کاخ گلستان تهران میزبان رییس موزه لوور پاریس

«موزه‌ی لوور سالانه ۲۳۰ میلیون یورو از دولت فرانسه اعتبار می‌گیرد. این موزه از تمام فرهنگ‌ها صحبت می‌کند و مجموعه‌ای از فرهنگ‌های مختلف در آن نگهداری می‌شود، به همین دلیل است که تا کنون در جهان موفق بوده است و رئیس آن را مستقیما رئیس جمهور انتخاب می‌کند. این موزه هیچ شیء قاچاقی از ایران در انبارهایش ندارد.»
رئیس موزه لوور

«جان‌ لوک مارتنیس» (شنبه ۲۱ فروردین) با هیات همراه ۷ نفره‌اش از کاخ گلستان بازدید می‌کرد، صحبت هایی را مطرح کرد.
ایشان رمز موفقت و شهرت جهانی موزه‌ی «لوور» را سرمایه‌گذاری زیاد و مناسب دولت فرانسه برای این موزه بیان می‌کند و می‌گوید: این موزه نخست یک کاخ بود و شاید یکی از دلایل آن همین باشد، چون ابتدا برای گردشگران و حتی فرانسوی‌ها، تاریخ فرانسه را بیان می‌کرد.
«مارتنیس» همچنین درباره‌ی تعداد آثار ایرانی موجود در گنجینه‌ی لوور اظهار کرد:‌ تعداد ۵۵۰ هزار اثر در کل گنجینه‌ موزه‌ لوور وجود دارد که هزاران اثر آن متعلق به ایران است، اما آمار دقیقی در حال حاضر از این آثار نداریم.
به گفته‌ وی، آثاری که در حال حاضر از ایران در فرانسه وجود دارد، نتیجه همکاری‌ها،‌ کاوش‌ها و حفاری‌های قرن نوزدهم از سایت‌هایی تاریخی مانند «شوش» یا کاخ داریوش است که اکثر آثار ایرانی این موزه از آن محوطه به دست آمده‌اند.رئیس موزه لوور اظهار کرد: براساس توافقی که در قرن ۱۹ بین ایران و فرانسه امضا شد، قرار شد تا برخی از آثار بدست آمده از کاوش‌های شوش در ایران بمانند و دولت فرانسه براساس حقی که گرفت، برخی از آثار را به کشور خود ببرد.

«مارتینس» گفت: تا کنون دولت ایران هیچگاه درخواست بازگشت آثار موجود در فرانسه را نداده است، در صورتی که طرف ایرانی درخواست نمایش آثار ایرانی موجود در موزه‌ی لوور را در ایران داشته باشد، این کار را انجام می‌دهیم.

 

«مارتنیس» درباره نقش موزه لوور برای حفاظت از آثار تاریخی در زمان وقوع تهدیدات مخاطره‌آمیزی مانند حمله گروه‌های تندرو به مکان‌های تاریخی از جمله لوور با توجه به تجربه‌ای که مدتی پیش در این زمینه بوجود آمد گفت: موزه‌ها ساخته شده‌اند تا آثار را از نابودی نجات دهند. موزه لوور و موزه ملی ایران نقش مهمی در این زمینه دارند. علاوه بر حفظ آثار، آموزش علیه نابودی در مقابل کسانی که قصد نابود کردن تاریخ را دارند نیز مساله‌ی مهمی است که ما به آن توجه داریم.
او تاکید کرد: موزه لوور تمهیداتی برای احتمال بروز چنین اتفاقاتی اندیشیده است. با توجه به کاخ بودن موزه‌ی لوور، حملات تروریستی که در پاریس رخ داد، خوشبختانه بهتر از این موزه مراقبت کرد. همچنین موزه‌ی لوور، از نظارت ارتش فرانسه برخوردار است.
وی همچنین با اشاره به نصب درهای حفاظتی و جست وجوی کامل بازدیدکنندگان و اندیشیدن تمهیدات امنیتی در سطوح بسیار بالا، افزود: امیدواریم بتوانیم از این آثار و گنجینه‌ی ارزشمند آن به خوبی محافظت کنیم.
«مارتنیس» همچنین در پاسخ به سوالی درباره آموزش زبان فارسی به کارکنان موزه‌ی لوور گفت: ما متاسفانه هیچ راهنمایی که به زبان فارسی مسلط باشد در موزه‌ی لوور نداریم و در حال حاضر راهنمای شنیداری برای بازدیدکنندگان فارسی‌زبان موزه پخش می‌کنیم.او ادامه داد: هرچه بازدیدکنندگان ایرانی بیشتر به موزه‌ی لوور بیایند، ما نیز می‌توانیم زبان فارسی را به راهنمایان خود آموزش دهیم به صورتی که آمادگی کار پیدا کنند.
رئیس موزه‌ی لوور همچنین درباره امکان ایجاد یک بخش به صورت کامل در موزه لوور جدای از بخش هنر شرقی گفت: ما مجموعه‌هایی را براساس زمان ارائه می‌دهیم، در بخش باستان شرق ایران نیز گنجانده شده است، اما امکان اینکه بخشی را به طور کامل به ایران اختصاص دهیم، نداریم.
او همچنین درباره اتفاقاتی که قرار است در ایران در طول دو روز سفرش انجام شود گفت: این حضور یک همکاری دو جانبه است. در این همکاری، کارشناسان فرانسوی می‌توانند به ایران می‌آیند و بالعکس. همچنین آثار موزه‌های دو کشور می‌توانند به کشور دیگر برده شوند. ما می‌توانیم تبادل اطلاعات کنیم و آثار لوور را به ایران بیاوریم. ما تازه اول راه هستیم.
او اظهار کرد : این موزه سالانه ۲۳۰ میلیون یورو اعتبار دارد و حدود دو هزار و ۳۰۰ نفر پرسنل آن هستند. ما دولتی هستیم و قانون دولتی را احترام می‌گذاریم « .مارتینس» همچنین درباره‌ی دادن آثار تاریخی موزه‌ی لوور به بخش خصوصی گفت: این از جمله اتفاقاتی است که نمی‌توان در فرانسه انجام داد. نمی‌توانیم آثار تاریخی خود را به فروش برسانیم یا به بخش‌های خصوصی بدهیم. هرچند در آمریکا این کار را انجام می‌دهند، اما ما نمی‌توانیم آثار را قرض دهیم.
برای ارتقای موزه‌داری در ایران آمده‌ام
او در ادامه درباره‌ی تغییرات و تحولات و مناسبات فرهنگی بین دو کشور پس از برجام اظهار کرد: من یک شخص فرهنگی هستم و نباید درباره‌ی سیاست صحبت کنم. من به ایران آمده‌ام تا موزه‌های ایران را ارزش‌گذاری کنم و برنامه‌ای برای ارتقای سطح موزه‌داری در کشور داشته باشیم.
براساس صحبت‌های طالبیان، معاون میراث فرهنگی، در ضیافت ناهار «جان‌ لوک مارتنیس» و هیات همراهش، صحبت‌هایی نیز درباره‌ی آموزش موزه‌داران و اعضای ایکوم از سوی موزه‌ی لوور انجام شده و تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسیده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code