رونمایی از وقف‌نامه حمام و مسجد علیقلی آقا

وقف‌نامه حمام علیقلی آقا

مدیر موزه حمام علیقلی‌ آقا از رونمایی کتاب وقف‌‌نامه حمام علیقلی آقا و مسجد آن در طول هفته فرهنگی اصفهان خبر داد. بر اساس گزارش ایسنا، به نقل از سازمان فرهنگی شهرداری اصفهان، رضا منجمی اعلام کرد: کتاب وقف‌نامه حمام علیقلی آقا که مربوط به مجموعه مسجد، حمام و بازارچه علیقلی آقا و سایر بناها و موقوفات مربوط به این مجموعه است، در هفته فرهنگی اصفهان رونمایی خواهد شد. وی افزود: در وقف‌نامه حمام علیقلی آقا سابقه این مجموعه بازخوانی و مرور شده و در خصوص آن فعالیت های پژوهشی انجام شده است تا در نهایت در قالب کتاب چاپ شده است. با الی گشت همراه باشید تا در مورد خبر انتشار و رونمایی وقف‌نامه حمام علیقلی آقا و مسجد آن بیشتر بخوانیم.

وقف‌نامه حمام علیقلی آقا
مطالب مرتبط:
با حمام قجر در قزوین آشنا شوید
حمام تاریخی حاج صالح سقز به موزه تبدیل شد
حمام شیخ بهایی، حمامی اسرار آمیز در اصفهان

مدیر موزه حمام علیقلی‌ آقا با بیان اینکه این فعالیت های پژوهشی برای نخستین بار انجام شده است، توضیح داد: این پژوهش توسط دکتر مسجدی و دکتر شایسته ‌دوست و به سفارش موزه حمام علیقلی آقا وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان انجام شده است. منجمی اضافه کرد: دکتر محمود جعفری دهقی با دارا بودن دکترای فرهنگ و زبان ‌های باستانی از دانشگاه لندن، استاد دانشگاه تهران و رییس بخش ایران ‌شناسی دایره المعارف بزرگ اسلامی سخنران مراسم رونمایی از وقف‌نامه حمام علیقلی آقا است. بازارچه، مسجد، چهرسو، سرا و حمام علیقلی آقا و سایر مجموعه بناهای عمومی دیگر مرتبط همگی متعلق به دوران صفوی می باشند.

وقف‌نامه حمام علیقلی آقا

سازنده این بناها علیقلی آقا بوده که از خواجگان حرم شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی بوده است. در انتهای وقف‌نامه حمام علیقلی آقا کتیبه هایی قرار گرفته که نشان از این می دهد که این بنا از آثار نیمه اول قرن دوازدهم هجری قمری است. دو کتیبه موجود یکی مورخ ۱۱۲۲ هجری قمری در مسجد علیقلی آقا و به نقل از مولفان تاریخ اصفهان از ساخت حمام در سال ۱۱۱۲ و بالاخره کتیبه ای دیگر در تاریخ ۱۱۲۵ هجری قمری نشانه هایی از زمان ساخت این بنا بوده است. در سال ۱۳۷۹ مسجد و حمام علیقلی آقا توسط شهرداری منطقه یک شهر اصفهان خریداری شده و از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان مرمت شده است که اکنون به عنوان موزه در حال فعالیت است.

وقف‌نامه حمام علیقلی آقا

وقف در اصطلاح فقها از عقود اسلامی به معنای حبس کردن مال و جاری کردن منفعت یا ثمره آن، بدون دریافت عوض است. وقف و اعمال نیک شبیه آن از مسائل اجتماعی است و از روزگاران دور، از زمانی‌ که بشر برای خود اجتماعی داشته است، این اعمال با او همراه بوده است. عنوان وقف، پیش از اسلام بین پیروان سایر ادیان نیز در غرب و شرق متداول بوده است. مراسم رونمایی از کتاب وقف‌نامه حمام علیقلی آقا و مسجد و سایر موقوفات آن در ساعت ۱۷ روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه در موزه و حمام علیقلی آقا که در خیابان مسجد سید، خیابان آیت ‌اله بیدآبادی واقع شده برگزار خواهد شد.

بنادر معروف در جنوب ایران
۱۰ مورد از باشکوه ترین عمارت های تاریخی تهران
فنتستیک، بزرگ‌ترین آکواریوم ایران در بندر انزلی
آشنایی با شهر تاریخی ایزدخواست فارس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code