سرنوشت شوم کودکی که ۲۰۰۰ سال قبل در حال فرار از آتشفشان وزوو بود!

کودک ۲۰۰۰ ساله آتشفشان وزوو

در ماه فوریه امسال باستان شناسان جسد جدیدی را ناپل ایتالیا کشف کردند که متعلق به یکی از بازماندگان شهر پمپئی بود. در تحقیقات صورت گرفته اعلاک شد که این جسد متعلق به کودکی معلول بوده که پس از مشاهده فروان آتشفشان تصمیم به فرار گرفته بود. کودک ۲۰۰۰ ساله آتشفشان وزوو اما مانند سایر ساکنان این شهر موفق به فرار نمی شود و در سرنوشت دردناک آنان شریک است. البته علت مرگ او مواد مذاب نبودند بلکه برخورد یک قطعه سنگ بزرگ بر سرش سرانجام او را اینگونه رغم زد. برای اطلاع از جزییات این  خبر با الی گشت همراه باشید.

کودک 2000 ساله آتشفشان وزوو

فوران آتشفشان پمپئی

مطالب مرتبط:
آثار سنگی شهر پمپئی در ایتالیا + ویدیو
پمپئی، شهری که در اعماق تاریخ مدفون شد

از اولین فوران‌ های کوه آتش ‌فشان وزوو در سال ۷۹ میلادی، مواد گرم آتش‌ فشانی و ساکنانی که در اثر گاز آتش ‌فشانی خفه ‌شده بودند، برجای ماندند و سپس فوران مواد مذاب آتشفشانی ادامه پیدا کرده و سراسر شهر را فراگرفته و باعث شده تا پمپئی همانند گوری از خاکستر برای ۱۷۰۰ سال دست ‌نخورده باقی بماند. در حقیقت روز نوزدهم اکتبر سال ۷۹ میلادی برای ساکنین دو شهر باستانی پمپی و هرکولانیوم، روز پایان جهان بود زیرا در این روز کوه آتشفشانی وزوو با فورانی ناگهانی مردم شهر را غافلگیر کرد.

در ابتدا مقادیر زیادی گاز سمی از دهانه این کوه خارج ‌شد و این موضوع سبب مرگ مردم این دو شهر شده و سپس لایه ضخیمی از خاکستر روی همه‌ چیز را پوشاند تا درنهایت لایه ‌ای قطور از مواد مذاب بر روی شهر و ساکنان آن قرار گرفت. به ‌این ‌ترتیب یک شهر باستانی با مردمان و ساکنانش به همان صورت اولیه برای هزاران سال باقی ماندند. طبق بررسی های انجام گرفته توسط باستان شناسان ساکنان شهر پمپئی حدود ۳۰۰۰۰ نفر بودند و حفاران تا به حال توانستند جسد بیش از ۱۱۵۰ نفر از آنان را کشف کنند و کودک ۲۰۰۰ ساله آتشفشان وزوو نیز یکی از آن ها بوده است.

فوران آتشفشان پمپئی

این اجساد برای ۱۵۰۰ کاملا مدفون شده بودند و می شود گفت بدون این که هیچ کس اطلاعی از سرنوش شوم آن ها داشته باشد آن ها کاملا ناپدید شده بودند تا این که در سال ۱۵۹۹ به صورت اتفاقی موفق به کشف این شهر باستانی شدند.جالب است بدانید که از میان اجساد کشف شده در منطقه ۳۹۴ نفر از آن ها نه بر اثر خفگی و نه با موائ مذاب بلکه به خاطر سقوط از ارتفاع کشته شده اند.

درباره جسد تازه کشف شده اما گفته می شد که او در باقی مانده های حمام عمومی پمپئی پیدا شده است و کودک ۲۰۰۰ ساله آتشفشان وزوو در حال فرار بود که سنگ ۳۰۰ کیلویی روی سر و قسمت بالای بدن وی افتاده و موجب مرگ او شده است. در واقع او توانسته بود در مرحله اول موفق به فرار شود اما ریزش سنگ بر سرش موجب قطع سر او شد و مرگ دردناکی را برای او رغم زد.

در بررسی های بیشتر مشخص شد که کودک ۲۰۰۰ ساله آتشفشان وزوو احتمالا ۷ یا ۸ سال سن داشته است و به گفته ماسیمو اوسانا، مدیر شهر باستانی پمپئی، سعی کرده است برای فرار از گازهای کشنده به گوشه ‌ای پناه ببرد.

این آتشفشان در طول هزاره‌ های اخیر بارها فوران کرده ‌است، و به دلیل فوران ‌های انفجاری و نیز جمعیت زیادی که در این محدوده زندگی می ‌کنند همواره جزو خطرناک ‌ترین آتشفشان ‌ها محسوب می شود.  وزوو که سال‌ ها الهام‌ بخش افسانه ‌ها بوده ‌است، از سال ۱۹۹۵ تبدیل به پارک ملی شده است.

پمپئی

تنها شرح این فاجعه توسط پلینی در نامه ای در سال ۱۰۴ میلادی شرح داده می شود. او در هنگام روی دادن این اتفاق ۱۷ سال داشت و در شهر میسنوم بود طبق گفته های او خاکستر تا ارتفاع ۳۲ متری بالا رفته بود و ابری از گرد و غبار به سمت دامنه کوه سرازیر شده بود. طبق گفته های او محققان این نظریه را ارائه کرده اند که احتمالا در آن هنگام دمای اطراف بین ۲۴۰ تا ۳۶۰ درجه سانتی گراد بالا رفته است و می توان گفت زمین پمپئی به یک جهنم واقعی تبدیل شده است. علاوه بر مواد مذاب در آن هنگام زمین لرزه های شدیدی نیز زمین را تکان می داد و بارانی از خاکستر بر سر مردم می بارید.

کلیسای با شکوه سنت مارک در ونیز
کلیسای با شکوه سنت مارک در ونیز
ناپل را از چشم ایتالیایی ها ببینید + ویدیو
ناپل را از چشم ایتالیایی ها ببینید + ویدیو
سفر به شهر روی آب، ونیز
سفر به شهر روی آب، ونیز
دنبال ونیز در زیر پایتان بگردید! + تصویر
دنبال ونیز در زیر پایتان بگردید! + تصویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code