مسجد جامع ساری در آتش سوخت

آتش سوزی مسجد جامع ساری

مسجد جامع ساری، یکی از قدیمی ترین مساجد مازندران که در لیست آثار ملی ایران قرار دارد عصر پنج ‌شنبه دچار آتش سوزی شد. آتش در ابتدا در یکی از شبستان های مسجد آغاز شد و به مرور به دیگر قسمت ها هم سرایت کرد تا اینکه بعد از گذشت حدود ۴ ساعت آتش مهار شد و به گفته معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حدود ۷۰ درصد از بخش قاجاری مسجد سالم مانده است. در ادامه این خبر الی گشت را همراهی کنید.

آتش سوزی مسجد جامع ساری
مطالب مرتبط:
خانه کلبادی، خانه ای از دوران قاجار در ساری
۱۰ مورد از جاذبه های دیدنی شهر ساری

آتش سوزی عصر پنجشنبه در یکی از شبستان ها شروع شد اما خیلی زود به دیگر قسمت های مسجد هم سرایت کرد. مسجد بنایی کاملا چوبی و گلی داشته و به همین دلیل آتش به بازار نرگسیه هم سرایت کرد، بازاری که در کنار کاخ تاریخی آقا محمد خان قاجار قرار دارد و گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند. با سرایت آتش به اطراف، سقف تعداد زیادی از مغازه های مجاور دچار آتش سوزی شدید شد که نیروهای آتش نشانی و مردم را به اطفاء حریق وا داشت.  بعد از حدود ۴ ساعت اعلام شد که آتش کاملا مهار شده و در همان ساعت های اولیه عده ای از کاربران و رسانه ها خبرهایی منتشر کردند مبنی بر اینکه مسجد کاملا در این آتش سوزی از بین رفته است. تعدادی از هیئت امنای مسجد امداد رسانی آتش نشانی را ضعیف می دانستند و به گفته ی آن ها بخشی از تاریخ مازندران در آتش از بین رفت و اگر مسئولان زودتر به محل حادثه می رسیدند شاید عمق فاجعه کمتر می شد.

مسجد جامع ساری

اما بعد از مهار کامل آتش، کارشناسان میراث ‌فرهنگی و ماموران آتش‌نشانی تحقیق درباره علت حادثه و تخمین خسارت ها را شروع کردند. بعد از این بررسی مسئولان میراث فرهنگی اعلام کردند که حدود ۷۰ درصد از بخش قاجاری مسجد در وضعیت خوبی قرار دارد. طبق گفته های مدیرکل میراث‌ فرهنگی مازندران، سقف چوبی مسجد به طور کامل در آتش سوزی از بین رفته اما خوشبختانه کسی در این حادثه جان خود را از دست داده است. طبق برخی از خبرها خوشبختانه در این آتش سوزی منبر تاریخی مسجد سالم مانده و آتش نشان ها موفق شدند این منبر را کاملا سالم به بیرون بنای مسجد ببرند. از طرفی به دلیل حضور آتش نشان ها و راهنمایی های تیم اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی مازندران، قسمت های شبستان اصلی، مناره ها و ایوان نسبت به دیگر قسمت ها دچار آسیب کمتری شده اند. به گفته فرماندار ساری از آن جایی که آتش سوزی نیم ساعت قبل از نماز مغرب و عشاء اتفاق افتاده در هنگام شروع آتش کسی در حیاط و شبستان های مسجد نبوده است. طبق نظرهای اولیه، علت اصلی آتش سوزی اتصالی سیم‌های برق بوده است.

مسجد جامع ساری در آتش سوخت

به گفته استاندار مازندران از آن جایی که این مسجد جامع از آثار ملی ست از قوانین میراث پیروی می کند و کار مرمت و بازسازی اش با پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی انجام می شود. مسجد جامع ساری که در سال ۱۳۷۷ ثبت ملی شده بارها در دوران قاجار و پهلوی مورد مرمت قرار گرفت اما با این حال اینکه قدمت بنا دقیقا برای چه سالی است و توسط چه کسی ساخته شده اختلاف نظرهایی هست اما بیشتر کارشناسان این مسجد را  متعلق به دوران عباسیان می دانند. مسجد جامع ساری که قدمت اصل آن به مساجد قرون اولیه اسلامی برمی گردد به عنوان اولین مسجد مازندران و حتی سراسر کناره جنوبی دریای مازندران شناخته شده و در دوره‌های مختلف به خصوص دوره قاجار و پهلوی بارها مورد مرمت قرار گرفته است. این مسجد ۴ شبستان دارد که شبستان جنوبی آن برای دوره‌ ی قاجار و سه شبستان دیگر برای دوره‌ ی پهلوی اند، در مرمت هایی که در طول ۵ سال اخیر انجام شده سقف‌ها و درهای مسجد عوض شده اند و به خاطر اینکه از چوب ساخته شده بودند کاملا از بین رفته اند.

تبریز ۲۰۱۸، زندگی شبانه در تبریز
تبریز ۲۰۱۸، زندگی شبانه در تبریز
کشف غارنگاره‌های ۳۰ هزار ساله در کرواسی!
کشف غارنگاره‌های ۳۰ هزار ساله در کرواسی!
بهترین هتل های جهان از نگاه تریپ ادوایزر برای سال ۲۰۱۸
بهترین هتل های جهان از نگاه تریپ ادوایزر برای سال ۲۰۱۸
گردشگری تهران با بارش برف رونق گرفت
گردشگری تهران با بارش برف رونق گرفت

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code