مذاکرات و پیشنهادات بوئینگ با هفت ایرلاین داخلی

شرکت بوئینگ

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه شرکت بوئینگ سری‌های جدید هواپیماهای ۷۳۷، ۷۸۷ و ۷۷۷ را برای فروش به ایران پیشنهاد داد، گفت: شرکت‌های هواپیمایی ایرانی پیشنهادات بوئینگ برای فروش محصولات خود به ایران را بررسی و متناسب با منافع شرکت‌ها و مصالح ملی تصمیم‌گیری خواهند کرد.
اسعدی سامانی ادامه داد: مذاکرات فشرده در طی ۲ روز بین نمایندگان شرکت بوئینگ با شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) و سایر شرکت‌های هواپیمایی برای پشتیبانی هواپیماهای موجود فعال در ناوگان هوایی ایران اعم از قطعات، نشریات و سایر خدمات و موارد مرتبط با ایمنی پروازها صورت گرفت.

«جان درن» سخنگوی رسمی بوئینگ نیز گفت:
دیدارهایی را که با شرکت‌های هواپیمایی انجام دادیم یک مرحله از روند چند مرحله‌ای به شمار می‌آید. در این نشست‌ها بوئینگ درباره توان هواپیماهای تجاری خود و خدمات پس از فروش آن با شرکت‌های هواپیمایی ایرانی که از طرف دولت آمریکا به رسمیت شناخته می‌شوند گفتگو کرد. وی اضافه کرد که این نشست‌ها امکان درک بهتر وضعیت ناوگان ایران و طرح‌های آینده را برای بوئینگ فراهم کرد و در صورتی که در نهایت به توافق دست پیدا شود به موافقت دولت آمریکا نیاز خواهد بود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی فرمود: نمایندگان بوئینگ این اطمینان را به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی دادند که با انعقاد قرارداد با ایرلاین‌های ایرانی برای موارد گفته شده پشتیبانی لازم را انجام دهند‌، ضمن اینکه بعد از توافق ژنو مواردی از همکاری‌های موردی بین شرکت بوئینگ و برخی از شرکت‌های هواپیمایی ایرانی صورت گرفته است و در حال حاضر این همکاری‌ها ادامه دارد.
اسعدی سامانی در ادامه گفت: در این مذاکرات همچنین چگونگی همکاری‌های آتی شرکت بوئینگ با ایران مورد بحث و گفت‌‌و‌گو قرار گرفت و نمایندگان بوئینگ نیز هواپیماهای قابل ارائه خود برای فروش به شرکت‌های هواپیمایی ایران را عرضه کردند که قطعاً نحوه همکاری بوئینگ با شرکت‌های ایرانی در پشتیبانی از هواپیماهای موجود کشور و پایبندی به تعهدات در تصمیم ایرلاین‌ها برای خرید هواپیما از شرکت بوئینگ تاثیر خواهد داشت.
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به جزئیات سفر هیئتی از بوئینگ به ایران بیان کرد:‌ در حال حاضر تعداد هواپیماهای بوئینگ کشور‌ حدود ۶۰ فروند است.
وی افزود: در حال حاضر ۴۸ فروند هواپیمای بوئینگ MD، بوئینگ ۷۴۷، بوئینگ ۷۳۷، بوئینگ ۷۲۷ و بوئینگ ۷۵۷ در شرکت‌های هواپیمایی مختلف ایرانی در حال پرواز هستند که ۳۲ درصد از ناوگان فعال هوایی کشور را تشکیل می‌دهد.
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه تامین مالی خرید احتمالی هواپیما از بوئینگ گفت: تیم اعزامی بوئینگ به ایران متشکل از مدیر فروش منطقه‌ای این شرکت، مدیر منطقه‌ای بوئینگ، مسئولان سرویس خدمات و پشتیبانی و فاینانس بودند و در جلسه با مدیران خطوط هوایی ایران روش‌های همکاری دوطرف مورد بحث و بررسی قرارگرفت‌.
اسعدی سامانی درباره زمان نهایی نتیجه مذاکرات برای خرید هواپیما از بوئینگ نیز گفت: چگونگی پشتیبانی از هواپیماهای موجود بوئینگ در ایران توسط این شرکت و اجرای تعهدات آنها ارتباط مستقیم با خرید هواپیما از بوئینگ به ایران خواهد داشت و قطعاً شرکت‌های هواپیمایی ایرانی با بررسی شرایط و نحوه رفتار بوئینگ بعد از لغو تحریم‌ها و نیاز کشور به ناوگان جدید تصمیم لازم را خواهند گرفت.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر روش تأمین مالی خرید هواپیما گفت: طی مذاکرات انجام شده، شرکت بوئینگ در این زمینه نیز پیشنهاداتی در حوزه تامین فایناس از منابع خارجی را ارائه داده است که توسط شرکت‌های هواپیمائی ایرانی بررسی و متناسب با منافع و مصالح اقتصادی شرکت‌ها تصمیم لازم گرفته می‌شود.
بوئینگ فوریه گذشته موافقت مقامات آمریکایی را برای ارتباط مجدد با شرکت‌های هواپیمایی ایرانی کسب کرد اما برای اینکه بتواند به این شرکت‌ها هواپیما بفروشد به مجوز جدید ویژه نیاز دارد.
ایران برای خرید حدود ۲۰۰ هواپیما با سه شرکت که بزرگترین آن «ایرباس» اروپا رقیب بزرگ بوئینگ است قرارداد امضا کرده است.
این توافقات همچنین شرکت «امپرایر» برزیل سومین سازنده هواپیما در جهان و شرکت «ای تی آر» فرانسه را شامل می‌شود.
بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی ایران، تهران در ۱۰ سال آینده برای نوسازی ناوگان قدیمی خود که از ۱۴۰ هواپیما با عمر متوسط ۲۰ سال تشکیل شده است به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هواپیمای تجاری نیاز خواهد داشت.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد