تصاویری دلهره آور از گردباد قطبی در کانادا و آمریکا

گردباد قطبی در کانادا و آمریکا

جریان ها و حلقه های باد در لایه فوقانی جو به نام استراتوسفر و در اطراف هر دو قطب وجود دارند و هوای سرد قطبی را به دام می اندازند. با این حال، این حلقه های هوا که بسیار سرد هستند گاهی از هم باز می شوند و به سرما اجازه انتشار و فرار می دهند. در نتیجه، گردباد قطبی به مناطق مسکونی مثل کانادا و شمال آمریکا می رسد و دمای هوا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این موضوع زمستان امسال اتفاق افتاده و از ماه ژانویه کشور کانادا و مناطق شمالی آمریکا با سرمای شدید و کم سابقه ای روبرو شده است. در این مطلب همراه الی گشت باشید تا در مورد این پدیده جوی بیشتر صحبت کنیم و تصاویری از این رخداد را در کانادا و آمریکا ببینیم.

زمستان کانادا

گردباد قطبی | Polar vortex

مطالب مرتبط:
آبشار نیاگارا یخ زد! تصاویری نفس گیر از آبشار نیاگارا در زمستان
سرمازدگی و راه های درمان آن در طبیعت گردی
۷ روش برای اینکه سرمای زمستان را دور بزنید!

جالب است بدانید که گرداب های قطبی همیشه وجود داشته اند، اما فروپاشی و شکست آن ها در نیمکره شمالی که باعث ارسال جریان هوای سرد به سمت جنوب می شود اخیرا بسیار شایع و متداول شده اند. دانشمندان هنوز دلیل و علت قطعی این امر را نمی دانند اما به احتمال زیاد تغییرات جوی و آب شدن یخ های قطبی می تواند تاثیر زیادی در این موضوع داشته باشد. آن چه در مورد آن با قطعیت می دانیم این است که فروپاشی گرداب های قطبیبا زمستان های کوتاه و بسیار شدید و سرد کاملا در ارتباط است.

سرمای شدید در کانادا

گردباد قطبی در کانادا

بخش زیادی از کشور کانادا تحت تاثیر جریانات هوای سرد گردباد قطبی قرار گرفته اند. این منطقه از منیتوبا تا مناطق شمالی اونتاریو و کبک گسترده شده است و باعث کاهش دمای شدید و کم سابقه هوا شده است. روز چهارشنبه گذشته دمای هوا تا منفی ۵۰ درجه هم کاهش پیدا کرد که این دما همراه با بادهای سرد بوده اند. به گفته کارشناسان گردباد قطبی بعد از کانادا به مرور به سمت آمریکا حرکت کرده و نواحی شمالی این کشور را هم در بر می گیرد. کشور کانادا پیش از این هم در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ با چنین گردباد قطبی مواجه شده بود. کارشناسان هواشناسی هشدار می دهند که به دلیل تغییرات جوی و شرایط اقلیمی احتمال دارد فواصل زمانی این رخداد کوتاه تر و کوتاه تر بشود و هرسال شاهد چنین پدیده ای باشیم.

سرمای شدید در کانادا

گردباد قطبی در آمریکا

شهرهای آمریکایی که در ایالت های غرب میانه آمریکا قرار گرفته اند این هفته مورد هجوم حمله گردباد قطبی قرار گرفته و دمای هوا در این شهرها به طرز بی سابقه ای کاهش پیدا کرد. به طوری که دمای هوای شیکاگو روز چهارشنبه گذشته از دمای هوای جنوبگان که سردترین جای زمین است هم سردتر شد. این سرمای شدید هوا حداقل باعث مرگ ۲۱ نفر در این شهرها شده است و وضعیت زندگی مردم آمریکا را با اختلال روبرو کرده است. نود میلیون از جمعیت آمریکا (یک سوم کل جمعیت) شاهد دمای منفی ۱۷ و پایین تر بوده اند و در بسیاری از شهرهای آمریکا، مردم با عوارض و وضعیت ناشی از گردباد قطبی دست و پنجه نرم می کنند. با این حال کارشناسان معتقدند که این گردباد قطبی ماندگار نیست و به زودی دمای هوا به حالت طبیعی و نرمال خواهد رسید.

گردباد قطبی در آمریکا
کانادا
سرمای شدید در آمریکا
نقشه جهان
آبشار نیاگارا
سرمای قطبی
سرما در آمریکای شمالی
ایالت های میانی آمریکا در زمستان
زمستان
تاکنون از شهری با رکوردهای فراوان گینس و اشیای غول آسا شنیده اید؟
استیلتزویل، شهری شناور بر روی آب با پیشینه ای جالب
سنگ های عجیب این دره مدام راه می روند!
راهنمای سفر به آروبا در جزایر کارائیب

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code