بلیط هواپیما

تعطیلی فرودگاه بالی در اثر فوران دوباره آتشفشان

فرودگاه بالی در اثر فوران دوباره آتشفشان تعطیل شد

از جزیره توریستی بالی در کشور اندونزی خبر رسیده که آتشفشان آگونگ (Moumt Agung Volcano) دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است. فوران آتشفشان بالی باعث تعطیلی فرودگاه جزیره بالی در روز جمعه و سرگردانی هزاران گردشگر این جزیره در فرودگاه شده است. برای آگاهی از جزئیات این خبر، با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید.

فوران آتشفشان بالی
مطالب مرتبط:
نکات ضروری هنگام سفر به بالی
راهنمای سفر به بالی
سواحل رویایی جزیره لومبوک در بالی

کوه آتشفشانی آگونگ در جزیره معروف بالی دوباره فوران کرد. در اثر این فوران، ستونی از دود و خاکستر به ارتفاع حدود ۲ کیلومتر در آسمان جزیره مشاهده می شود. طبق گفته مقامات محلی جزیره بالی، ۴۵۰ پرواز بین المللی فرودگاه این جزیره لغو شده اند که باعث سرگردانی ۷۵ هزار مسافر و گردشگر این جزیره شده است. مرکز مطالعات آتشفشانی داروین استرالیا در این رابطه هشدار داده است که باد می تواند خاکسترهای حاصل از این آتشفشان را تا جزیره جاوا، یعنی پر جمعیت ترین جزیره اندونزی حمل کند. خاکسترهای آتشفشانی، مرگبارترین چیز برای هواپیماها هستند و به راحتی باعث آتش گرفتن موتور آن ها می شوند.

آتشفشان آگونگ در روز ۵ شنبه شروع به فوران کردن کرد و در اثر آن بیشتر شرکت های هواپیمایی پرواز های داخلی و خارجی خود را به مقاصد مختلف لغو کردند. یک گردشگر آلمانی به نام لویسا که اکنون در بالی به سر می برد در رابطه با این حادثه چنین گفت: «ما هیچ جایی برای اقامت نداشتیم. ساعت ها درون جزیره سرگردان بودیم تا اینکه یک هاستل پیدا کردیم که هنوز جا داشت. امیدوار بودیم که جمعه بتوانیم جزیره را ترک کنیم، ولی متاسفانه فرودگاه همچنان تعطیل است.»

سرگردانی مسافران در بالی

دو فرودگاه دیگر اندونزی در بانیووانگ (Banyuwang) و جمبر در شرق جاوا (Java) هم به علت خطرات ناشی از خاکستر، درهای خود را بر روی مسافران بسته اند. خوشبختانه فعالیت و فوران آتشفشان بالی از روز پنجشنبه افزایشی نداشته و تا حدود ۲٫۵ مایل تحت تاثیر فعالیت آن قرار دارد.

پیشتر، فوران آتشفشان آگونگ که حدود ۴۵ مایل با منطقه توریستی کوتا در بالی فاصله دارد، باعث کشته شدن ۱۱۰۰ نفر در سال ۱۹۶۳ شده بود. از سال گذشته، دوباره فعالیت هایی در این کوه اتشفشانی مشاهده شد و مقامات محلی بارها در این رابطه هشدارهایی داده بودند.

کشور اندونزی، مجمع الجزایریست در میان آب های اقیانوس آرام که حدود ۲۵۰ میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور به خاطر زمین لرزه های بسیار و فوران کوه های آتشفشانی اش شهرت زیادی دارد. طبق گفته زمین شناسان اندونزی، بیش از ۱۲۰ آتشفشان نیمه فعال در این کشور وجود دارند.

راهنمای سفر به بالی
راهنمای سفر به بالی
۸ دلیل وسوسه انگیز برای سفر به اندونزی
۸ دلیل وسوسه انگیز برای سفر به اندونزی
طبیعت مسحور کننده ی بالی + ویدیو
طبیعت مسحور کننده ی بالی + ویدیو
دریاچه توبا در اندونزی، بزرگترین دریاچه آتش فشانی دنیا
دریاچه توبا در اندونزی، بزرگترین دریاچه آتش فشانی دنیا