پاسپورت آلمانی، معتبرترین پاسپورت جهان شناخته شد

معتبرترین پاسپورت جهان

امروزه با توجه به آسان تر شدن ارتباطات و راه های دسترسی آسان توجه جامعه جهانی به انجام سفرهای بین المللی با مقاصد مختلف به شدت افرایش یافته است و برای افرادی که بدون دریافت ویزا امکان سفر به کشوری را دارند این راه ها بسیار هموارتر هستند. با استناد به سازمان Henley Passport Index در سال ۲۰۱۸ کشور آلمان توانسته است معتبرترین پاسپورت جهان را از آن خود کند. امسال پنجاهمین سال متوالی است که یک کشور اروپایی توانسته است در صدر لیست هنلی قرار بگیرد و عنوان معتبرترین پاسپورت جهان را کسب کند. این دسته بندی بر اساس تعداد کشورهایی که صاحب گذرنامه بدون دریافت ویزا می تواند سفر کند انجام گرفته است، در حال حاضر شهروندان آلمانی می توانند به ۱۷۷ کشور جهان بدون دریافت ویزا سفر کنند که یک درجه نسبت به سال پیش بالا رفته است. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا از جزییات این خبر بیشتر بدانید.

معتبرترین پاسپورت جهان
مطالب مرتبط:
دانستنی های پاسپورت و نمونه هایی از دیدنی ترین آنها
بهترین ترفندهای پروازی از دید کاربران اینترنت

این رتبه بندی بر اساس داده های انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی که جامع ترین پایگاه و اطلاعات مسافرتی جهان است صورت می گیرد. در ماه اکتبر یک لیست جداگانه از معتبرترین پاسپورت جهان، توسط شرکت مشاوره آرتون تهیه شد. در این لیست سنگاپور توانسته بود عنوان معتبرترین پاسپورت جهان را کسب کند اما کشور آلمان توانست این عنوان را از او بگیرد و تلاش می کند که همواره آن را حفظ کند.

در ادامه لیست ۱۵ مورد از معتبرترین گذرنامه های جهان را بر اساس سازمان هنلی و تعداد کشورهایی که می توانند بدون اخذ ویزا سفر کنند به شما معرفی خواهیم کرد.

 1. آلمان ۱۷۷ کشور
 2. سنگاپور ۱۷۶ کشور
 3. دانمارک، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، ژآپن، نروژ، سوئد و انگلیس ۱۷۵ کشور
 4. اتریش، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند، اسپانیا و سوئیس ۱۷۴ کشور
 5. ایرلند، کذه جنوبی، پرتغال و ایالات متحده ۱۷۳ کشور
 6. کانادا ۱۷۲ کشور
 7. استرالیا، یونان و نیوزلند ۱۷۱ کشور
 8. جمهوری چک و ایرلند ۱۷۰ کشور
 9. مالت ۱۶۹ کشور
 10. اتریش ۱۶۸ کشور
 11. لیختن اشتاین، اسلوواکی و اسلوونی ۱۶۷ کشور
 12. لاتویا، لیتووانی و مالزی ۱۶۶ کشور
 13. استونی ۱۶۵ کشور
 14. لهستان ۱۶۳ کشور
 15. موناکو ۱۶۲ کشور
گذرنامه

کشو اکراین (رتبه چهل و چهارم لیست) و گرجستان (رتبه پنجاه و سوم لیست) در سال گذشته توانستند بیشترین پیشرفت را در لیست داشته باشند و به ترتیب ۱۵ و ۱۴ پله صعود داشتند که با پیوستن به اتحادیه اروپا این اتفاق برایشان روی داد.

کشورهای پاکستان، سوریه، عراق و افغانستان همچنان برای دومین سال متوالی در پنج رتبه پایانی لیست جای گرفتند. هر کدام از این کشورها تنها می توانند به ۳۰ کشور و یا تعداد کمتری از آن بدون دریافت ویزا سفر کنند.

دکتر Christian H. Kälin رئییس موسسه هنرلی و شرکا معتقد است که با گسترش گردگشری و امکاناتی که امروز در جهان در دسترس عموم قرار گرفته است نیاز به سفر کردن بدون دریافت ویزا بیشتر از همیشه احساس می شود. طبق گفته های او مردم از سراسر جهان و طبقات اقتصادی مختلف می خواهند محدودیت هایی که صرفا به خاطر کشور و ناحیه ای که در آن زندگی می کنند بر آن ها تحمیل شده برداشته شود و بتوانند آزادانه از موقعیت های شغلی، پولی، شیوه زندگی و …. که در مقیاس جهانی برایشان پیش می آید بهره مند شوند.

آمارهای سازمان گذرنامه هنلی نشان می دهد که سفرهای شخصی و جابه جایی افرارد در جهان ارتباط مستقیمی با میزان اعتبار پاسپورتشان و رتبه ای که توانسته در مقایسه با سایر کشورهای جهان کسب کند دارد. در این میان کشور ما ایران با امکان سفر به ۳۸ کشور جهان بدون دریافت ویزا توانست جایگاه سی و هشتم را کسب کند.

منبع: henleypassportindex.com

معرفی فرودگاه بین المللی هانوفر آلمان
آشنایی با هواپیمایی لوفت هانزا
معرفی مسیرهای طبیعت گردی در آلمان
حقایقی جالب در مورد جنگ جهانی دوم که احتمالا نمی دانستید | بخش دوم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code