مطالعات جدید نشان می دهد یکی از دلایل مهاجرت فیل ها دوری از استرس است!

مهاجرت فیل ها به دلیل دوری از استرس

فیل ها مانند انسان ها می توانند استرس از دست دادن کسی که دوستش داشتند را احساس کنند یا اگر احساس خطر کنند سراسر وجودشان را اضطراب فرا می گیرد. بر طبق مطالعاتی که اخیرا توسط انجمن حمایت از فیل ها و محققان دانشگاه کلرادو انجام گرفته است این فشارها موجب می شود فیل های آفریقایی تصمیم بگیرند عادت های زندگی خود را تغییر دهند و به محل جدیدی برای زندگی کردن مهاجرت می کنند. برای اطلاع از جزییات مهاجرت فیل ها با الی گشت همراه شوید.

مهاجرت فیل ها

مهاجرت فیل ها

مطالب مرتبط:
۱۰ مورد از بهترین دیدنی های پالاوان فیلیپین
چطور از فیل های تایلند حمایت کنیم؟

نتیجه این تحقیقات در ژورنال Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences به چاپ رسیده است و نشان می دهد که در فیل ها بعد از مهاجرت یک سال طول می کشد تا بتوانند با شرایط جدید زندگیشان سازگار شوند. به عنوان اولین مطالعه از این نوع آن ها یک خانواده از فیل ها و محیط زندگی آن ها را تحت نظر قرار دادند و جابه جایی آن ها در طول زمان را بررسی می کنند. تاکنون تحقیقات زیادی با توجه به جابه جایی فیل ها  با استفاده از نصب ردیاب GPS بر روی آن ها صورت گرفته است اما آنچه این تحقیق را از آن ها متفاوت می کند ردیابی پی در پی آن ها است.

به گفته  Shifra Goldenberg یکی از پژوهشگران این مقاله ردیابی فیل های مادر بزرگ، مادرها و بعد از آن نوه های دختر و دخترها پس از مرگ نسل قدیمی مشخصه اصلی این تحقیق می باشد. به گفته او: ردیابی نسل های مختلف در طول زمان به ما امکان می دهد  تا درک بهتری از چگونگی تغییرات و تاثیر مکان زندگی بر روی خانواده ها داشته باشیم.

گلدنبرگ توضیح داد: ما تغییرات زیادی را در خانواده مشاهده کردیم. گله هایی که هنوز هم نسل های قدیمی تر آن زنده مانده ابودند مهاجرت می کردند امادر مقایسه با گله  هایی که نسل های قدیمی تر آن ها مرده بودند تغییرات بسیار کم تری داشتند. این به ما می گوید که تمام فیل ها به ریسک پذیری بالا و جا به جایی در زمین های سرسبز پاسخ مثبت می دهند اما چگونگی آن در هر گله متفاوت است.

بچه فیل

تغییرات نسل ها در گروه های خانوادگی (یعنی مرگ بزرگسالان) به شدت وابسته به این است که آیا در طول زمان خانه خود را تغییر داده اند یا خیر؟ او ادامه داد. هنگام کنترل این گردش، ما همچنین اثرات شکارچی  و دسترسی به علوفه را پیدا کردیم، به طوری که نسل جوان تمایل به تغییر محل زندگی خود برای دور شدن از شکارچی ها و درسترسی به سر زمین های پر چمن را نشان می دهد.

در حالی که تغییر زیستگاه های حیوانات اغلب اوقات مساله ای نگران کننده است، اما هیچ چیز جدیدی نیست. با توجه به چیزهایی مانند تلاش های حیوانات برای حفاظت از خود، حیوانات گاهی اوقات ممکن است در مکان های غیر منتظره ای ظاهر شوند. تا آنجا که به این فیل های آفریقایی مربوط می شود، به نظر می رسد که جنبش آن ها به طور کلی مثبت است.

گلدبرگ گفت: ما چندین خانواده را دیدیم که به مناطق سبزتر مهاجرت کردند، بنابراین حداقل تا حدودی مهاجرت آن ها برای تهیه علوفه بوده است. برای گله هایی که هنوز با مادرانشان زندگی می کنند، ممکن با زندگی در شرایط محیطی نامطلوب تر خو گرفته باشند. به هر حال نمی توان چیزی را به صورت قطعی بیان کرد.

در امان بودن در مقابل شکار نیز نقش مهمی را در مهاجرت فیل ها ایفا می کند. هنگامی که فیل ها جا به جا می شوند راجع به محیط اطراف خود اطلاع کسب می کنند و خود را با محیط جدیدشان سازگار می سازند.

نکات جالب

نکاتی جالب درباره فیل ها

فیل‌ ها با صدا به هم سلام می ‌کنند و از روی صدا فیل ‌های خانواده ‌های دیگر را می ‌شناسند. فیل‌ ها بسیار کند ولی مصمم‌ اند. بیشتر روز مشغول خوردن هستند. به ندرت با هم کاری دارند و می توانید به راحتی با آن ها ارتباط برقرار کنید.میانگین عمر فیل ها بین ۴۰ تا ۵۰ سال است اما دید شده عمر برخی از فیل های ماده به ۷۰ سال هم می رسد و در این مدت می توانند تا ۱۰ فیل کوچک را به دنیا آورند.

دوران بارداری فیل ۲۲ ماه است که طولانی ترین دوران بارداری در میان حیونات خشکی به حساب می آید. بچه فیل ها وزنی حدود ۱۲۰ کیلوگرم دارند. این حیوانات علاوه بر جثه بزرگ مغز بزرگی نیز دازند و وزن آن به ۵ کیلوگرم می رسید که بزرگ ترین مغز در ساکنان خشکی است.

زندگی فیل های نر و ماده کاملا متفاوت است، همان طور که در مقاله خواندید فیل های ماده در گروه های خانوادگی همراه با مادر بزرگ، مادر، خاله و خواهرانشان زندگی می کنند اما فیل های نر اغلب زندگی انفرادی دارند.

سفر داوطلبانه به تایلند برای نجات فیل های چیانگ مای
سفر داوطلبانه به تایلند برای نجات فیل های چیانگ مای
خطر، خطر! برای تنها پستاندار دریای خزر، فک خزری!
خطر، خطر! برای تنها پستاندار دریای خزر، فک خزری!
معرفی مناطق شکار ممنوع ایران
معرفی مناطق شکار ممنوع ایران
عجیب ترین حیواناتی که تا به حال در هواپیما دیده شده اند!
عجیب ترین حیواناتی که تا به حال در هواپیما دیده شده اند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code