هزار گردشگر ایرانی، به این کشور توریستی سفر کرده اند. این وزارتخانه همچنین آمار گردشگران سایر کشورها را که در ۶ ماه گذشته به ترکیه سفر کرده اند، اعلام کرده است. همچین آمارهایی هر ساله در کشورهای گردشگر پذیر دنیا اعلام می شود تا سازمان های متولی گردشگری آن ها بتوانند بازار هدف خود را مشخص کنند. در ادامه این خبر، با الی گشت همراه باشید.

سفر گردشگران ایرانی به ترکیه
مطالب مرتبط:
آیا سفر زمینی به ترکیه امن است؟
جاذبه های شهر دیدیم ، بهشت دیدنی ترکیه
راهنمای سفر به ترابزون در ترکیه

سازمان امور مهاجرت وزارت کشور ترکیه، به تازگی آمار گردشگران ورودی به این کشور را اعلام کرده است. بر اساس این آمار، در نیمه نخست امسال (سال میلادی)، بیش از یک میلیون و ۱۵۹ هزار گردشگر از کشور ایران، به ترکیه سفر کرده اند. همچنین در شش ماه گذشته، ۲ میلیون و ۳۷۴ هزار گردشگر از کشور روسیه و یک میلیون ۵۴۷ هزار گردشگر از کشور آلمان به این کشور زیبا سفر کرده اند. در طول تابستان، سفر گردشگران ایرانی به ترکیه کاهش داشته است.

نکته جالب این آمار این است که تا قبل از آغاز فصل تابستان، تعداد گردشگران ایرانی از همه کشورها بیشتر بود. اما پس از آغاز تابستان به چند دلیل این آمار کاهش یافت. با افزایش شدید نرخ ارز در کشور و افزایش عوارض خروج از کشور، و البته گسیل گردشگران روسی و آلمانی به کشور ترکیه، ایران جایگاه نخست خود را از دست داد و در رده سوم گردشگران خارجی ورودی به ترکیه قرار گرفت. رتبه های یک تا سه گردشگران ورودی به ترکیه به این ترتیب اند:

  1. گردشگران روسی با ۲ میلیون و ۳۷۴ هزار گردشگر

  2. گردشگران آلمانی با یک میلیون و ۵۴۷ هزار گردشگر

  3. گردشگران ایرانی با یک میلوین ۱۵۹ هزار گردشگر

آمار گردشگران ورودی به ترکیه

موضوع اینجا جالب تر می شود که بر اساس وزارت فرهنگ ترکیه، سرانه هزینه هر فرد گردشگر خارجی در ترکیه، یه طور متوسط ۶۸۱ دلار است، اما گردشگران ایرانی در این کشور به طور متوسط بیش از یک هزار دلار هزینه می کنند! به این ترتیب، سفر گردشگران ایرانی به ترکیه سودی زیادی برای این کشور دارد.

لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۷ میلادی هم آمار گردشگران این کشور، درست مثل امسال بود. در آن سال، روسیه با ۴ میلیون ۷۰۲ هزار و ۴۸۲ نفر گردشگر، آلمان با ۳ میلیون و ۵۱۹ هزار و ۲۰۶ نفر و ایران با ۲ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۸۱۲ نفر، بیشترین گردشگران را در کشور ترکیه دارا بودند. طبق اعلام محمت نوری وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه، شمار گردشگران ورودی به این کشور در سال ۲۰۱۸ ۳۰ درصد نسبت به پارسال افزایش داشته و تا امروز، ۱۶ میلیون گردشگر خارجی به ترکیه سفر کرده اند.  

وزارت گردشگری ترکیه اعلام کرده است که در سال جاری برای جذب ۴۰ میلیون گردشگر خارجی و کسب ۳۲ میلیارد دلار درآمد از طریق آن برنامه ریزی شده است. همچنین قرار است تا سال ۲۰۲۳، ۵۰ میلیون نفر از این کشور دیدن کنند.

راهنمای دقیق سیستم حمل و نقل در استانبول
راهنمای دقیق سیستم حمل و نقل در استانبول
معرفی هتل رکسوس بلدیبی آنتالیا | ۵ ستاره
معرفی هتل رکسوس بلدیبی آنتالیا | ۵ ستاره
روی پل گالاتا در استانبول، ۲ قاره را ببینید!
روی پل گالاتا در استانبول، ۲ قاره را ببینید!
زادگاه پول در جهان کجاست؟ با ساردیس ترکیه آشنا شوید
زادگاه پول در جهان کجاست؟ با ساردیس ترکیه آشنا شوید